Trwa ładowanie...

Fontanna di Trevi padła ofiarą wandala. Wygląda, jakby zalała się krwią

Jedna z najsłynniejszych rzymskich atrakcji posłużyła szalonemu artyście do wyrażenia sprzeciwu wobec korupcji, która jego zdaniem trawi Wieczne Miasto. Wandal zanieczyścił słynną barokową fontannę farbą, która zabarwiła wodę na krwistą czerwień.

Share
Fontanna di Trevi padła ofiarą wandala. Wygląda, jakby zalała się krwiąŹródło: Youtube.com, fot: Nostos
d2dgorz

Niejaki Graziano Cecchini postanowił wykorzystać jeden z największych symboli Rzymu do działań artystycznych zaangażowanych w sprawy społeczno-polityczne. Zanieczyszczając wodę w słynnej Fontannie di Trevi, mężczyzna chciał zwrócić uwagę publiczną na korupcję, która według niego szaleje w Wiecznym Mieście.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com, fot: Nostos

Autor prowokacji został aresztowany, a władze Rzymu musiały spuścić wodę z fontanny odwiedzanej codziennie przez tłumy turystów z całego świata. W ubiegłym roku zwiedzający wrzucili do niej monety o wartości 1,4 mln euro. To większy zysk niż przynosi wiele muzeów, a cała suma trafiła do Caritasu.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com, fot: Nostos

To nie pierwsza tego typu akcja z udziałem Cecchiniego. Włoski artysta po raz pierwszy wziął na celownik rzymską ikonę 6 lat temu. Uważacie, że niszczenie zabytków to dobry pomysł na przeprowadzanie akcji "artystycznych"?

Zobacz też: Tajemnice i legendy Pałacu Kultury i Nauki

d2dgorz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dgorz