Norwegia - wśród fiordów
Ponad 5-milionowe Królestwo Norwegii leży w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Do jego terytoriów wlicza się również szereg wysp, takich jak m.in. Jan Mayen w Arktyce czy archipelagi Lofoty i Svalbard. Wybrzeże kontynentalnej części kraju oblewają wody mórz Barentsa, Norweskiego, Północnego i cieśniny Skagerrak. Słynie ono z charakterystycznych głębokich zatok zwanych fiordami.
08.06.2016 | aktual.: 11.06.2016 10:30
*Ponad 5-milionowe Królestwo Norwegii leży w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Do jego terytoriów wlicza się szereg wysp, takich jak m.in. Jan Mayen w Arktyce czy archipelagi Lofoty i Svalbard. Wybrzeże kontynentalnej części kraju oblewają wody mórz Barentsa, Norweskiego, Północnego i cieśniny Skagerrak. Słynie ono z charakterystycznych głębokich zatok zwanych fiordami. *
W Norwegii można uprawiać niemal każdy rodzaj sportu. Latem popularnością cieszą się wędkarstwo, wędrówki górskie, jazda konna, spływy kajakowe, rejsy łodziami czy wycieczki rowerowe. Bardziej doświadczeni miłośnicy aktywnego spędzania czasu nurkują w słonych wodach fiordów lub wyruszają na trekking wysoko w góry. Poza tym, ze względu na odpowiednie warunki, spotkamy tu także amatorów sportów ekstremalnych. Zimą natomiast mnóstwo osób uprawia narciarstwo biegowe i zjazdowe. Sposobów na zwiedzanie Norwegii jest wiele, począwszy od wyprawy samochodem bądź wycieczki rowerowej, a na rejsach po fiordach czy pieszej wędrówce skończywszy. Każdy z nich ma swój urok.
Jasny fiord
Na zachodnim brzegu Półwyspu Skandynawskiego leży ponad 130-tysięczne Stavanger w okręgu Rogaland. Szczególnie popularne miejsce wśród amatorów pieszych wędrówek stanowi rejon pobliskiej 42-kilometrowej zatoki Lysefjorden, co po norwesku oznacza „jasny fiord”. Samochodem dostaniemy się tu po mniej więcej godzinie jazdy, ale dojedziemy w te strony również rowerem.
Atrakcje Bergen
Jeszcze dalej na północ natkniemy się na największy port w kraju, czyli 280-tysięczne Bergen. Nad wejściem do niego od strony morza wznosi się Twierdza Bergenhus. Do jej najciekawszych atrakcji zaliczają się XIII-wieczna Sala Haakona i Wieża Rosenkrantza. Z kolei Bryggen, czyli Nadbrzeże, znane również jako Tyskebryggen (Niemieckie Nadbrzeże), historyczny rejon miasta, umieszczono w 1979 r. na liście UNESCO. Miejsce to zachwyca swoim malowniczym położeniem i 58 kolorowymi drewnianymi domami hanzeatyckich kupców. W wielu z nich znajdują się obecnie pracownie artystów. Działają tutaj także Muzeum Bryggens z eksponatami z epoki średniowiecza i Muzeum Hanzeatyckie i Schotstuene. Tuż obok, na słynnym targu rybnym pod gołym niebem (Fisketorget), można kupić świeże ryby z gatunków, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia, spróbować pysznych potraw i poczuć prawdziwy norweski klimat. Centrum miasta z pobliskim wzgórzem Floyen – jednym z siedmiu otaczających Bergen – łączy kolej linowo-terenowa
(Floibanen). Ze szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Niecałą godzinę drogi od Bergen położone jest niezmiernie malownicze 15-tysięczne miasteczko Voss. Stanowi ono centrum aktywności takich jak narciarstwo, spadochroniarstwo, paralotniarstwo, wszelkiego rodzaju sporty ekstremalne i rozmaite wodne.
Sognefjorden i okolica
Jeżeli wybierzemy się w stronę miejscowości Flam, natrafimy na popularny 110-metrowy wodospad Tvindefossen. Stąd blisko już do największego (długość 204 km) i najbardziej znanego norweskiego fiordu – Sognefjorden – jednocześnie drugiego najdłuższego na świecie (po Kangertittivaq na Grenlandii). Spektakularne brzegi zatoki o maksymalnej głębokości 1308 m warto obejrzeć podczas rejsu po jej błękitnych wodach. Ten region słynie z jeszcze jednego cudu natury, czyli największego lodowca w kontynentalnej Europie (o powierzchni 487 km kw.) Jostedal. Najwyższy jego punkt (nunatak) – Lodalskapa – leży na wysokości 2083 m n.p.m.
Jedną z odnóg Sognefjorden stanowi 17-kilometrowy Næroyfjorden. Od 2005 r. widnieje na prestiżowej liście UNESCO (wraz z 15-kilometrowym Geirangerfjorden). Zbocza fiordu są bardzo strome. Tutejsze surowe krajobrazy pozostają w pamięci na zawsze. Na końcu zatoki czeka na turystów niewielka osada Gudvangen, z której można wypłynąć w rejs łodzią wikingów. Po miejscowych wodach kursują też luksusowe statki wycieczkowe, promy pasażerskie, pływają łodzie motorowe, a osoby chętne na samodzielną wyprawę wypożyczą również w okolicy kajaki. Zapaleni piechurzy mogą przespacerować się brzegiem fiordu do uroczej wioski Bakka.
Z Polski do kilku norweskich miast latają tanie linie lotnicze. Przy odrobinie szczęścia można zarezerwować bilet za 19 zł w jedną stronę.
Paulina Kujawa, www.otherlife.pl (Magazyn All Inclusive)/ir