Dziewicza Ameryka
„Dziewicza Ameryka” na National Geographic Channel bada najbardziej imponujące spektakle dzikiej natury i walki o przetrwanie toczone pomimo wszelkich przeciwności w górach, na pustyniach, wybrzeżach i w lasach.
„Dziewicza Ameryka” na National Geographic Channel bada najbardziej imponujące spektakle dzikiej natury i walki o przetrwanie toczone pomimo wszelkich przeciwności w górach, na pustyniach, wybrzeżach i w lasach.
Z dala od betonowych dżungli, ponad rozległymi centrami handlowymi i tylko kilka minut drogi od gwarnych centrów miast jest zupełnie inny świat – kwitnący, wojujący i ocalały. Strzeliste góry, gorące pustynie, gęste lasy i falujące wybrzeża.
Niedźwiedź gryzli powalający w parku Yellowstone bezbronne młode łosie. Muflony kanadyjskie przygotowujące się do walki. Ogromna kałamarnica Humboldta pożerające członka swojej rodziny. Młode pumy polujące w pojedynkę po raz pierwszy w życiu. Krajobrazy i przyroda Ameryk są dzikie i zachwycające. To najdziksze granice… Dziewiczej Ameryki.
Czterogodzinna mini seria zrealizowana w technice HD będzie miała premierę w niedzielę 10 czerwca o godz. 14.00 na National Geographic Channel. Ukazuje hart i wspaniałość Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Najbardziej imponujące spektakle w przyrodzie, delikatny taniec, niesamowitą wytrzymałość i walkę o przetrwanie pomimo wszelkich przeciwności opisują odcinki poświęcone: górom, pustyniom, lasom i wybrzeżom.
Zobacz galerię zdjęć:
Zobacz zwiastun filmu:
Zespół „Dziewiczej Ameryki” spędził prawie dwa lata w terenie, przemierzając tysiące kilometrów z Alaski do Patagonii, by namierzyć niezwykłe okazy przyrody kontynentu. By sfilmować te rzadkie sceny, kamerzyści „Dziewiczej Ameryki” wraz z producentami spuszczali się na linach z peruwiańskich klifów na terytorium lwów morskich, z obtłuczonymi goleniami i obitymi głowami; w Kalifornii parzyły ich meduzy; ześlizgiwali się z błotnych ścieżek i błądzili w ciemnościach w gęstych zaroślach lasu mglistego w Ekwadorze; zmagali się z niskimi temperaturami (-30°C) jak i skrajnymi upałami oraz stuprocentową wilgotnością; manewrowali uciekając przed anomaliami pogodowymi i huraganami; łapali oddech na wysokościach; gubili śpiwory porywane przez pędzący 130km/h wiatr w Chile; a nawet byli nękani przez pumę.
Rezultat to: wspaniały materiał filmowy pokazujący zwierzęta i ich zachowania, których do tej pory nie udało się sfilmować:
- w górach zobaczymy fascynującego nietoperza, o którego istnieniu do tej pory nie zdawano sobie sprawy i który szczyci się największym stosunkiem długości języka do reszty ciała ze wszystkich ssaków na świecie,
- przepłyniemy tuż obok tysięcy pełnych wdzięku płaszczek u wybrzeży Meksyku,
- spotkamy pingwiny zakładające rodziny na najsuchszej pustyni na świecie,
- zapolujemy u boku jaguara zanim ten schwyta krokodyla u brzegu Amazonki.
Opis odcinków:
„Dziewicza Ameryka: Góry”, niedziela, 10 czerwca godz. 14.00
Z Arktyki na szczyty Andów – przetrwanie na ogromnych wysokościach wymaga odwagi. Kamery „Dziewiczej Ameryki” pokazują niezwykle rzadki obraz: przebudzone z zimowego snu niedźwiedzie czarne (baribale) polujące na płaskowyżu Yellowstone na nowonarodzone łosie. Przyjrzyj się jednym z najbardziej brutalnych godów na całej planecie, gdy samce muflona kanadyjskiego w Górach Skalistych toczą łeb w łeb krwawą walkę o samicę. Przeleć nad eksplodującym wulkanem w Ameryce Środkowej niczym papuga długoogonkowa, która uczy się latać tuż nad wysokim na 300 m wulkanem Nindiri w Nikaragui. Będąc na równiku poznaj fascynującego nietoperza, o którego istnieniu do tej pory nie zdawano sobie sprawy i który szczyci się największym stosunkiem długości języka do reszty ciała spośród wszystkich ssaków na świecie. W chilijskich Andach zobacz jak kocięta pumy uczą się samodzielnego polowania. Z maksymalną prędkością 80 km/h karibu może wyprzedzić wilka, który osiąga raptem 65 km/h, ale to ten drugi wygra walkę na wytrzymałość.
„Dziewicza Ameryka: Pustynie”, niedziela, 17 czerwca godz. 14.00
Na pustyniach Ameryk przyroda rozwinęła szereg dziwacznych i zaskakujących mechanizmów obronnych i strategii przetrwania u zwierząt. Galopuj razem z mustangami w Wielkiej Kotlinie i zobacz, jak jeden wykluczony ze stada ogier walczy o odzyskanie swojego miejsca. Udaj się na pustynię Atakama w północnej części Peru, gdzie pingwiny Humboldta zakładają rodziny w najsuchszym miejscu na świecie. Dołącz do pingwina ojca gdy schodzi po ostrym klifie i ucieka przed wygłodniałymi lwami morskimi, a wszystko po to, by zdobyć pożywienie dla młodych. Zobacz także materiał w podczerwieni przedstawiający miliony głodnych nietoperzy wylatujących z jaskiń na Pustyni Chihuahua. Na Pustyni Sonora podejrzyj myszoskoczka atakującego dwa razy od siebie większego parecznika (stawonoga). Bądź świadkiem, jak zakamuflowana jaszczurka, by się bronić, wytryskuje z oczodołów krwiopodobny płyn. Zobacz przeróżne stworzenia walczące o przetrwanie w porze suchej, i jak dosłownie toną lub starają się płynąć, gdy nadchodzą upragnione deszcze.
Zobacz jak po deszczu wyłania się bardzo nietypowe stworzenie – bezogonowy płaz Scaphiopodidae. Po roku oczekiwania pod ziemią płazy te wychodzą na powierzchnię i rozmnażają się – jeśli uda im się przeżyć.
„Dziewicza Ameryka: Wybrzeża”, niedziela, 24 czerwca godz. 14.00
Na zamarzniętych biegunach czy w parnych tropikach, wybrzeża Ameryk zawsze są imponujące. Na południu, na Falklandach, zobacz jak samce pingwina białobrewego zaczynają tańce gotowe chcąc zwrócić uwagę samic. Kierując się dalej na północ, wskocz do Morza Korteza u wybrzeży Meksyku, gdzie hordy żarłocznych kałamarnic Humboldta zjadają swoje rodziny. Płyń wraz z tysiącem płaszczek – z których każda ma rozpiętość skrzydeł ponad 2 m – gdy ślizgają się na wodzie, a potem wyskakują majestatycznie w powietrze. Zanurkuj z pręgowanym marlinem u zboczy podwodnych wulkanów. Biesiaduj z niedźwiedziami gryzli pożerającymi humbaka . Niedźwiedzie polarne czekają, aż lód będzie wystarczająco mocny, by mogły wyjść na polowanie – dla matek i młodych oznacza to, że będą mogły uniknąć rozdrażnionych samców.
„Dziewicza Ameryka: Lasy”, niedziela, 1 lipca godz. 14.00
Podróż przez lasy Ameryk to ekstremalne przeżycie – powodzie, mrozy i ogień. Zwierzęta, które tam mieszkają, nie tylko znoszą ciężkie warunki, ale adaptują się do nich i nieźle sobie radzą. Bądź świadkiem jak w lasach deszczowych Amazonii nadchodzi pora deszczowa i Amazonka wylewa z koryta przemieniając bujny las deszczowy w podmokły świat, w którym polują delfiny rzeczne, a nieuchwytny jaguar zabija aligatora. W poskręcanych, zaplątanych czubkach drzew skaczą małpy nadrzewne, muszą też ryzykować i schodzić w dół po pożywienie. Dalej na północ, w wilgotnym lesie strefy umiarkowanej w Kanadzie, zobacz podgatunek niedźwiedzia czarnego z białą sierścią – zwanego „niedźwiedziem duchem” – gdy pojawia się jesienią łowić łososie. Odwiedź lasy północne Ameryki w samym środku zimy by sprawdzić, jak zwierzętom udaje się przetrwać w trudnych warunkach. W lecie natomiast obserwuj olbrzymie pożary, które niszczą tysiące kilometrów kwadratowych lasu w ciągu zaledwie kilku godzin. Wszystkie zwierzęta, od jaszczurek po
niedźwiedzie, mają wybór: uciec lub szukać schronienia. Ogień pochłonie wszystko, co nie zdąży się schronić na czas.
Seria „Dziewicza Ameryka” powstała dzięki National Geographic Television dla National Geographic Channels International. Producentem serii dla National Geographic Television jest Karen Bass, producentami James Byrne i Andrew Mitchell, starszym producentem Anne Tarrant a producentem wykonawczym Jonathan Halperin. Dla National Geographic Channels International wiceprezydentem i szefem do spraw międzynarodowego kontentu jest Hamish Mykura.