MiastaDla szejków nie ma rzeczy niemożliwych. Zbudują na Ziemi marsjańskie miasteczko

Dla szejków nie ma rzeczy niemożliwych. Zbudują na Ziemi marsjańskie miasteczko

Władze Dubaju, największej metropolii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zapowiedziały budowę miasteczka, które ma oddawać warunki panujące na Marsie. Ma zostać w przyszłości odtworzone na Czerwonej Planecie. Planują też wysłać na nią w 2117 r. własną misję.

Dla szejków nie ma rzeczy niemożliwych. Zbudują na Ziemi marsjańskie miasteczko
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Wojciech Gojke

03.10.2017 | aktual.: 03.10.2017 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekt o dumnie brzmiącej nazwie Mars Scientific City został przedstawiony w czasie spotkania przywódców państw arabskich. Choć o planach ekspansji na odległą planetę (odległość zmienia się od 56 do 400 mln km) mówiono już wielokrotnie, nigdy nie były one tak bliskie urzeczywistnienia. Ujawniono, że na obrzeżach Dubaju powstanie makieta miasteczka marsjańskiego, mająca wiernie odzwierciedlać warunki życia na stacji, w której najpóźniej w 2117 r. zamieszkają ziemscy kolonizatorzy.

Szejk Mohammed bin Rashid: "nadzwyczajny projekt narodowy"

Mars Scientific City zaprojektował architekt Bjarke Ingles wraz z grupą naukowców i inżynierów. Jego powierzchnia będzie wynosić aż 176 km kw. i zostanie zbudowane z kilku futurystycznych modułów odpornych na warunki zewnętrzne czy promieniowanie.

– Projekt Mars 2117 jest projektem długoterminowym. Jego głównym celem jest rozwijanie systemu edukacyjnego, aby nasze dzieci mogły prowadzić badania naukowe w różnych sektorach – powiedział podczas konferencji Mohammed bin Rashid, premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obraz
© Tak ma wyglądać wnętrze jednej z kopuł / Dubai Media Office

W miasteczku zamieszkają wytypowani naukowcy, którzy będą mogli sprawdzić możliwości przyszłej stacji oraz zagrożenia z jakimi mogą się zetknąć podczas pobytu na Marsie. Co ważne – nie będę mieć możliwości powrotu do "rzeczywistego" świata przez 12 miesięcy. Wewnątrz kompleksu znajdą się laboratoria z różnych dziedzin, a technologia druku 3D ma m.in. pomagać w naprawach i wytwarzaniu potrzebnych elementów.

Plan jest prosty: miasteczko ma być samowystarczalne zarówno pod względem żywności, jak i wody oraz produkcji energii. Wszystko po to, aby było tak realistyczne, jak to tylko możliwe.

Obraz
© Marsjańskie miasteczko w Dubaju / Shutterstock.com

Kiedy Mars Scientific City będzie gotowe?

Data wzniesienia miasteczka nie jest jeszcze znana, ale już dziś szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie ok. 140 mln dol. (ok. 514 mln zł). Nie uwzględniono ceny przygotowań do wysłania ludzi na Marsa. Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały, że chcą to uczynić do 2117 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także