Trwa ładowanie...
d2fypr3
inne
11-11-2006 11:31

Druga Polska na obczyźnie

Według obliczeń "Metra" na całym świecie żyje prawie 60 mln Polaków. Niedługo liczba tych mieszkających za granicą może więc dorównać tym pozostającym nad Wisłą.

d2fypr3
d2fypr3

_ Według obliczeń \"Metra\" na całym świecie żyje prawie 60 mln Polaków. Niedługo liczba tych mieszkających za granicą może więc dorównać tym pozostającym nad Wisłą. _

Jeszcze niedawno pytanie, ilu Polaków żyje na świecie, nikogo nie intrygowało. Było wiadomo - ok. 40 mln w kraju i trochę Polonii rozsianej po świecie. Jednak teraz demografowie podchodzą do zagadnienia ze szczególną uwagą - wszak od 2004 r. (Polska w UE) ludzie zaczęli na niespotykaną wcześniej skalę wyjeżdżać z rodzinnego kraju.

Zgodnie z Konstytucją RP naród polski to wszyscy obywatele Rzeczypospolitej. Z danych GUS wynika, że 31 grudnia 2005 r. osób z PESEL-em było 38 mln 157 tys. 55. Około miliona z tych 38 to ludzie, którzy już mieszkają na Wyspach Brytyjskich. Ale duża część Polaków za granicą nie ma numerów PESEL. Często to potomkowie emigracji jeszcze z XIX w. Jak więc nas policzyć? - zastanawia się dziennik.

\"Trzeba rozróżnić tych, którzy wciąż utożsamiają się z polskością, i tych, którzy mają polskich przodków, ale sami Polakami już się nie czują\" - mówi dr Paweł Hut z Ośrodka Badań nad Migracjami przy Uniwersytecie Warszawskim. \"Gdy tak podejdziemy do sprawy, to wyjdzie, że oprócz Polaków policzonych przez GUS jest nas jeszcze dodatkowo ok. 10 mln\".

Inne instytucje w Polsce podają o wiele wyższe liczby: \"Z informacji z konsulatów, z danych poszczególnych państw i od Polonii wynika, że rodaków żyjących poza granicami jest 15-17 mln\" - twierdzi Tomasz Szeretics z MSZ.

d2fypr3

Skąd te rozbieżności? \"Problem z ustaleniem dokładnej liczby Polaków w krajach największej emigracji polega na tym, że nie ma tam obowiązku podawania narodowości w ankietach\" - odpowiada Szeretics.

Dobrym przykładem jest tu liczba rodaków za oceanem. Jedni szacują ją na 3 mln, inni aż na 10. A do tego jeszcze: \"Nasi rodacy od pokoleń osiadli na obczyźnie mają tendencje do zawyżania swojej liczebności\" - mówi Andrzej Grzeszczuk ze Wspólnoty Polskiej, która zajmuje się Polonią. \"Z naszych danych wynika, że może nas być nawet 18-20 mln\" - dodaje.

To ilu w końcu nas jest? Sumując najbardziej optymistyczne liczby - nawet 60 mln - konkluduje \"Metro\".

(PAP)

d2fypr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fypr3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj