Trwa ładowanie...
d2i3sp7
d2i3sp7
d2i3sp7
d2i3sp7

Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District)

Największe atrakcje
d2i3sp7
Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District)
Region
d2i3sp7
Dzielnica czerwonych latarni AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive

Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District) w Amsterdamie to najsłynniejsze na świecie miejsce nabywania płatnego seksu i szeroko rozumianych usług erotycznych. Legalna prostytucja często idzie tam w parze z rozpowszechnionymi w mieście coffee shopami, gdzie zgodnie z prawem kupuje się i pali marihuanę oraz haszysz.

Dzielnica czerwonych latarni - historia

Według słownika wydawnictwa Oxford University Press określenie „dzielnica czerwonych latarni” używane jest od 1894 roku. Obejmuje ono ulicę, kilka z nich bądź wręcz całą dzielnicę, gdzie świadczone są usługi erotyczne. Miejsc ich świadczenia jest na danym obszarze bardzo dużo, co dostrzega się gołym okiem.

Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie to De Wallen, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy Holandii przez pełnoletnich turystów. Usytuowana jest w najstarszej części Amsterdamu, na północnym-wschodzie, na średniowiecznych granicach miasta i oddalona od ścisłego centrum o około 10 minut piechotą. Na terenie niezwykle rozrywkowej Dzielnicy czerwonych latarni można wyróżnić kilka głównych ulic i ich drobniejsze odnogi.

Dzielnica czerwonych latarni – co tam jest

Główną atrakcją ciekawie podświetlonej po zmroku Dzielnicy czerwonych latarni są szalenie popularne domy publiczne. Legalizacja prostytucji sprawiła, że profesję tą wzniesiono w Amsterdamie (wbrew panującej opinii bardzo bezpiecznym mieście) prawie do poziomu sztuki. Najbardziej przyciągające spojrzenia panów pracownice kuszą przyszłych klientów z odpowiedników witryn czy okien wystawowych w domach uciech. Rodzaj świadczonej usługi oraz cenę zwyczajowo uzgadnia się jeszcze przed wejściem do lokalu, a następnie okno zostaje zasłonięte. Możliwość skorzystania z jednej z szerokiego wachlarza usług erotycznych, świadczonych przez niezliczone prostytutki pracujące na tym terenie, sprawia, że ruch turystyczny w mieście kwitnie. Najlepiej nie zabłądzić w te okolice z osobą niepełnoletnią. Nie wolno również fotografować przedstawiciele najstarszego zawodu świata – pilnują tego wyznaczeni pracownicy płci męskiej.

W Dzielnicy czerwonych latarni, przy Oudekerksplein 23, znajduje się najstarszy kościół w Amsterdamie, trzynastowieczny Oude Kerk (Stary Kościół), o gotyckiej architekturze, obecnie protestancki. To również najstarszy budynek w stolicy Holandii, połączony z muzeum, otwarty dla zwiedzających codziennie (bilet kosztuje 5 euro). Dzielnica czerwonych latarni to również miejsce, w którym są ciekawe muzea dla wszystkich chwilowo znużonych sztuką. Warto odwiedzić muzeum seksu, erotyki, a także haszyszu, marihuany i konopii. Wytchnienie od tłumów turystów znaleźć można w jednej z licznych restauracji, pubie bądź coffee shopie na terenie Dzielnicy czerwonych latarni.

d2i3sp7
Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2 h (bezpośredni)/ jazda samochodem: 20 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 Euro = 4,27 zł)

Przykładowe ceny

Bilet do kościoła Oude Kerk – 5 euro

Orientacyjna odległość

1100 km

d2i3sp7
d2i3sp7
d2i3sp7
d2i3sp7
d2i3sp7