Trwa ładowanie...

Darłowo – superbohater walczy z parawaningiem

Darłowo postanowiło w tym roku znowu walczyć z parawanami. Jednak zamiast wydać administracyjną decyzję zakazującą ich rozstawiania, stawia na edukację. W tym celu stworzono fikcyjną postać, Kapitana Parawana, który ma za zadanie zlikwidować parawaning. W ocenie włodarzy miasta to zjawisko, które stało się plagą polskich plaż.

Darłowo – superbohater walczy z parawaningiemŹródło: Shutterstock.com
d1xe36w
d1xe36w

O walce Darłowa z parawanami było już głośno w 2016 r. Nie poprzestano na jednorazowej inicjatywie i pod koniec czerwca br. zaprezentowano nową, kreskówkową postać Kapitana Parawana. W ubiegłym roku wcielił się w nią burmistrz miasta Arkadiusz Klimowicz.

"Z humorem ma likwidować zakałę polskich plaż"

Władze miasta tłumaczą, że nie mogły prawnie zakazać rozstawiania parawanów. Ponadto taka forma zakazu budzi negatywne emocje i jest trudna do wyegzekwowania. Dlatego postanowiono stworzyć postać superbohatera – młodego mężczyzny, który zakochał się w Darłowie i chce bronić jego plaż. Ilustrowane historyjki o przygodach Kapitana Parawana powstały we współpracy ze Studiem KOMIKS.PL. Są m.in. rozdawane w punktach informacyjnych oraz jako dodatek do lokalnych tytułów prasowych.

studiokomiks.pl
Źródło: studiokomiks.pl

Urząd Miasta Darłowa tak opisuje nową akcję: "Kapitan Parawan rozpoczyna zatem swoją misję. Jest świadom, że jego zadanie do łatwych nie należy (…). Komiks zawiera osiem historyjek ukazujących powtarzające się od lat scenki z polskich plaż. W subtelny sposób dotyka popularnego od kilku lat tematu – zakały polskich plaż – parawaningu".

Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

Burmistrz przekonuje, że widać już pierwsze rezultaty i parawanów jest mniej. Jak tłumaczą przedstawiciele miasta, parawanami nie tylko blokuje się dostęp do morza dla innych, ale także utrudnia się akcję ratowników morskich, a wśród gąszczu przegród dzieciom łatwiej się zgubić.

Planszówka i gadżety

Powstała także gra planszowa, której celem jest pokonanie slalomu z przeszkodami pomiędzy rozłożonymi parawanami, by w efekcie dotrzeć do linii morza. Na mecie oczekuje oczywiście Kapitan Parawan. Innym elementem rozbudowanej akcji jest rozdawanie przez wolontariuszy opasek, na których rodzic może wpisać swoje dane i założyć dziecku na rękę, żeby łatwiej je było znaleźć w razie zgubienia.

d1xe36w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xe36w