Trwa ładowanie...
d2y16xg

Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District)

Największe atrakcje
Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District)
Region
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive

Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District) w Amsterdamie to najsłynniejsze na świecie miejsce nabywania płatnego seksu i szeroko rozumianych usług erotycznych. Legalna prostytucja często idzie tam w parze z rozpowszechnionymi w mieście coffee shopami, gdzie zgodnie z prawem kupuje się i pali marihuanę oraz haszysz.

Dzielnica czerwonych latarni - historia

Według słownika wydawnictwa Oxford University Press określenie „dzielnica czerwonych latarni” używane jest od 1894 roku. Obejmuje ono ulicę, kilka z nich bądź wręcz całą dzielnicę, gdzie świadczone są usługi erotyczne. Miejsc ich świadczenia jest na danym obszarze bardzo dużo, co dostrzega się gołym okiem.

Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie to De Wallen, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy Holandii przez pełnoletnich turystów. Usytuowana jest w najstarszej części Amsterdamu, na północnym-wschodzie, na średniowiecznych granicach miasta i oddalona od ścisłego centrum o około 10 minut piechotą. Na terenie niezwykle rozrywkowej Dzielnicy czerwonych latarni można wyróżnić kilka głównych ulic i ich drobniejsze odnogi.

Dzielnica czerwonych latarni – co tam jest

Główną atrakcją ciekawie podświetlonej po zmroku Dzielnicy czerwonych latarni są szalenie popularne domy publiczne. Legalizacja prostytucji sprawiła, że profesję tą wzniesiono w Amsterdamie (wbrew panującej opinii bardzo bezpiecznym mieście) prawie do poziomu sztuki. Najbardziej przyciągające spojrzenia panów pracownice kuszą przyszłych klientów z odpowiedników witryn czy okien wystawowych w domach uciech. Rodzaj świadczonej usługi oraz cenę zwyczajowo uzgadnia się jeszcze przed wejściem do lokalu, a następnie okno zostaje zasłonięte. Możliwość skorzystania z jednej z szerokiego wachlarza usług erotycznych, świadczonych przez niezliczone prostytutki pracujące na tym terenie, sprawia, że ruch turystyczny w mieście kwitnie. Najlepiej nie zabłądzić w te okolice z osobą niepełnoletnią. Nie wolno również fotografować przedstawiciele najstarszego zawodu świata – pilnują tego wyznaczeni pracownicy płci męskiej.

W Dzielnicy czerwonych latarni, przy Oudekerksplein 23, znajduje się najstarszy kościół w Amsterdamie, trzynastowieczny Oude Kerk (Stary Kościół), o gotyckiej architekturze, obecnie protestancki. To również najstarszy budynek w stolicy Holandii, połączony z muzeum, otwarty dla zwiedzających codziennie (bilet kosztuje 5 euro). Dzielnica czerwonych latarni to również miejsce, w którym są ciekawe muzea dla wszystkich chwilowo znużonych sztuką. Warto odwiedzić muzeum seksu, erotyki, a także haszyszu, marihuany i konopii. Wytchnienie od tłumów turystów znaleźć można w jednej z licznych restauracji, pubie bądź coffee shopie na terenie Dzielnicy czerwonych latarni.

Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2 h (bezpośredni)/ jazda samochodem: 20 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 Euro = 4,27 zł)

Przykładowe ceny

Bilet do kościoła Oude Kerk – 5 euro

Orientacyjna odległość

1100 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y16xg
d2y16xg
d2y16xg