Trwa ładowanie...
d2et61g

Fort Gerharda w Świnoujściu

Największe atrakcje
Fort Gerharda w Świnoujściu
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Fort Gerharda w Świnoujściu jeszcze do roku 2000 był jedynie dzikim wysypiskiem. Dzięki pasjonatom historii 100 ciężarówek śmieci i gruzu później odwiedza go ponad 40 tysięcy turystów rocznie. Oprócz zwiedzania chętnie organizuje się tu także imprezy integracyjne, pikniki czy ogniska, a nieopodal jest dzika plaża.

Fort Gerharda w Świnoujściu – historia

Fort Gerharda w Świnoujściu, zwany Fortem Wschodnim, powstał w połowie XIX wieku. W 1846 roku zadecydowano o konieczności stworzenia w okolicy morskiej twierdzy dla obrony wybrzeża. Jego nazwa pochodzi od nazwiska projektanta pruskich twierdz, Gerharda Corneliusa, który odpowiadał za przygotowanie wstępnych szkiców fortu z dość nowoczesnymi wówczas rozwiązaniami dotyczącymi fortyfikacji.

Obiekt znajduje się w czołówce najlepiej zachowanych nadbrzeżnych europejskich miejsc tego typu. Dodatkowo zgromadzono tutaj przeszło dwa tysiące muzealiów, bezpośrednio powiązanych z historią Twierdzy Świnoujście. Na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu organizowane są liczne pokazy oraz imprezy historyczne. Podczas inscenizacji bitew przez grupy rekonstrukcyjne można zobaczyć pokazy pirotechniczne, wybuchy, ekspozycje pojazdów militarnych, parady, występy dudziarzy czy wziąć udział w promocji książek o tematyce wojennej.

Fort Gerharda w Świnoujściu - zwiedzanie

Fort Gerharda w Świnoujściu usytuowany jest 5 kilometrów od udostępnionego dla zwiedzających w 2014 roku Podziemnego Miasta.

Grupy zwiedzających po kompleksie oprowadza przewodnik w przebraniu pruskiego żołnierza, a program każdorazowo dostosowywany jest do wieku i możliwości członków grupy. Odbywają się tu również testy sprawnościowe, sprawdzające nadawanie się do służby wojskowej chętnych kandydatów. W okresie letnim od maja do września indywidualni turyści są, w zależności od natężenia ruchu, formowani w plutony, które wchodzą do Fortu Gerharda maksymalnie co pół godziny. Przejście trasy podstawowej zajmuje około 75 minut. Na terenie obiektu znajduje się także bezpłatne Muzeum Obrony Wybrzeża oraz sklepiki z pamiątkami (w kasie oraz przed muzeum). W przypadku większych grup zorganizowanych sugerujemy wcześniejszą rezerwację. Osoby niepełnosprawne nie będą mieć żadnych problemów na trasie zwiedzania.

Fort Gerharda w Świnoujściu
Czas lotu / jazdy samochodem

Lot Warszawa – Szczecin trwa 1 h 9 min + 107 km to 1 h 50 min jazdy; Loty Kraków – Heringsdorf trwają łącznie 3 h (bez czasu oczekiwania na przesiadki) + 10,5 km to 15 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Otwarte cały rok: od maja do czerwca 9.30-17., od lipca do września 9.30-19., od października do kwietnia 10.-16.

Ceny biletów

- Normalny 15 zł, ulgowy i dla członków grup zorganizowanych 10 zł;
- łączony bilet na zwiedzanie fortu i Podziemnego Miasta: normalny 26 zł, ulgowy i dla członków grup zorganizowanych 17 zł;
- zwiedzanie z ogniskiem: 25 bądź 15 zł (bez produktów);
- nocne zwiedzanie z pochodniami: 15 zł, z dodatkowym ogniskiem z produktami: 30 zł

Orientacyjna odległość

Od Warszawy 653 km – 6,5 h jazdy, od Krakowa 726 km – 8 h jazdy, od Wrocławia 451 km – niecałe 6 h jazdy, od portu lotniczego Heringsdorf Flughafen (HDF) 10,5 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2et61g
d2et61g
d2et61g