WP Turystyka

  
Polecane
Tematy

Liverpool - Największe atrakcje

Liverpool to jedne z najwiekszych miast Wielkiej Brytanii Pixabay.com
Podziel się

Liverpool to miasto położone w zachodnim wybrzeżu Anglii północnej, w estuarium rzeki Mersey, przy Morzu Irlandzkim, jest jednocześnie jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych dystryktów metropolitalnych. Liverpool to również drugi w Wielkiej Brytanii ośrodek portowy. Liverpool najbardziej kojarzy się z klubem piłkarskim FC Liverpool i znanym na całym świecie zespołem The Beatles.

Liverpool jest bardzo bogatym w zabytki miastem, które leży stosunkowo blisko Polski i do którego łatwo dostać się z największych miast.

Liverpool – kiedy warto lecieć?

Wielka Brytania leży w klimacie morskim, dlatego średnie amplitudy temperatur w Liverpoolu nie są znaczące. Lata są umiarkowanie ciepłe, a słupki rtęci zimą częściej pokazują dodatnie temperatury. Jednak częstotliwość wystepowania opadów jest bardzo duża, toteż w miesiącach jesiennych możemy mieć problem ze swobodnym zwiedzaniem miasta pod chmurką bez parasola. Co ciekawe, lot z Polski do Liverpoolu trwa krótko i nie jest drogi, toteż może to być idealne miasto nawet do weekendowego wypadu. Warto więc Liverpool odwiedzać przez cały rok.

Do Liverpoolu dolecisz bezpośrednio z Warszawy (Wizzair, Ryanair, Vueling), Gdańska, Katowic (Wizzair), Poznania, Szczecina, Wrocławia (Ryanair) i Krakowa (Easy Jet, Ryanair, Vueling).

Liverpool – atrakcje turystyczne

Krążąc po ulicach Liverpoolu, powinniśmy przystanąć na chwilę obok okazałej Katedry Chrystusa w stylu neogotyckim, okazałego ratusza w stylu gruzińskim, a także przejść się przez Doki Alberta, które zostały wpisane na listę UNESCO oraz koniecznie zwiedzić muzeum The Beatles Story. Warto również zobaczyć stadion w Liverpoolu.

Miasto ma bardzo dobrą infrastrukturę komunikacyjną - transfer z lotniska Liverpool-John Lennon nie sprawi problemu.

Liverpool – kuchnia

W liverpoolskich restauracjach można znaleźć zarówno dania światowych kuchni, np. tajskiej, włoskiej, chińskiej, jak również dania kuchni lokalnej. Szczególnie wartym polecenia regionalnym przysmakiem Liverpoolu jest scouse, czyli sycące i bogate w warzywa (cebule, ziemniaki, marchew) oraz mięso (jagnięce lub wołowe) danie, które jest doskonałe w deszczowe dni, których w Anglii niemało.

Prócz tego warto spróbować tam indyjskich i tajskich potraw, gdyż liverpoolskie restauracje dysponują znacznie szerszym wyborem potraw z tych kuchni niż restauracje w Polsce. Nie zapominajmy także o znanym fish and chips.

Warto odwiedzić również kilka znanych restauracji, np. lokal przy 60 Hope Street, które serwuje dania z jagnięciny i królika zaczynające się od 20 funtów a także najwyżej położony w Wielkiej Brytanii lokal Panoramic 34 na samym szczycie West Tower, który również serwuje stosunkowo tanie potrawy, również zaczynające się od 20 funtów.

Liverpool – gdzie spać?

Wydaje się, że wynajem noclegu w jednym z najwiekszych miast Wielkiej Brytanii jest bardzo kosztowne, ale nic bardziej mylnego. Niektóre hostele w Liverpoolu proponują nam ciepłe i przytulne noclegi, np. typu Bed&Breakfast, w ktorych pokój dwuosobowy może kosztować nas ok. 50 funtów za noc.

Najtańsze hostele mogą nas kosztować 20-30 funtów za noc, a nocleg w sali koedukacyjnej nawet 10 funtów. Jeżeli mamy do wydania większą liczbę gotówki, warto pomyśleć o hotelach w Liverpoolu, w których noclegi dla dwóch osób mogą kosztować od 100 funtów w górę.

Kraj
Położenie

Zachodnie wybrzeże Anglii, w estuarium rzeki Mersey

Orientacyjna odległość

ok. 2 000 km

Lotniska
Strefa czasowa

UTC +0

Waluta

Funt Brytyjski (GBP), 1 GBP = ok. 5 PLN

Przykładowe ceny

- posiłek w barze lub pubie: od 10 zł do 40 zł;
- piwo: ok. 15 zł;
- nocleg w najtańszym hostelu: od 100 zł do 150 zł;
- jednorazowy bilet komunikacji miejskiej: ok. 11 zł.

Komunikacja

Port lotniczy Liverpool - John Lennon, metro, autobusy, taksówki.

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

- piwo brytyjskie;
- scouse;
- fish&chips.