Trwa ładowanie...
d2e76ry

Podziemne Miasto w Świnoujściu

Największe atrakcje
Podziemne Miasto w Świnoujściu
Kraj
podziemne-miasto.pl
Źródło: podziemne-miasto.pl

Podziemne Miasto w Świnoujściu na wyspie Wolin usytuowane jest kilka kilometrów na wschód od centrum miasta. Można je zwiedzać dopiero od 2014 roku, kiedy ukryty punkt dowodzenia polskiej armii przestał być tajny. To stąd miało nastąpić uderzenie jądrowe, rozpoczynające atomową zagładę. Gospodarzem kompleksu jest lokalny oddział Muzeum Obrony Wybrzeża.

Podziemne Miasto w Świnoujściu – historia

Ściśle tajne stanowisko dowodzenia, określane przez żołnierzy jako 10/151, to olbrzymie koszarowo-bojowe schrony z żelbetonu i kilometr podziemnych korytarzy. W 1936 roku dowództwo armii niemieckiej rozpoczęło budowę betonowego kompleksu, aby umożliwić obronę bazy morskiej, Kriegsmarine. Obiekt militarny obejmował także baraki, rozbudowaną infrastrukturę techniczną oraz utwardzone drogi. Trzy lata później, od momentu pierwszego strzelania z piętnastocentymetrowych działek o zasięgu 20 kilometrów, wieńczących szczyty czterech głównych schronów, baterię artylerii nadbrzeżnej obsadzono żołnierzami. Każda z opancerzonych armat ważyła 8 ton.

Po wysadzeniu zamków dział w kwietniu 1945 roku Niemcy opuścili Podziemne Miasto w Świnoujściu. Zajęli je Sowieci i dopiero po zdemontowaniu całego wyposażenia na początku 1946 roku przekazali armii polskiej. Od lat 50-tych kompleks stanowił zapasowe stanowisko dowodzenia i czasowo rezydowali tutaj przedstawiciele najwyższych władz wojskowych. Modernizowano go i modyfikowano jego przeznaczenie, a ostatnie manewry „Pirania” odbyły się w Podziemnym Mieście w Świnoujściu w 1995 roku.

Podziemne Miasto w Świnoujściu - zwiedzanie

Pobyt na terenie Podziemnego Miasta w Świnoujściu na wyspie Wolin trwa od półtorej do przeszło dwóch godzin. Dobór poszczególnych atrakcji dostosowany jest bowiem do wieku i możliwości grupy uczestników. Udostępnienie kompleksu umożliwia zachowanie tego sensacyjnego świadectwa historii. Opłaca się również skorzystać ze specjalnej łączonej oferty zakupu biletów do Podziemnego Miasta oraz Fortu Gerharda – normalny bilet wstępu do obydwu atrakcji kosztuje wówczas 26 zł, ulgowy i dla członków grup 17 zł.

Podziemne Miasto w Świnoujściu leży w lesie, około 500 metrów od stacji kolejowej Przytór i przystanku autobusowego miejskich linii 7 oraz 10, niedaleko plaży i ścieżki rowerowej. 4 kilometry dalej znajdują się dworzec PKP, Latarnia Morska w Świnoujściu oraz Fort Gerharda.

Podziemne Miasto w Świnoujściu
Czas lotu / jazdy samochodem

Lot Warszawa – Szczecin trwa 1 h 9 min + 107 km to 1 h 50 min jazdy; Loty Kraków – Heringsdorf trwają łącznie 3 h (bez czasu oczekiwania na przesiadki) + 10,5 km to 15 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

- Maj – czerwiec wejście od poniedziałku do piątku o 15., w weekendy o 12.30 i 15.;
- lipiec – sierpień wejście codziennie o 10.30, 12.30, 13.30, 15., 16.30;
- wrzesień wejście codziennie o 12.30 i 15.;
- październik – kwiecień wejście jedynie w weekendy o 12.30 i 15.
Grupom zorganizowanym umożliwia się zwiedzanie każdego dnia, także poza sezonem, po dokonaniu rezerwacji telefonicznej.

Ceny biletów

normalny 15 zł, ulgowy i dla członków grup zorganizowanych 10 zł; przewodnik 120 zł (tylko z rezerwacją)

Orientacyjna odległość

Od Warszawy 653 km – 6,5 h jazdy, od Krakowa 726 km – 8 h jazdy, od Wrocławia 451 km – niecałe 6 h jazdy, od portu lotniczego Heringsdorf Flughafen (HDF) 10,5 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e76ry
d2e76ry
d2e76ry