Trwa ładowanie...

Dolina Stubai - idealne miejsce na narty jesienią

Słońce grzeje jak w środku lata, a w dolinie próżno szukać oznak jesieni – tak często wygląda październik w austriackim Stubaiu. Nie dajmy się jednak zwieść – mimo wysokich temperatur, na lodowcu panują doskonałe warunki na narty! Dolina Stubai to idealne miejsce na szusowanie przed sezonem zimowym.

Dolina Stubai - idealne miejsce na narty jesieniąŹródło: Iwona Kołczańska
d2fqw1v
d2fqw1v

Dolina Stubai to jeden z najliczniej odwiedzanych przez Polaków terenów narciarskich - więcej pojawia się tu tylko Niemców, którzy na dojazd poświęcają jedynie pół godziny więcej niż na dotarcie do rodzimych ośrodków w bawarskich Alpach. Idealne warunki na lodowcu Stubai panują przez większą część roku – sezon rozpoczyna się na początku października, a kończy dopiero w czerwcu. Gdy po dolinie można już chodzić w krótkich spodenkach, zima na lodowcu trwa w najlepsze.

Stubaier Gletscher - królestwo śniegu

Pod względem liczby i różnorodności tras lodowiec Stubai jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wybrednych narciarzy. Teren umożliwia zarówno szybkie zjazdy po stromych stokach, jak i spokojniejsze kilkukilometrowe szusowanie. Wśród 35 doskonale przygotowanych tras, obejmujących ponad 100 km, znajdziemy kilka perełek. Najdłuższy odcinek ma 10 km (dla porównania na rodzimym Kasprowym Wierchu suma wszystkich tras to 12 km), a wytyczono go od górnej stacji kolejki Wildspitz aż do położonej prawie 1500 m niżej stacji Mutterberg. Na profesjonalistów czeka czarny szlak Daunhill, którego nachylenie sięga 60 proc. Na stoku Daunferner narciarze otrzymują natomiast bonus w postaci pomiaru prędkości zjazdu. Na lodowcu Stubai *na narciarzy czeka aż 26 kolejek i wyciągów. Znajdziemy tu zarówno klasyczne orczyki, jak i nowoczesne kolejki linowe. Prawdziwym hitem jest *Rotadl, która przed dwoma sezonami przeszła sporą metamorfozę. 4-osobowy wyciąg krzesełkowy przekształcono w 8-osobową kanapę,
która różnicę wysokości 400 m pokonuje w 5 minut. Górna stacja kolejki znajduje się aż na 3015 m n.p.m. Mimo tak dużej wysokości narciarze nie muszą obawiać się zimna – Rotadl wyposażono w podgrzewane siedzenia. Dodatkowym plusem jest osłona przed wiatrem.

Top of Tyrol – niezapomniany widok na Alpy i Dolomity

Będąc w Stubaiu koniecznie trzeba wejść na platformę widokową Top of Tyrol. Znajduje się na wysokości 3210 m n.p.m. i wystaje dziewięć metrów nad przepaścią. Zapewnia niezwykły widok na świat tyrolskich gór. Do ambony o powierzchni 80 m kw. można dojść w ok. 10 min. ze stacji górnej kolejki Schaufeljoch specjalnie przygotowaną ścieżką. Widok - 360 stopni - z platformy rozciąga się od Alp Stubaiskich, przez dolinę Oetztal aż do Dolomitów. Nieopodal platformy czeka nas niecodzienny widok – od 2012 roku istnieje tu kaplica. Świątynia położona na wysokości ponad 3000 m n.p.m. została przytwierdzona do kamienia i lodu. W okolicy znajduje się także jedyna w swoim rodzaju restauracja – Jochdohle, położona na wysokości 3150 m n.p.m. Została ona osadzona na skale, która znajduje się za nią i choć nie widać tego gołym okiem w rzeczywistości po prostu wisi nad lodowcem. Jest to najwyżej położona restauracja w Austrii.

Innsbruck – bliskość stolicy Tyrolu

Dolina Stubai jest idealną bazą wypadową do stolicy Tyrolu. Innsbruck *połączony jest z miejscowością *Fulpmes w Stubaiu linią kolejową od 1904 roku. Przejazd tą historyczną trasą stanowi atrakcję samą w sobie. Podróż trwa ok. 1 h, kosztuje ok. 5 euro (21 zł) i daje możliwość podziwiania wspaniałych panoramicznych widoków na całą dolinę. Stolica Tyrolu uznawana jest za jedno z najpiękniej położonych miast w Europie. Będąc tu w pogodny dzień, koniecznie należy udać się na taras widokowy, znajdujący się na szczycie skoczni narciarskiej Bergisel. Innsbruck i otaczający go masyw Nordkette zobaczymy jak na dłoni. Miasto oferuje zresztą także masę atrakcji, zobaczymy tu m.in. XIV-wieczny zamek cesarski Hofburg oraz jedną z najlepiej zachowanych starówek w Austrii wraz symbolem miasta - Goldenes Dachl.

d2fqw1v

Ceny w dolinie Stubai

W Stubaiu znajdziemy liczne apartamenty o bardzo dobrym standardzie już od 15 euro (63 zł) za osobę za noc. Skipass na 6 dni kosztuje 203 euro (857 zł). Po zakupie przysługuje nam darmowe miejsce postojowe na parkingu. Większość turystów korzysta jednak z kursujących po całej dolinie skibusów, które dla posiadaczy skipassów są darmowe. Jeżdżą one w szczycie sezonu (od 1.10.2014 do 1.05.2015) między miejscowością Schoeneberg a dolną stacją kolejki w dolinie Mutterberg.

d2fqw1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fqw1v