Trwa ładowanie...

Ferie 2020. Gdzie najchętniej jeździmy na zimowy urlop w Polsce?

Uczniowie rozpoczęli już długo oczekiwane ferie zimowe, a wiele miejscowości na południu Polski jest oblężonych przez turystów. Przygotowaliśmy zestawienie miejsc, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród urlopowiczów.

Ferie 2020. Gdzie najchętniej jeździmy na zimowy urlop w Polsce?Źródło: Shutterstock.com
d4jf8ht
d4jf8ht

Top 10 miejscowości na ferie zimowe

Kolejny rok z rzędu listę najchętniej wybieranych miejscowości wypoczynkowych podczas ferii zimowych otwiera Zakopane (20,5 proc. zapytań turystów o noclegi w okresie ferii). Dotyczy to zarówno rodzinnych, jak i grupowych wyjazdów. Wybór nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych czy bogata baza noclegowa to tylko niektóre powody, dla których nasi rodacy wybierają na zimowy wypad stolicę Tatr.

Karpacz / Shutterstock
Źródło: Karpacz / Shutterstock

I choć trudno jest pobić faworyta tego zestawienia, warto podkreślić, że różnice pomiędzy 2. i 3. miejscem są niewielkie. Na drugiej pozycji znajduje się Białka Tatrzańska (10 proc. zapytań), a na kolejnej Karpacz (9 proc.). Miejsca te mogą pochwalić się, podobnie jak Zakopane, dogodną lokalizacją, rozbudowaną bazą noclegową, licznymi atrakcjami oraz infrastrukturą sportową. W "top 10" znalazły się też: Szklarska Poręba, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Wisła, ex aequo Krynica-Zdrój oraz Krynica Górska, Małe Ciche i Murzasichle.

Na rozbudowanej liście najpopularniejszych miejsc (ok. 1-2 proc. rezerwacji), do których jeżdżą rodziny z dziećmi w czasie zimowej przerwy szkolnej, są również: Zieleniec, Kościelisko, Duszniki-Zdrój, Poronin, Czarna Góra, Tylicz, Istebna, Szczawnica, Stronie Śląskie, Chochołów i Ustroń.

Zobacz też: Ferie a dodatkowe zajęcia. "Problem leży w samorządach"

Ile zapłacimy za nocleg w okresie ferii zimowych?

W najpopularniejszych regionach górskich średni koszt noclegu najkorzystniej kształtuje się w Pieninach i Górach Świętokrzyskich, najdroższe są Tatry, a zwłaszcza ich stolica - Zakopane. Turyści płacą tam średnio 69,5 zł od osoby. Taniej wypadają Białka Tatrzańska (średnia cena noclegu to 56 zł), Karpacz (57 zł), Szklarska Poręba (52 zł) i Szczyrk (61 zł). Wpływ na sporą rozbieżność w cenie ma też wybierany przez turystów rodzaj miejsca noclegowego. W przypadku Zakopanego wielu urlopowiczów rezerwuje apartamenty lub wynajmuje całe domki. Jeśli chodzi o pozostałe wymienione miejscowości, prym wiodą prywatne kwatery oraz pokoje gościnne, a także pensjonaty.

Zakopane / Shutterstock
Źródło: Zakopane / Shutterstock

Kiedy turyści zaczynają planować ferie?

Wielu planuje rodzinny wyjazd na ferie dopiero w grudniu – grupa ta, według statystyk udostępnionych przez Nocowanie.pl, liczy ponad 30 proc. Co czwarta rezerwacja jest dokonywana w listopadzie, a co czternasta – we wrześniu. Można więc wywnioskować, że Polacy mają skłonność do podejmowania decyzji o zimowym urlopie w górach na ostatnią chwilę. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku miejscowości nadmorskich. Zapytania o noclegi np. w Kołobrzegu zaczynają pojawiać się już w miesiącach letnich i właśnie w maju i sierpniu przypada największa średnia liczba zapytań.

Warto szukać noclegów także w mniejszych miejscowościach

Większość turystów poszukuje miejsc noclegowych na czas feriowych wyjazdów w najpopularniejszych miejscowościach wypoczynkowych. Jednak warto brać pod uwagę pobyt w takich miejscach, jak: Witów, Biały, Dunajec, Jurgów, Świeradów-Zdrój, Ząb, Korbielów czy Szpindlerowy Młyn. Nie tylko będziemy mieć większą gwarancję znalezienia wolnych pokoi, ale też zapłacimy mniej niż w przypadku Zakopanego czy Karpacza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj