Trwa ładowanie...

Dublin. Atrakcje. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć

Dublin zachwyca niepowtarzalną atmosferą i licznymi zabytkami. Każda dzielnica słynie z czegoś innego – Temple Bar jest rozrywkowa, zaś Grafton Street to lokalizacja najważniejszych muzeów miejskich czy galerii. W stolicy Irlandii każdy znajdzie coś dla siebie! Jakie czekają na nas atrakcje?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Dublin. Atrakcje. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyćŹródło: Shutterstock.com
dlimux1
dlimux1

Miasto z trzcinowymi płotami

Ludzie osiedlali się w tym miejscu już w II w. naszej ery. W XII w. stało się ośrodkiem jednego z lokalnych królestw na "Zielonej Wyspie", jak jeszcze dzisiaj nazywa się Irlandię. Dublin (w języku irlandzkim nazwa miasta to Baile Atha Cliath – "miasto brodu z trzcinowymi płotami") jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast północnej Europy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Romantyczny duch średniowiecznych budowli

Stolica Irlandii przyciąga gości specyficzną atmosferą. Romantyczny duch otacza najstarsze zabytki miasta – XIII-wieczny zamek (przebudowany w XVIII w.) oraz wzniesioną w 1172 r. katedrę; także i ta świątynia została przebudowana (w latach 90. XIX w.). Poza tymi dwoma obiektami na uwagę turystów zasługuje Katedra św. Patryka, wzniesiona w drugiej połowie XIII w., i zachowana, co warto podkreślić, do dzisiaj w pierwotnym stanie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kolegium Św. Trójcy - uczelnia przyjazna kobietom

Przybywający do stolicy Irlandii goście powinni także zobaczyć słynne, powstałe w 1591 r. Kolegium Świętej Trójcy – pierwszą uczelnię w Europie, w której zaczęto przyznawać stopnie naukowe kobietom. W bibliotece Kolegium można podziwiać wiele cennych oraz unikalnych rękopisów i starodruków, w tym m.in. Księgę z Kells i Księgę z Durrow. To jedne z najwspanialszych wczesnośredniowiecznych europejskich manuskryptów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W centrum Dublina dominuje zabudowa XVIII-wieczna, z charakterystycznymi dla tego czasu ceglanymi budynkami. Po przejściu urokliwymi uliczkami warto udać się do któregoś z licznych (jest ich w mieście 35) galerii czy muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Narodowe, którym zobaczyć można dzieła Tycjana, Rembrandta, Caravaggia, a także eksponaty z czasów Wikingów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jeden z największych parków w Europie

Po zwiedzaniu można odpocząć w którymś z parków. Na regenerację sił proponujemy Phoenix Park jeden z największych ogrodzonych parków miejskich w Europie (ma aż 707 ha). Jeśli mamy jeszcze trochę czasu to udajemy się w okolice Dublina. W lecie warto zobaczyć znajdujące się tu kąpieliska – np. Dun Laoghaire, a w zimie wysepki Zatoki Dublińskiej – miejsce przyjazdów miłośników obserwacji ptactwa arktycznego, które spędza tu tę porę roku.

Zobacz też: Czym przyciąga Dublin?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dlimux1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlimux1