Trwa ładowanie...

Egipt - od dzisiaj "nie podróżuj"

W następstwie tragicznych wydarzeń w Tunezji i Egipcie polskie MSZ zaktualizowało ostrzeżenie przed wyjazdami do Egiptu. Od dzisiaj status "nie podróżuj" dotyczy całego kraju, włącznie z wyjazdami do kurortów.

Egipt - od dzisiaj "nie podróżuj"Źródło: Dmitry V. Petrenko - shutterstock.com
d2oqeh3
d2oqeh3

Polskim turystom w Egipcie zaleca się bieżące monitorowanie sytuacji, bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży oraz zgłoszenie pobytu w systemie _ Odyseusz. _

Spodziewane kolejne ataki w Tunezji i Egipcie. Polacy na celowniku

- Terroryści nadal mogą zabijać wypoczywających turystów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – mówił portalowi _ tvn24.pl _ Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych, powołując się na najnowsze informacje Agencji Wywiadu. Według Biernackiego spodziewane są kolejne ataki na turystów w Tunezji i Egipcie. Polacy mogą paść ich ofiarami. - Ryzyko zamachów dotyczy właśnie tych dwóch, najbardziej ulubionych przez Polaków kierunków. Dlatego zdecydowanie odradzamy w najbliższym czasie wyjazdy turystyczne do tych krajów - dodaje.

Aplikacja, serwis i poradnik przygotowane przez MSZ mają zapewnić Polakom bezpieczeństwo

Z kolei minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna informuje na stronie MSZ, że Państwo może dbać o swoich obywateli, jeśli będzie miało informację na ich temat. - Dlatego apelujemy o pobieranie aplikacji iPolak, odwiedzanie poradnika _ Polak za granicą * _i rejestrację podróży w serwisie _ *Odyseusz _ – mówił Grzegorz Schetyna. – Cały pakiet nie tylko pomoże w przygotowaniach do podróży, ale w razie niebezpiecznej sytuacji może nawet uratować życie – podkreśla.

Problemy z działaniem serwisu Odyseusz

Serwis „Odyseusz” został stworzony dla osób, dla których dalekie i długie podróże stanowią znaczną część życia, zarówno prywatnego jak i zawodowego. MSZ zapewnia, że w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, będzie mógł skontaktować się szybko z wszystkimi zarejestrowanymi polskimi obywatelami, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

d2oqeh3

Marta Klimczak, dziennikarka Wirtualnej Polski, która przebywała w Tunezji * podczas zamachu w Susie wraz z grupą polskich dziennikarzy, zarejestrowała się w serwisie _ *Odyseusz _. Niestety po zamachu w kurorcie nie otrzymała od MSZ żadnych informacji. Jak dowiedziała się na miejscu, nie była jedyną osobą w takiej sytuacji.

- Przed wyjazdem do Tunezji zarejestrowałam się w programie MSZ Odyseusz. Minęły 4 godziny od zamachu i nikt się ze mną nie skontaktował. Dopiero, gdy opisałam sprawę na Twitterze, przedstawiciel MSZ zadzwonił i powiedział, że powinnam dostać smsa. Później okazało się, że inna osoba z mojej grupy jest zarejestrowana w systemie Odyseusz i również nie dostała wiadomości - relacjonuje Klimczak.

Lista popularnych wśród Polaków krajów objętych brakiem rekomendacji MSZ

MSZ wystosował ostrzeżenia dotyczące podróżowania do kilku krajów odwiedzanych przez Polaków. Są to Egipt, Turcja, Tunezja, Maroko, Izrael oraz Ukraina. Sprawdziliśmy, jak zachować się w trakcie zagrożenia, jeśli wyjeżdżamy w rejony nie posiadające rekomendacji MSZ.

d2oqeh3

- Istnieją procedury jak postępować w sytuacjach kryzysowych, jednak należy wziąć pod uwagę to, że każda sytuacja jest inna i trudno zastosować procedurę wobec wszystkich wydarzeń. Czym innym jest porwanie, a czym innym lawina czy trzęsienie ziemi. W sytuacjach ekstremalnych zawsze powstaje zespół antykryzysowy, następuje także współpraca między resortami, aby w szybki sposób pomóc Polakom wrócić do kraju - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. - MSZ wydaje rekomendacje odnośnie wyjazdów do danych miejsc, więc jeżeli ktoś zdecyduje się na wyjazd pomimo ostrzeżeń, jedzie na własne ryzyko i za powrót do kraju odpowiedzialny będzie organizator wycieczki. Warto podkreślić, że w ekstremalnych sytuacjach Polacy mogą liczyć na pomoc państwa. Jeżeli wiemy, że w danym kraju jest napięta sytuacja, warto na bieżąco śledzić rozwój sytuacji w miejscu, w które mamy się udać - dodaje.

Egipt

W komunikacje obowiązującym od września 2014 roku MSZ odradzał podróże do Egiptu z wyłączeniem wyjazdów do miejscowości nad Morzem Czerwonym po stronie afrykańskiej (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam), a także Sharm el-Sheikh oraz niezbędnych podróży w celach biznesowych. 2 lipca 2015 r. MSZ wydał nowe ostrzeżenie, w którym odradzał wyjazdy na teren całego kraju.

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji, zaostrzeniem walk na półwyspie Synaj i na podstawie posiadanych informacji o sytuacji bezpieczeństwa w Egipcie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróży do tego kraju - w tym także do kurortów położonych nad Morzem Czerwonym.

d2oqeh3

Zdania turystów odnośnie bezpieczeństwa są podzielone. - Latam do Egiptu trzy razy w roku i jest wszystko ok. Byłam z mężem podczas egipskich przewrotów i byliśmy bezpieczni. Wszędzie wszystko może się zdarzyć - pisze jedna z naszych użytkowniczek na Facebooku. - Za darmo bym tam nie pojechała bez względu na sytuację - deklaruje inna.

Jaki kierunek wybrać na wakacje zamiast Tunezji i Egiptu?

Tunezja

Obecnie ostrzeżenie MSZ dla podróżujących do Tunezji ma status "nie podróżuj". - Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba *- czytamy w na stronie MSZ - Zdecydowanie odradza się również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw *Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine.

d2oqeh3

Ukraina

Jeśli chodzi o Ukrainę, w związku z niesłabnącym napięciem w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymującym się zagrożeniami dla ludzi i trwającą operacją antyterrorystyczną, MSZ w dalszym ciągu wzywa Polaków do opuszczenia tych obwodów oraz niepodejmowania podróży na ich teren. Zakazem jest też objęty Krym. Również obwody *charkowski, dniepropietrowski, zaporski *nie są rekomendowane przez MSZ jako cel podróży.

Maroko

Sytuacja bezpieczeństwa w Maroku *nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi. MSZ odradza jednak wyjazdy w przygraniczne regiony tego kraju (zwłaszcza na *Saharę *oraz tereny graniczące z *Mauretanią i Algierią), zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.

Izrael

Z uwagi na wzrost napięcia w pobliżu granicy z Libanem i Syrią *odradza się podróżowania na północne obszary *Wzgórz Golan. Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granicy przez władze w Egipcie. Przejście graniczne pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem w Erez jest zamknięte i może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich.

d2oqeh3

Turcja

Osoby przebywające na południu Turcji na wschód od prowincji Adana powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tamtejszych sił porządkowych oraz zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat. Ponadto zalecane jest zachowanie ostrożności na terenie całego kraju, unikanie zgromadzeń i demonstracji oraz przebywania w pobliżu obiektów narażonych na ew. demonstracje (jak np. wojskowych lub policyjnych). Kurorty położone nad Morzem Śródziemnym oraz Morzem Egejskim są bezpieczne.

Zobacz także:
Polscy turyści wylecieli do Tunezji po zamachu:

wg/udm

d2oqeh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oqeh3