Trwa ładowanie...
d1atmg5

Drogę sfinksów odkryto w egipskiej Sakkarze

Egipscy archeolodzy odnaleźli w Sakkarze brakujący fragment drogi wiodącej do świątyni Anubisa oraz podstawę nieznanej piramidy - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

d1atmg5
d1atmg5
(fot. AFP)
Źródło: (fot. AFP)

_ Egipscy archeolodzy odnaleźli w Sakkarze brakujący fragment drogi wiodącej do świątyni Anubisa oraz podstawę nieznanej piramidy - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service. _

Jak poinformował Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytnoścu Egiptu, odkryte fragmenty stanowią część tzw. drogi sfinksów, która prowadzi w Sakkarze do miejsc kultu Anubisa - w mitologii egipskiej boga zmarłych, przedstawianego jako postać o głowie szakala.

O istnieniu tej drogi wiadomo naukowcom ze starożytnych greckich manuskryptów.

Sakkara jest najstarszą częścią starożytnego cmentarzyska w Memfis, które było stolicą Egiptu w czasach Starego Państwa. Większość faraonów z I i II Dynastii (XXXI-XXVII w. p.n.e.) została pochowana w tej części memfickiej nekropolii, co wywołuje stałe zainteresowanie egiptologów tym miejscem.

Sakkara jest najbardziej znana z powodu lokalizacji Piramidy Dżesera, założyciela III Dynastii (XXVII w. p.n.e.), pierwszej kamiennej piramidy (tzw. schodkowej), najstarszej ze wszystkich znanych 97 piramid Egiptu.

(PAP)

jot/ yy/

d1atmg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atmg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj