Trwa ładowanie...

Czy w przyszłości samoloty będą startować i lądować z okrągłych pasów?

Naukowcy testują rewolucyjny projekt, który być może w przyszłości odmieni wygląd lotnisk i rozwiąże wiele problemów ich trapiących. Zakłada on wprowadzenie okrągłych pasów startowych.

Czy w przyszłości samoloty będą startować i lądować z okrągłych pasów?Źródło: bbc, fot: The Endless Runway
d1yyhe9
d1yyhe9

Czy proste, betonowe pasy startowe to naprawdę jedyna możliwość w lotnictwie? Ta myśl prześladowała Henka Hesselinka, speca od awiacji, od wielu już lat. Wreszcie zgromadził ekspertów i postanowił to przetestować. Pracując na symulatorach The Netherlands Aerospace Center, zespół Hesselinka sprawdził, jak miałoby wyglądać startowanie i lądowanie z pasów okrągłych. Ich spostrzeżenia mogą zaskakiwać.

bbc
Źródło: bbc, fot: The Endless Runway

Okazuje się bowiem, że okrągłe pasy startowe mogłyby rozwiązać sporo problemów. – To najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni płyt lotniskowych – twierdzi autor koncepcji. – Ludzie chcą latać i w przyszłości będą latać jeszcze więcej – dodaje, argumentując, że to rozwiązanie pomoże poradzić sobie ze przepełnieniem lotnisk, jakie ostatnimi czasy można zaobserwować niemal na całym świecie.

Średnica takiego pasa starrtowego to ok 3 kilometry. Poza licznymi innymi korzyściami, poza innym zaletami – według Hesselinka – okrągłe pasy startowe są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne. Samoloty z nich startujące i na nich lądujące spalają mniej paliwa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań (bo zawsze mogą idealnie dostosować drogę podejścia względem wiatru). A poprzez bardziej „równomierne” rozłożenie hałasu, ma on być mniej uciążliwy dla osób zamieszkujące tereny w sąsiedztwie portów lotniczych. Brzmi świetnie. Czy tak właśnie wygląda nasza przyszłość?

d1yyhe9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yyhe9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj