Europejskie wyspy, o których nigdy nie słyszałeś
Wyspy Lyngør, Norwegia
Tych wyspiarskich perełek prawdopodobnie nie znasz, bo mieszkańcy strzegą ich niczym największej tajemnicy. Jeśli jednak kochasz piękne, ustronne plaże, spokój i odpoczynek z dala od tłumów, czym prędzej powinieneś którąś odwiedzić.
Cztery wyspy, zamieszkane przez ok. 100 mieszkańców, to idealne miejsce na relaks. Piękne, typowo skandynawskie domki, cisza niemal absolutna, idealne warunki dla kajakarzy (brak samochodów, mieszkańcy poruszają się wyłącznie łodziami) - to najmocniejsze atuty wysp Lyngør, położonych w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Norwegii.
Fehmarn, Niemcy
Nazywana niemiecką wyspą słońca (określenie to zawdzięcza 2200 słonecznym godzinom w roku), bałtycka wyspa Fehrman to miejsce idealne dla wszystkich, którzy poszukują spokoju. Naturalne plaże ciągnące się przez 78 kilometrów, wydmy na północy, klify na wschodzie oraz malownicze łąki ze stawami wewnątrz wyspy zachęcają do niekończących się spacerów. Wielbiciele aktywnego wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie – Fehrman to skarb wielbicieli surfingu, znają ją również amatorzy jazdy konnej, golfa, żeglarstwa i nurkowania.
Illas Cíes, Hiszpania
W północno-zachodniej Hiszpanii, na obszarze Galicji, leży niezwykły archipelag. Składa się z trzech wysp, Monteagudo, Faro oraz San Martino. Dziennie może przebywać na nim nie więcej niż 2200 turystów. Gwarantuje to spokój i przyjemność korzystania ze wspania łych, czystych, piaszczystych plaż (na czele z Rodas, uznaną przez „Guardiana” za najlepszą na świecie). Nie bez powodu wyspy te nazywane są Karaibami Europy!
Belle-Île, Francja
Największa z wysp Bretanii jest świetnym pomysłem na wyjazdy poza sezonem, ponieważ latem jej populacja gwałtownie rośnie. Jest to związane z faktem, że wiele domów na wyspie pełni funkcję "wakacyjnych domków" dla Francuzów, którzy uwielbiają jej ustronne plaże. Wybrzeże zachwycające zielenią i klifami, inspirowało – zwłaszcza w XIX w. – słynnych artystów, spośród których należy wymienić Flauberta i Moneta.
Inis Oírr, Irlandia
Inis Oírr to najmniejsza z trzech irlandzkich wysp Aran i najdalej spośród nich wysunięta na wschód (czemu zawdzięcza określenia: „Tylna Wyspa” lub „Wschodnia Wyspa”). Zamieszkuje ją około 300 osób, jest więc świetnym pomysłem, jeśli chcesz uciec od tłumów, albo jeżeli fascynuje cię kultura i języki celtyckie. Te obszary Irlandii, to prawdziwy skansen oryginalnego, celtyckiego dziedzictwa.
Egina, Grecja
Należąca do archipelagu Wysp Sarońskich Egina to skarbnica starożytnych pamiątek architektonicznych (na czele z doskonale zachowaną świątynią Afai), zwalających z nóg, przepięknych, piaszczystych plaż, a także bujnych gajów... pistacjowych. Ta wyspa jest największym producentem pistacji w Grecji i choćby z tego powodu warto ją smakować w nieskończoność.
Mljet, Chorwacja
Ci, którzy mieli okazję odwiedzić Mljet, zgodnie przyznają, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Choracji. Wyspa położona na Adriatyku, niedaleko Dubrownika i Korčuli, zachwyca zielenią i dziewiczymi krajobrazami (lasy zajmują trzy czwarte jej powierzchni). Według badaczy to właśnie w jednej z tutejszych jaskini Kalipso więziła przez siedem lat Odyseusza, w którym się zakochała. Do największych atrakcji Mljet należą połączone wąskim kanałem jeziora: Wielkie i Małe z krystalicznie czystą wodą. Na środku tego pierwszego znajduje się wyspa z XII-wiecznym klasztorem benedyktyńskim. Warto zobaczyć!