Trwa ładowanie...
dumkzid

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Największe atrakcje
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Kraj
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu upamiętnia postać genialnego człowieka renesansu, jakim był ów astronom, lekarz, ekonomista, prawnik i twórca teorii heliocentrycznej. Nie da się jednak z całą pewnością potwierdzić, że to w tym miejscu przyszedł on na świat. Zamożna rodzina Koperników posiadała bowiem wiele nieruchomości, a do dziś zachowała się jedynie mieszczańska kamienica, w której prawdopodobnie uczony urodził się w 1473 roku.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – kamienica kupiecka

Dom Mikołaja Kopernika tak naprawdę obejmuje dwa późnogotyckie budynki z XV wieku przy ulicy Kopernika (dawniej Świętej Anny). Liczne przebudowy oraz rekonstrukcje kamienic umożliwiły ich zachowanie w tak dobrym stanie oraz udostępnienie ich zwiedzającym przez oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Budowle były jednocześnie mieszkaniami oraz magazynami, zwanymi „spichlerzodomami”. Budynki mają obecnie dawny układ, a także przywrócone bogate fasady ze schodkowym szczytem oraz imponującymi dekoracjami malarskimi (maswerkowymi).

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – atrakcje

W Domu Mikołaja Kopernika znajduje się muzeum biograficzne. W środku są m.in. interesujące modele dawnych przyrządów, którymi astronom posługiwał się podczas pracy. Stałą ekspozycję muzeum podzielono na kilka części, obejmujących rożne okresy życia oraz twórczości uczonego. Szczególnie pięknie prezentują się belkowane stropy wewnątrz kamienicy oraz ścienne dekoracje malarskie jeszcze z czasów, gdy żył tam Mikołaj Kopernik. Średniowieczny klimat miejsca wiernie oddają sień, nadwieszona izdebka z drewna, obszerne piwnice do magazynowania jedzenia i towarów (z wystawą „Świat toruńskiego piernika”), a także rodzinne pamiątki.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu - zwiedzanie

Dom Mikołaja Kopernika jest czynny codziennie poza poniedziałkami w godzinach 10-18 (od maja do września) oraz 10-16 (od października do kwietnia). Stałe wystawy są bezpłatne w środy. W oficynie budynku znajduje się makieta średniowiecznego Torunia i odbywa się tam spektakl światło-dźwięk (w 8 językach), opowiadający o młodości Kopernika oraz ilustrujący dzieje miasta. Razem z lektorem, którego głos płynie z komputera, można przenieść się myślami do czasów wojen z Krzyżakami, pospacerować po gwarnym targu czy zgłębić wiedzę o rodzie Koperników.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 35 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

Ekspozycja: 13 i 10 zł, makieta średniowiecznego Torunia: 15 i 10 zł, bilet łączony: 24 i 17 zł

Orientacyjna odległość

261 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dumkzid
dumkzid
dumkzid