Trwa ładowanie...
d3j93ly

Dublin. Atrakcje. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć

Dublin zachwyca niepowtarzalną atmosferą i licznymi zabytkami. Każda dzielnica słynie z czegoś innego – Temple Bar jest rozrywkowa, zaś Grafton Street to lokalizacja najważniejszych muzeów miejskich czy galerii. W stolicy Irlandii każdy znajdzie coś dla siebie! Jakie czekają na nas atrakcje?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stolica Irlandii przyciąga gości specyficzną atmosferą. Romantyczny duch otacza najstarsze zabytki miasta
Stolica Irlandii przyciąga gości specyficzną atmosferą. Romantyczny duch otacza najstarsze zabytki miasta (Shutterstock.com)
d3j93ly

Miasto z trzcinowymi płotami

Ludzie osiedlali się w tym miejscu już w II w. naszej ery. W XII w. stało się ośrodkiem jednego z lokalnych królestw na "Zielonej Wyspie", jak jeszcze dzisiaj nazywa się Irlandię. Dublin (w języku irlandzkim nazwa miasta to Baile Atha Cliath – "miasto brodu z trzcinowymi płotami") jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast północnej Europy.

Shutterstock.com

Romantyczny duch średniowiecznych budowli

Stolica Irlandii przyciąga gości specyficzną atmosferą. Romantyczny duch otacza najstarsze zabytki miasta – XIII-wieczny zamek (przebudowany w XVIII w.) oraz wzniesioną w 1172 r. katedrę; także i ta świątynia została przebudowana (w latach 90. XIX w.). Poza tymi dwoma obiektami na uwagę turystów zasługuje Katedra św. Patryka, wzniesiona w drugiej połowie XIII w., i zachowana, co warto podkreślić, do dzisiaj w pierwotnym stanie.

Shutterstock.com

Kolegium Św. Trójcy - uczelnia przyjazna kobietom

Przybywający do stolicy Irlandii goście powinni także zobaczyć słynne, powstałe w 1591 r. Kolegium Świętej Trójcy – pierwszą uczelnię w Europie, w której zaczęto przyznawać stopnie naukowe kobietom. W bibliotece Kolegium można podziwiać wiele cennych oraz unikalnych rękopisów i starodruków, w tym m.in. Księgę z Kells i Księgę z Durrow. To jedne z najwspanialszych wczesnośredniowiecznych europejskich manuskryptów.

Shutterstock.com

W centrum Dublina dominuje zabudowa XVIII-wieczna, z charakterystycznymi dla tego czasu ceglanymi budynkami. Po przejściu urokliwymi uliczkami warto udać się do któregoś z licznych (jest ich w mieście 35) galerii czy muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Narodowe, którym zobaczyć można dzieła Tycjana, Rembrandta, Caravaggia, a także eksponaty z czasów Wikingów.

Shutterstock.com

Jeden z największych parków w Europie

Po zwiedzaniu można odpocząć w którymś z parków. Na regenerację sił proponujemy Phoenix Park jeden z największych ogrodzonych parków miejskich w Europie (ma aż 707 ha). Jeśli mamy jeszcze trochę czasu to udajemy się w okolice Dublina. W lecie warto zobaczyć znajdujące się tu kąpieliska – np. Dun Laoghaire, a w zimie wysepki Zatoki Dublińskiej – miejsce przyjazdów miłośników obserwacji ptactwa arktycznego, które spędza tu tę porę roku.

d3j93ly

Zobacz też: Czym przyciąga Dublin?

d3j93ly

Podziel się opinią

Share

d3j93ly

d3j93ly