Trwa ładowanie...

Egipt zaostrza środki bezpieczeństwa na lotniskach

Ze specjalnymi kontrolami muszą się liczyć osoby podróżujące do Egiptu. Wprowadzone zostały nadzwyczajne środki ostrożności w związku z rozprzestrzenianiem się małpiej ospy.

Pasażerowie na lotniskach w Egipcie muszą się liczyć z dodatkowymi kontrolamiPasażerowie na lotniskach w Egipcie muszą się liczyć z dodatkowymi kontrolamiŹródło: Hurghada24
d3fsrj7
d3fsrj7

Ministerstwo Zdrowia i Ludności Egiptu w specjalnym oświadczeniu poinformowało, że do tej pory nie odnotowano ani jednego przypadku małpiej ospy (mpox), lecz profilaktycznie zaostrza środki bezpieczeństwa przy wjeździe do tego kraju. Wiadomość ma związek z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która 15 sierpnia uznała mpox za zagrożenie dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym.

Małpia ospa w 13 krajach

W telewizyjnym wystąpieniu rzecznik ministra zdrowia Abdel Ghaffar poinformował, że od ostatniego zgłoszenia w 2023 r. nie wykryto w Egipcie żadnego przypadku zakażenia mpox. Ghaffar dodał, że ogłoszenie przez WHO ospy małpiej stanem zagrożenia zdrowia publicznego wynika z tego, iż ​​choroba została odnotowana w 13 krajach (m.in. w USA i Szwecji), ale przed wszystkim w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Republice Środkowoafrykańskiej, Kenii i Rwandzie.

- W związku z zaistniałą sytuacją już 15 sierpnia Egipt zaostrzył środki bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach, w portach morskich i na innych przejściach granicznych zgodnie ze strategią zapobiegania przedostawania się chorób zakaźnych - powiedział rzecznik ministerstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te miejsca zyskują na popularności. "Jeszcze nieodkryte"

Stan najwyższej gotowości

Na stronach Ministerstwa czytamy także, iż "jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne i kwarantannę zostały postawione w stan najwyższej gotowości i podejmują nadzwyczajne środki ostrożności w związku z wirusem małpiej ospy na wszystkich lotniskach w Egipcie i innych przejściach granicznych".

d3fsrj7

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że wzrost liczby zachorowań na mpox w Demokratycznej Republice Konga i jego rozprzestrzenienie się na inne kraje afrykańskie stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Objawy oraz sposoby zakażenia małpią ospą

Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z zakażoną osobą, głównie przez bezpośrednią interakcję z wysypkami skórnymi, zanieczyszczoną odzieżą lub pościelą czy wydzielinami z dróg oddechowych. Zakażenia wirusem zwykle objawiają się bolesną wysypką i powstawaniem pęcherzy na dłoniach. Małpia ospa może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. zapalenia mózgu czy posocznicy.

WHO nie zaleciła żadnych międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z wirusem mpox, ale zasugerowała wzmocnienie środków nadzoru i badań przesiewowych w celu identyfikacji i leczenia zakażonych osób.

d3fsrj7
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj