Trwa ładowanie...
d3ogcm0

Doki Alberta - Liverpool

Największe atrakcje
Doki Alberta - Liverpool
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Doki Alberta – położenie i dojazd

Doki Alberta są położone nad rzeką Mersey, na południe od centrum Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Na ich terenie znajduje się jedna z najważniejszych atrakcji miasta - Muzeum The Beatles Story.

Doki Alberta w Liverpoolu nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji. Imponujący budynek ze stali i cegły jest w całości zaadaptowany dla turystów. Miasto Liverpool słynie z ogromnej liczby fanów piłki nożnej (zwłaszcza lokalnego klubu piłkarskiego FC Liverpool) oraz z tego, że pochodzi stamtąd słynny zespół The Beatles.

Do doków przeniosło się życie towarzyskie miasta. Na każdym piętrze budynku znajdziemy coś ciekawego: muzea, kawiarnie, restauracje. Doki Alberta to punkt obowiązkowy na mapie Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

Doki Alberta – tylko dla turystów

Obecnie w budynku znajdują się punkty handlowe i usługowe dla turystów, a oryginalne usytuowanie w dokach dodaje miejscu atrakcyjności. W poszczególnych budynkach otaczających baseny znajdziemy Muzeum Morskie i Muzeum The Beatles Story, hotele, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, restauracje. Jeśli przyjdzie nam ochota, możemy coś zjeść lub wypić piwo pod parasolem nad wodą. W dokach Alberta warto zobaczyć również drugą co do wielkości w kraju galeria Tate Liverpool.

Doki Alberta – historia

Doki Alberta wybudowano w XIX wieku, więc nie mają długiej historii. Obecnie inwestycja 800 tysięcy funtów na budowę gmachu użyteczności publicznej nie robi na nikim wrażenia. W czasie, kiedy powstawały doki, czyli w okresie intensywnej industrializacji Anglii, była to jednak ogromna kwota.

Otwarcia dokonał Albert – mąż królowej Wiktorii w 1846 roku. Budynek został zaprojektowany przez architektów Jesse Hartley i Philipa Hardwicka.

Doki Alberta jako pierwsze na świecie były wyposażone w żurawie hydrauliczne oraz innowacyjny na tamte czasy system dokowania. Były miejscem, gdzie rozładowywano najcenniejsze towary transportowane drogą morską. Wypakowywano i przepakowywano tam jedwab, bawełnę, herbatę i inne cenne towary z importu.

Doki Alberta – warto wiedzieć

Doki Alberta to atrakcja porównywalna z atrakcjami samego Londynu. Zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jeśli wybieramy się do Liverpoolu na wczasy, doki Alberta same w sobie dostarczą nam wielu atrakcji – trzeba tu koniecznie zjeść fish and chips i napić się ciemnego piwa.

Doki Alberta - Liverpool
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 2 godz 30 min, czas jazdy samochodem: ok. 19 godz

Strefa czasowa

UTC +0

Waluta

Funt Brytyjski (GBP), 1 GBP = ok. 5 PLN

Przykładowe ceny

- posiłek w barze lub pubie: od 10 zł do 40 zł
- piwo: ok. 15 zł
- nocleg w najtańszym hostelu: od 100 zł do 150 zł
- jednorazowy bilet komunikacji miejskiej: ok. 11 zł

Godziny otwarcia

Całodobowe i w zależności od budynku/atrakcji.

Orientacyjna odległość

ok. 2000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ogcm0
d3ogcm0
d3ogcm0