Eurotrip na torach. Najciekawsze miejsca, do których możesz dotrzeć z Polski
Czy warto wybrać się pociągiem za granicę? Jak najbardziej! Dzięki kolei możesz zwiedzić spory kawałek Europy w szybki, wygodny i ekologiczny sposób. Dowiedz się, jakie są najpiękniejsze miejsca, do których dotrzesz pociągiem z Polski bez przesiadek!
Jazda PKP za granicę – na co zwrócić uwagę?
Przed przejściem do listy najciekawszych miejsc warto wskazać założenia, na których opiera się nasze zestawienie. Pod uwagę wzięliśmy jedynie miejsca, do których można dostać się bez przesiadek. Ponadto uwzględniliśmy tylko miasta w regionie Europy Środkowej, do których można dotrzeć w kilka godzin, dzięki czemu mogą sprawdzić się nawet jako cel krótkiego, weekendowego wyjazdu. Oprócz tego wzięliśmy pod uwagę ceny biletów, wybierając przede wszystkim stosunkowo tanie połączenia. W efekcie nasza lista skupia się wokół stolic krajów znajdujących się w niedalekiej odległości do Polski – to miejsca, które spełniają wszystkie z naszych wymagań.
Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie lokalizacje na liście znajdują się na terenie Unii Europejskiej i strefy Schengen. Oznacza to, że do podróży nie jest potrzebny paszport ani żaden dodatkowy dokument – wystarczy po prostu polski dowód osobisty.
Berlin
Jednym z najciekawszych miast, do których można sprawnie dojechać z Polski pociągiem, jest Berlin – stolica Niemiec. To lokalizacja, która wyróżnia się wyjątkową architekturą i niepowtarzalną atmosferą, łączącą historię, nowoczesność i liczne fascynujące wydarzenia kulturowe. Będąc w Berlinie, można spróbować niemieckich przysmaków i trunków, odwiedzić jedne z najbardziej znanych klubów na świecie czy zapoznać się z ważnymi miejscami historii najnowszej – m.in. pozostałościami słynnego muru dzielącego niegdyś zachodnie i wschodnie Niemcy.
Czas podróży do Berlina to ok. 7 godzin, jeśli bierzemy pod uwagę wyjazd z Warszawy. Jeśli z kolei podróżujemy np. z Wrocławia, Zielonej Góry, Szczecina czy Poznania, do stolicy Niemiec dojedziemy znacznie szybciej. Koszt biletu zależy od sezonu i długości trasy, ale najczęściej kosztuje mniej niż 100 złotych.
Wiedeń
Nie tylko do Niemiec możemy dostać się bez przesiadek. Na Polaków czeka również Wiedeń. Stolica Austrii słynie z licznych muzeów, historycznych pałaców i z wielkiego ogrodu zoologicznego, do którego rocznie dociera ogromna rzesza turystów z całego świata. Wiedeń stanowi świetne miejsce na city break – zarówno przy samotnej podróży, jak i ze znajomymi czy rodziną. To niezwykle ciekawe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Cena biletu do Wiednia również oscyluje w okolicach 100 złotych, jeśli startujemy z Warszawy. Trasa Warszawa–Wiedeń zajmie ok. 8 godzin. Zarówno cena, jak i czas podróży będą o wiele niższe dla turystów podróżujących z południa Polski – dla przykładu trasa Kraków–Wiedeń to mniej więcej 5 godzin jazdy.
Praga i Ostrawa
Planując podróż pociągiem, warto pomyśleć o odwiedzeniu naszych południowych sąsiadów. Do Pragi dotrzeć można w 8 godzin (jadąc z Warszawy) albo w mniej niż 7 (np. z Wrocławia). Bilety do czeskiej stolicy kosztują ok. 100 zł, ale często można znaleźć oferty nawet za mniej niż 50 zł.
Praga to piękne, historyczne miasto, w którym można zachwycić się krajobrazami, zabytkami czy pożywną czeską kuchnią. Wśród najciekawszych punktów stolicy Czech znajdują się m.in. Most Karola, Zamek Praski czy katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Interesującym punktem jest też Ostrawa, położona znacznie bliżej polskiej granicy – jazda pociągiem z Warszawy zajmuje jedynie 5 godzin. W tym miejscu można zwiedzić np. Muzeum Czarownic, Mały Świat Techniki czy też kopalnię Hlubina.
Bratysława
Mówiąc o podróży do Czech, nie można pominąć także Słowacji. Najwygodniejsze połączenia kursują do stolicy kraju, czyli do Bratysławy. Podróż z Warszawy zajmie ok. 8 godzin, z kolei za bilety zapłacimy mniej więcej 80 złotych, a w przypadku różnych promocji – jeszcze mniej. Stolica Słowacji to miejsce pełne zabytków: na turystów czeka Stare Miasto, promenada nad Dunajem, Muzeum Transportu czy też odrestaurowany zamek, który zachęca do całodniowego zwiedzenia.
Jak sprawdzić rozkład PKP? Jeśli chcesz wybrać się w podróż, zacznij od sprawdzenia kursów pociągów. Rozkład PKP możesz zobaczyć np. na portalu EuroPodróże. Strona pozwala nie tylko na przeglądanie połączeń, lecz także na zakup biletów i wyszukiwanie noclegów. Dzięki temu planowanie podróży koleją staje się jeszcze łatwiejsze!
WP Turystyka na: