Trwa ładowanie...
d383450

Amsterdam

Największe atrakcje
Położenie:

północna Holandia, na 100 wysepkach i 160 kanałach (o ponad stukilometrowej długości), łączących miasto z Morzem Północnym i Renem

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,27)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Amsterdam, zwany Wenecją Północy, to stolica i jednocześnie największe miasto Holandii. Większość centrum stanowi przytulna Starówka, a ruch samochodowy ograniczono tam do minimum. Amsterdam jest dość bezpieczny, ale po zmroku lepiej unikać samotnych wędrówek poza centrum miasta.

Amsterdam – pogoda i temperatury – kiedy pojechać

Amsterdam prezentuje się najpiękniej pomiędzy marcem a październikiem, wtedy warto tam polecieć (transfer z lotniska do centrum jest bezproblemowy) lub pojechać. Zimą temperatura zazwyczaj jest ujemna, latem nie przekracza 25° Celsjusza. Deszcz pada przez cały rok, a klimat w Amsterdamie jest raczej łagodny.

Amsterdam – zabytki i atrakcje – co warto zobaczyć w Amsterdamie

Jeśli turysta nastawia się na zwiedzanie muzeów, powinien zastanowić się nad kupnem czasowej karty miejskiej, pozwalającej sporo oszczędzić na biletach wstępu oraz komunikacji miejskiej. Będąc w Amsterdamie, zdecydowanie warto zobaczyć:

  • coffee shopy, jedno z wielu miejsc, gdzie pełnoletni klienci mogą kupować i palić „lekkie narkotyki” (jednorazowy zakup do 5 g),
  • Dzielnicę czerwonych latarni (Red Light District), gdzie zalegalizowana jest prostytucja, a przedstawicielki najstarszego zawodu świata ogląda się na przeszklonych witrynach domów publicznych i nocnych klubów,
  • muzea, np. Van Gogha, Narodowe, Anny Frank, sztuki Stedelijk, Historii Żydów, Dom Rembrandta, Rijksmuseum, muzeum seksu, tulipanów.

Obowiązkowym punktem wycieczki po Amsterdamie jest przejażdżka wypożyczonym rowerem. Warto również udać się w godzinny rejs tramwajem wodnym po kanałach (z okolic dworca głównego), rozciągających się pod tysiącem mostów. Kanały, których sieć tworzy kształt pierścienia, w 2010 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Amsterdam – lokalne potrawy

Amsterdam jest drogim miastem, tańsze restauracje znajdują się poza centrum. Polscy turyści preferują jedzenie kupowane w ulicznych budkach, otwartych od wiosny do jesieni.

Do lokalnych przysmaków w Amsterdamie należą:

Amsterdam
Przykładowe ceny

- piwo w barze lub restauracji: od 13 zł;
- obiad w restauracji: od 64 zł;
- obiad w fast foodzie: od 42 zł;
- frytki w ulicznej budce: od 13 zł;
- kanapka ze śledziem: od 13 zł;
- marihuana w coffee shopie: do 40 zł/g;
- haszysz: do 43 zł/g;
- bilet autobusowy jednorazowy: 13 zł;
- bilet do muzeum: od 26 do 122 zł.

Komunikacja

Port lotniczy Amsterdam-Schiphol (AMS), busy; na miejscu autobusy, tramwaje, taksówki

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1100-1200 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d383450
d383450
d383450