Dziwne "kłaczki" na plaży. "Wiele razy się zastanawiałem, co to jest"
Niektórzy mówią, że przypominają kokosy, a inni nazywają je "kłaczkami". Kule Neptuna można spotkać na plażach w zasadzie na całym świecie. Mało kto wie, czym są i jakie jest ich zadanie.
Kule Neptuna powstają z podwodnej trawy morskiej na obszarach przybrzeżnych. Mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim wyłapują zanieczyszczenia w postaci tworzyw sztucznych dzięki naturalnym wiązaniom swoich włókien.
Kule Neptuna są zbawienne dla wód morskich i zwierząt
Poprawiają jakość wody, pochłaniają CO2, wydzielają tlen, są ostoją dla wielu gatunków ryb i zmniejszają wpływ fal sztormowych. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie "Scientific Reports", mogą każdego roku zbierać prawie 900 milionów plastikowych przedmiotów w samym basenie Morza Śródziemnego.
Owalne kule powstają z podstawy liści, rozdrobionych przez prądy oceaniczne. Uszkadzane stopniowo osłonki liści tworzą bardzo sztywne włókna, które zamieniają się powoli w kulkę, zbierającą zalegający w morzu plastik.
Trawy morskie mają też wielkie znaczenie dla morskiej fauny. Chronią one ryby i żółwie, którym plastikowe przedmioty i foliówki mylą się często z pożywieniem. Dryfujące w morzach trawiasto-plastikowe kulki nie przypominają już trującego posiłku.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Naukowcy nie wiedzą, w jakim kierunku udają się później kolorowe kule, ale spora ich część zostaje wyrzucona na brzeg.
Kule Neptuna można spotkać na europejskich plażach
Trawy morskie to gatunek endemiczny, czyli unikalny dla danego regionu. W Europie spotkać je można na plażach Włoch, Hiszpanii i Grecji. Turyści zawsze się dziwią, czym są te nietypowo wyglądające rośliny.
"Widziałem wielokrotnie, ale nie wiedziałem, że tak się nazywają"; "Ja się zawsze boję, że wyjdzie z nich jakiś stwór morski"; Wiele razy się zastanawiałem, co to jest" - komentują internauci pod wideo opublikowanym na profilu wolnymkrokiem na Instagramie. Widzieliście kiedyś coś takiego?
Źródło: Instagram/wolnymkrokiem