Trwa ładowanie...
d3tnblu
d3tnblu

Fontanna dell'Elefante - Największe atrakcje

Fontanna dell'Elefante to symbol Katanii Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jeśli w Katanii jakąś atrakcję turystyczną możnaby jednocześnie określić mianem symbolu miasta, byłaby to z pewnością Fontana dell'Elefante, zwana także u Liotru. Fontanna dell'Elefante przedstawia słonia wykonanego z kamienia, na którym znajduje się egipski obelisk pochodzący z Asuanu. Na szczycie fontanny dell'Elefante ulokowany jest również krzyż.

d3tnblu

Fontanna dell'Elefante - geneza

Fontanna dell'Elefante stanęła w Katanii w 1736 roku, a zaprojektował ją włoski architekt Giovanni Battista Vaccarini. Sycylijska nazwa fontanny ze słoniem, która brzmi u Liotru, to fonetyczna wariacja imienia Heliodorus, które należało do arystokraty z Katanii. Helidorus bowiem miał pierwotnie zostać biskupem Katanii. Ta sztuka mu się nie udała, więc zajął się... czarną magią, za co został surowo ukarany przez władze Katanii.

Fontanna dell'Elefante - legendy

Jedna z legend na temat fontanny dell'Elefante głosi, że to właśnie Heliodorus wyrzeźbił słonia, w którego w dodatku potrafił się zamienić dzięki swoim zdolnościom czarnoksiężnika.

Po Katanii krąży też inna legenda, która zakłada, że to jednak Giovanni Battista Vaccarini jest autorem fontanny dell'Elefante w Katanii. Według tej legendy, pierwotny wizerunek słonia pozbawiony był męskich atrybutów, co uraziło catanesi - jak mówi się na mieszkańców Katanii - a zwłaszcza mężczyzn, którzy odebrali to jako policzek. W związku z tym architekt Vaccarini szybko zmodyfikował swoją fontannę dell'Elefante, dorabiając słoniowi wszystkie niezbędne części ciała.

d3tnblu

Słoń, nie tylko ten z Fontana dell'Elefante, to zwierzę szczególne w Katanii, które na co dzień żyje w świadomości mieszkańców tego sycylijskiego miasta. Począwszy od paleolitu górnego na obszarze, który dziś jest Sycylią, żyły bowiem tzw. słonie karłowate, których ówczesna obecność do dziś absorbuje uwagę catanesi. Znalezione kiedyś szczątki słonia karłowatego dały prawdopodobnie początek nie tylko fontannie dell'Elefante, ale też opowieściom o mitycznych cyklopach, a to ze względu na specyficzny kształt czaszek tych słoni.

Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, podróż autem: 26h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Kraj
Region
Orientacyjna odległość

2600 km

d3tnblu
d3tnblu
d3tnblu