Fakty, o których nie miałeś pojęcia
Serwis BBC Travel na swoich stronach internetowych opublikował listę turystycznych faktów, o których większość podróżnych podobno nie ma pojęcia. Czy rzeczywiście są to nieznane powszechnie informacje? A może dziwią tylko Brytyjczyków? Sprawdźcie, co znalazło się w zestawieniu!
Watykan to pod względem powierzchni najmniejsze miasto-państwo na świecie. Choć nie jest członkiem Unii Europejskiej obowiązuje tam unijna waluta - euro. Ale Stolica Apostolska ma za to swoje monety watykańskie, które noszą inskrypcję Città del Vaticano i dwanaście gwiazd Europy. Papieskie euro jest uznawane także we Włoszech, jak i na całym terenie UE. Z pewnością będzie miłą pamiątką z wizyty w Watykanie.
Mount Everest wciąż rośnie
O tym, że Mount Everest jest najwyższym szczytem na naszej planecie wie każdy. Okazuje się jednak, że położony na granicy Nepalu i Tybetu ośmiotysięcznik wciąż rośnie! Dziś jego wysokość to 8850 m n.p.m., jednak co roku masyw się rozrasta się o kolejne 4 mm!
Londyńskie metro najstarsze na świecie
Londyńskie metro jest nie tylko najsłynniejszym, ale także najstarszym metrem na świecie. Pierwszy 6 kilometrowy odcinek między Paddington i Farringdon otwarto w 1863 roku. Drugie na świecie było metro w Budapeszcie (1896 rok), a cztery lata później podziemna trasa kolejowa pojawiła się w Paryżu.
Nierówne gondole
Kiedyś gondole były środkiem transportu w Wenecji, dziś stanowią prawdziwy symbol i atrakcję turystyczną miasta. Nie można być w Wenecji i nie odbyć przejażdżki po kanałach! BBC Travel zwraca uwagę na ciekawostki związane z budową tej charakterystycznej łodzi. Składa się z 280 części i 8 różnych rodzajów drewna. Na dodatek lewa strona jest wyższa od prawej o ok. 24 cm.
Meksyk tonie szybciej niż Wenecja
Głośno mówi się o tym, że Wenecja tonie, natomiast nie każdy wie, że miasto Meksyk zapada się 10 razy szybciej niż włoska perełka. Mieszkańcy zużywają ogromne ilości wód gruntowych, co powoduje powolne osiadanie miasta. Według szacunków, w ciągu ostatnich 100 lat miasto obniżyło swoje poło żenie o 9 metrów! Stolica rozrasta się błyskawicznie, potrzebne są większe ilości wody i w związku z tym metropolia opada w zatrważającym tempie.
Zagadka koloru Uluru
Z której strony na nią nie patrzeć, Uluru wyraźnie dominuje nad równinnym pejzażem. Monolit skalny jest najbardziej popularną atrakcją turystyczną w Australii. Zbudowany jest z piaskowca, który przybrał czerwony odcień w wyniku utleniania. Jaki kolor miałby symbol Australii, gdyby nie ten naturalny proces? Ciemno-szary.
Czy BBC Travel zaskoczyło Was tymi informacjami?