Trwa ładowanie...
d3zsbm2

Fokarium (Hel)

Największe atrakcje
Fokarium (Hel)
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Fokarium w Helu usytuowane jest przy ulicy Morskiej. Odwiedzenie fok szarych, symbolu Helu, jest obowiązkowym punktem wycieczki podczas pobytu na Półwyspie Helskim. Na co dzień bardzo rzadko mamy okazję obserwować foki, gdyż występują one przede wszystkim w północnobałtyckich wodach i są testerami czystości morskiego ekosystemu.

Fokarium (Hel) – historia

Historia fokarium w Helu sięga 31. marca 1992 roku. Wtedy to na teren Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego rybacy przywieźli pierwsze zwierzę, znalezione na plaży w Juracie. Pod troskliwą opieką chora Balbina szybko wyzdrowiała, a jeszcze prędzej okazało się, że to samiec. Foki szare są obiektami naukowych obserwacji, badań biologicznych, hodowlanych oraz weterynaryjnych, rozmnażają się tu, są leczone i systematycznie wypuszczane na wolność. Fokarium bierze praktyczny udział w akcji krajów nadbałtyckich, która ma na celu odtworzenie populacji fok i ich ochronę. Zwierzęta żyją w głębokim oraz płytkim basenie i można oglądać je na stronie fokarium przez kamerki internetowe. Dla zwiedzających udostępniono również podziemie do obserwacji zwierząt, a także budynek z salami edukacyjną (głównie dla studentów kierunków przyrodniczych) i ekspozycyjną.

Fokarium (Hel) – cennik biletów

Bilet wstępu na teren fokarium w Helu, uprawniający do wejścia mad zbiorniki, w których żyją foki szare, kosztuje 5 złotych. Aby zobaczyć wystawę „Ssaki naszego morza”, należy dopłacić dodatkową złotówkę. Turyści są stale uświadamiani, że fokarium nie powstało w celu komercyjnym, jako forma cyrku czy ogrodu zoologicznego. Koszty biletów wstępu do fokarium przekazywane są na ochronę gatunku fok szarych, upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o nim, pokrycie kosztów utrzymania oraz ścisłą realizację zamierzeń założyciela obiektu, nieżyjącego już wybitnego naukowca, profesora Krzysztofa Skóry. Wieloletni dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego kierował programem ochrony zarówno morświnów, jak i fok szarych. Oficjalnie stworzył fokarium w Helu w 1999 roku.

Fokarium (Hel) – godziny otwarcia

Władze fokarium podkreślają, że do zbiorników wodnych, w których żyją foki szare, bezwzględnie nie wolno wrzucać monet na szczęście ani żadnych innych przedmiotów. Kilka lat temu ludzka głupota zabiła bowiem jedną z ulubienic ośrodka, fokę Krysię, z której żołądka pośmiertnie wyjęto około 1,6 kilograma monet.

Fokarium otwarte jest przez cały rok, latem od godziny 9.30 do 19. Nie trzeba rezerwować terminu wcześniej, ale nie wolno tu wprowadzać żadnych zwierząt. Polecamy wejście na teren obiektu tuż przed godzinami 11. i 14., kiedy to odbywają się karmienia fok oraz ciekawe prelekcje.

Fokarium (Hel)
Czas lotu / jazdy samochodem

Warszawa – Gdańsk: 1 h 36 min lotu (284 km) + 1 h 38 min jazdy (101 km)

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 506 km, około 5 h jazdy; od Krakowa: 673 km, około 7 h jazdy; od Wrocławia: 643 km, około 6 h 12 min jazdy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zsbm2
d3zsbm2
d3zsbm2