Trwa ładowanie...

Droższe bilety w Gorczańskim Parku Narodowym

Z początkiem sierpnia zmieniła się cena biletów wstępu na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Ale na rozległym terenie udostępniono turystom nowy szlak.

Zmierzch w GorcachZmierzch w GorcachŹródło: Adobe Stock
d26b3ts
d26b3ts

Gorczański Park Narodowy (GPN) to jedno z najpiękniejszych miejsc w małopolskim regionie Polski. Powstał w 1981 r. i zajmuje teren o powierzchni ok. 7030 ha, obejmując centralną część Gorców, w tym masyw Turbacza, który jest najwyższym szczytem tego obszaru, wznoszącym się na 1310 m n.p.m. Park słynie z różnorodnej przyrody i krajobrazów, które przyciągają turystów z całego kraju.

Wzrost cen

Od sierpnia nieznacznie wzrosły ceny biletów wstępu na teren parku. Bilet normalny podrożał o 1 zł i kosztuje teraz 8 zł, natomiast bilet ulgowy podrożał o 50 groszy, zwiększając cenę do 4 zł.

Mimo wzrostu cen, turyści mają dostęp do nowego szlaku prowadzącego z Koniny na Turbaczyk, który został udostępniony od 1 sierpnia. Ten nowy szlak to przedłużenie czarnego szlaku z Koniny Halamy przez Koninę Natanki na Turbaczyk. Jednakże warto zauważyć, że opłaty za wstęp nie będą pobierane za odcinki szlaków biegnących wzdłuż granic parku narodowego, a także za wstęp do parku dworskiego hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej.

d26b3ts

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zniszczyli turystyczną perełkę Ukrainy. "Ciężko to skomentować"

Środki z opłat za wstęp do parku są przeznaczane na utrzymanie infrastruktury turystycznej, czystości na szlakach oraz na dofinansowanie działalności ratowniczej Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która działa na terenie GPN.

Unikatowa przyroda

Park jest szczególnie cenny ze względu na występujące tu unikatowe lasy mieszane, zwane buczyną karpacką. Na najwyższych wzniesieniach dominuje bór świerkowy, co stanowi piętro regla górnego. Szczególnym skarbem dla krajobrazu i przyrody Gorców są polany reglowe, które powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. W parku można również spotkać drewniane szałasy, które są pozostałością dawnej kultury, reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie.

d26b3ts

Gorce są domem dla wielu dzikich zwierząt, takich jak wilki, rysie, puchacze oraz głuszce, co dodatkowo przyciąga miłośników przyrody i zwierząt. Dla wielu turystów, podróż do Gorczańskiego Parku Narodowego stanowi niezapomniane doświadczenie, dlatego nie będzie ich mniej przez wzrost cen o tak niewiele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26b3ts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26b3ts