Czyhają w krzewach i trawie. Żywią się krwią
Można je spotkać praktycznie wszędzie – w lesie, w parku, podczas spaceru z psem wokół bloku czy w trakcie pracy w ogródku. Ich ukąszenie choć bezbolesne, może wiązać się z ryzykiem zakażenia poważnymi chorobami. - Bardzo rzadką, niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu – mówi Paweł Piróg, dyrektor lubelskiego OW NFZ.
Pierwsze osobniki kleszczy stają się aktywne już na przełomie lutego i marca, ale najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarzy po ugryzieniu kleszcza w miesiącach ciepłych, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.
Kleszcz pospolity jest pajęczakiem, który przechodzi trzy fazy cyklu rozwojowego – od larwy przez nimfę, aż do postaci dorosłej w ciągu 2–3 lat. Żeby mógł się przekształcić w kolejną postać, musi napić się krwi zwierzęcia lub człowieka.
Czeka na żywiciela w krzewach lub trawie
Kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki, ale po najedzeniu się zwiększa swój rozmiar wielokrotnie. Czeka na żywiciela w krzewach, trawie, miejscach wilgotnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miasto wpisane na listę UNESCO. "Czuć autentyczną atmosferę"
– Bardzo rzadką, niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Ale zdecydowanie więcej osób zaraża się boreliozą – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. - Z naszych danych wynika, że w województwie lubelskim z roku na rok rośnie liczba osób, które są leczone z powodu boreliozy. W 2022 r. mieliśmy ponad 7,3 tys. pacjentów, w 2023 r. było to już niemal 8,5 tys. osób.
Borelioza to choroba bakteryjna. Nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań.
Borelioza może rozwijać się w ciągu miesięcy, a nawet lat. Bezwzględnie trzeba ją leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii.
Jak usunąć kleszcza?
Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Gwarantują uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.
Nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego pamiętaj, by kleszcza:
- nie wyciągać "gołymi" palcami,
- nie rozgniatać,
- nie wyciskać,
- nie wykręcać,
- nie przypalać,
- nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek,
- nie usuwać igłą.
Badanie kleszcza pozwala jedynie określić, czy jest on nosicielem krętków Borrelia. Dodatni wynik nie potwierdza przeniesienia krętków do organizmu ludzkiego. Nie można zatem na podstawie badania kleszcza potwierdzić, że doszło do zarażenia u człowieka.