Trwa ładowanie...
dckwmug

Dojazd

Beskid Śląski jest grupą górską bardzo dobrze dostępną komunikacyjnie. Całe pasmo obiegają dobrej jakości drogi, duże znaczenie mają też linie kolejowe do Wisły i Zwardonia. Do wszystkich miejscowości w regionie docierają liczne kursy autobusowe, niestety ich częstotliwość w dni wolne od pracy znacznie spada.

dckwmug
dckwmug

Biegnącą wschodnią granicą Beskidu Śląskiego linią kolejową z Katowic do Zwardonia kursują liczne pociągi z Katowic. Najwięcej kursów dociera do Bielska-Białej, które posiada bezpośrednie połączenia z prawie wszystkimi największymi miastami Polski. Trochę mniej pociągów kursuje do Żywca i Zwardonia, większość z nich zatrzymuje się na wszystkich stacjach. Kilka z nich, w tym pociąg z Krakowa, zatrzymuje się tylko na głównych stacjach. Linia kolejowa jednak prowadzi w pewnym oddaleniu od punktów wyjścia w góry, konieczne jest więc skorzystanie z autobusów. I tak północno-wschodni kraniec Beskidu Śląskiego, miejscowości takie jak Szczyrk, Jaworze, Ostre obsługują autobusy PKS Bielsko-Biała, a bliżej miasta i na jego terenie (Olszówka, Bystra, Wapienica) komunikacja miejska. Autobusy do Szczyrku kursują bardzo często, kilka z nich dociera na przełęcz Salmopolską.

Do miejscowości położonych bardziej na południe: Ostrego, Twardorzeczki, Przybędzy, Węgierskiej Górki, Kamesznicy docierają autobusy PKS z Żywca, natomiast do Radziechowych dostać się można autobusami komunikacji miejskiej z Żywca. Do Kamesznicy niektóre kursy odjeżdżają z położonej przy linii kolejowej Milówki. Północnymi obrzeżami Beskidu Śląskiego prowadzi linia kolejowa z Bielska-Białej do Cieszyna, jednak kursuje nią jedynie kilka pociągów dziennie, a jazda jest bardzo powolna. Biegnącą mniej więcej równolegle szosą z Bielska do Cieszyna, będącą fragmentem międzynarodowej trasy E – 75, kursują liczne autobusy. Północne krańce opisywanej grupy górskiej są dostępne dzięki komunikacji PKS z Cieszyna i Skoczowa.

Autobusy dojeżdżają do górnych części obu głównych dolin Brennej: Brennicy (Brenna Bukowa) i Leśnicy. Kolejną ważną linią kolejową jest linia z Katowic do Wisły Głębców. Zapewnia ona bardzo dobry dojazd w rejon Wisły i Ustronia. Oprócz tego do Wisły kursują liczne autobusy dalekobieżne oraz lokalne z Cieszyna i Skoczowa. Z Wisły kursują liczne autobusy PKS do porozrzucanych na znacznym obszarze przysiółków oraz okolicznych miejscowości. Autobusem można wyjechać na wysoko położoną przełęcz Salmopolską, od strony Wisły jest więcej kursów niż od strony Bielska. W Beskidzie Śląskim nadal dominująca jest pozycja przedsiębiorstw PKS, chociaż ostatnio pojawiły się prywatne firmy przewozowe.

dckwmug

Najłatwiej dotrzeć do większości miejsc własnym samochodem – drogi są generalnie w dobrym stanie. Główne drogi są przejezdne przez cały rok. Zimą przejazd przez wysoko położone przełęcze – Salmopolską i Kubalonkę jest utrudniony, ale możliwy. W rejonie Istebnej do praktycznie wszystkich porozrzucanych po stokach i dolinach przysiółków prowadzą dobre, choć bardzo wąskie, asfaltowe drogi.

_ Źródło: Bezdroża _

dckwmug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dckwmug