Francja - tajemnicze zamki katarów
Langwedocja, kraina w południowo-wschodniej Francji to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na naszym kontynencie. Wciśnięta między Pireneje, Rodan i Morze Śródziemne nawet teraz stanowi miejscami niedostępny rejon, w który lepiej nie zapuszczać się przy złej pogodzie. Na wyniosłych szczytach królują ruiny zamków, prawdziwe orle gniazda, które są natchnieniem dla poetów, autorów teorii spiskowych i nieustraszonych turystów. Dlaczego właśnie ten region Francji wciąż rozbudza wyobraźnię nie tylko historyków, ale i poszukiwaczy skarbów czy największych tajemnic chrześcijaństwa? Oto kilka powodów.
Langwedocja, kraina w południowo-wschodniej Francji to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na naszym kontynencie. Wciśnięta między Pireneje, Rodan i Morze Śródziemne nawet teraz stanowi miejscami niedostępny rejon, w który lepiej nie zapuszczać się przy złej pogodzie. Na wyniosłych szczytach królują ruiny zamków, prawdziwe orle gniazda, które są natchnieniem dla poetów, autorów teorii spiskowych i nieustraszonych turystów. Dlaczego właśnie ten region Francji wciąż rozbudza wyobraźnię nie tylko historyków, ale i poszukiwaczy skarbów czy największych tajemnic chrześcijaństwa? Oto kilka powodów.
at/if
Zamki Francji - Carcassonne
W Europie XIII wiek stał pod znakiem krucjat, pojawiających się wątpliwości wobec jedynej słusznej religii, a miejscami nawet - nawrotów do pogaństwa. Jednym z ruchów religijnych, który mógł zaburzyć porządek ustanowiony przez Kościół byli rekrutujący się z niższego rycerstwa i mieszczaństwa katarzy, zwani także albigensami (od francuskiego miasta Albi). Głosili m.in. ubóstwo, potrzebę zaniechania wojen, abstynencję seksualną, wegetarianizm, a cielesność uznawali za najwyższe zło. Według katarów, stwórcą świata nie był dobry Bóg, lecz szatan, Rex Mundi. Głosząc takie teorie stanowili wymarzony cel dla kiełkującej inkwizycji, a także dla rycerstwa, które wolało udać się na krucjatę we własnym kraju, niż w Ziemi Świętej. Na czele krzyżowców stał wówczas Simon de Montfort, prawdziwy kat albigensów, przed którym drżało całe południe Francji. Do najsłynniejszych bitew w trakcie krucjaty przeciwko katarom należało oblężenie Carcassonne w 1209 roku, kiedy to miasto-twierdza będące schronieniem dla heretyków, zostało zdobyte, a katarzy wypędzeni. Mieli dużo szczęścia, bo w innych miastach Langwedocji wycinano ich w pień, a tych, co ocaleli - palono na stosach. To właśnie Carcassonne stało się niejako matką wszystkich zamków, w których chronili się prześladowani katarzy.
Zamki Francji - Peyrepertuse
Do tak zwanych "pięciu synów Carcassonne" należały zamki, które obecnie leżą w _ Pays Cathare _ (Kraju katarów) w Langwedocji. To turystyczny szlak skupiający najciekawsze pozostałości po tragicznych dziejach katarów i późniejszych walkach na ówczesnej granicy z obecną Hiszpanią. Do XVII wieku zamki stanowiły strategiczny i najsilniejszy punkt obrony Francji przez zakusami Aragończyków, a później, gdy granica została przesunięta, straciły na znaczeniu. Zamek Peyrepertuse (oksytański: La Petra Pertusa - przewiercony kamień) to jedno z niedostępnych orlich gniazd, który swoją wielkością i rozmachem może się równać z największymi twierdzami Europy. Mierzący prawie 300 metrów długości zamek nazywany jest "podniebnym Carcassonne" i nie ma w tym ani krzty przesady. Wznosi się nad przepaścią na wysokości 800 m i jest największą katarską fortecą. Po upadku Carcassonne, władca zamku Guillaume de Peyrepertuse zdecydował się oddać go w ręce krzyżowców. Obecnie miejsce to odwiedza co roku ponad 100 tys.
turystów, którzy wchodzą do twierdzy po stromych i bardzo niebezpiecznych Schodach św. Ludwika. Niektóre części zamku są zachowane w bardzo dobrym stanie, istnieje możliwość odwiedzenia kilku komnat. W trakcie burz i ulewnych deszczy odradza się zwiedzanie - regularnie uderzają tu pioruny.
Zamki Francji - Puilaurens
Kolejnym zamkiem na szlaku katarów jest Puilaurens. Pierwsze informacje o twierdzy pochodzą z XII wieku. Należał on wówczas do królowej Aragonii i właśnie tam uciekali katarzy po upadku Carcassonne, Montsegur i Peyrepertuse. Jego obroną w czasie krucjaty dowodził wspomniany już Guillaume de Peyrepertuse i tym razem udało mu się odeprzeć krzyżowców. Zamek upadł dopiero w 1255 roku.
Zamki Francji - Lastours
Kolejnym synem Carcassonne jest malowniczo położony Lastours. Znajduje się 12 km od Carcasonne, w dolinie Orbiel. W rzeczywistości zamek składa się z czterech mniejszych, wznoszących się na 300-metrowym skalistym zboczu.
Zamki Francji - Aguilar
Pierwsza forteca na miejscu obecnego Aguilar powstała w XI wieku. W XIII wieku wcześniejsze zabudowania zastąpiono potężnym stołpem, a hrabiowie Carcassonne przekazali zamek w ręce wasala, Raymonda de Termes. Wzmocnienie zamku odegrało zasadniczą rolę w 1210 roku w czasie najazdu Simona de Montfort. Wziął on do niewoli Termesa i uwięził go w lochach Carcassonne. Dopiero syn Raymonda, Oliver, po 30 latach odzyskał zamek. Schronili się tu uciekinierzy z innych twierdz, które jedna po drugiej upadały w trakcie krucjaty. W połowie XIII wieku Olivier zawarł sojusz z królem Francji, a jego twierdza stała się jedną z pięciu fortec broniących granicy z Aragonią.
Zamki Francji - Termes
Jednym z pierwszych zamków, który padł podczas krucjaty przeciw albigensom był Termes. Jego obroną w 1210 roku dowodził Raymond de Termes, który po krwawych walkach poddał twierdzę Simonowi de Montfort. W XIII wieku zamek odbudowano jako królewski garnizon, włączając go tym samym do zamków granicznych wchodzących w skład synów Carcassonne.
Zamki Francji - Queribus
Queribus, zwany ostatnią twierdzą katarów, leży na szczycie góry, a jego widok dosłownie zapiera dech w piersiach. To tu skryły się niedobitki heteryków, którzy uciekli z Montsegur w 1244 roku przed francuską armią. W 1255 roku nie mogąc dłużej stawiać oporu uciekli do Aragonii i Piemontu. Tam zarówno ich poglądy, jak i język oksytański nie były zakazane. Prace konserwacyjne zamku wznoszącego się na wysokości 728 m n.p.m rozpoczęto w 1951 roku. W 2002 roku zakończono kompletną renowację, co umożliwiło udostępnienie tego miejsca dla zwiedzających.
Zamki Francji - Montsegur
Zamek Montsegur, mimo że nie wchodzi w skład pięciu synów Carcassonne, również odgrywał ogromną rolę wśród katarskich fortec. Otacza go najwięcej tajemnic, a kolejni pisarze i domorośli historycy wiążą to miejsce z legendami arturiańskimi i tajemnicami chrześcijaństwa. W XIII wieku było to centrum ruchu katarów, miał tu swoją siedzibę ich biskup, stanowiło niejako stolicę francuskich albigensów. W 1242 roku rozpoczęło się oblężenie twierdzy, w trakcie którego doszło do potwornej rzezi obrońców. Atak na zamek trwał 9 miesięcy i wiąże się z nim legenda, że na krótko przed zdobyciem kilku osobom udało się go opuścić, wynosząc z niego jakiś cenny skarb. Wielu wielbicieli teorii spiskowych twierdzi, że mógł to być nawet Święty Graal. Zresztą sama forteca pretenduje do tytułu Zamku Graala, wprost ze średniowiecznych legend - to prawdopodobnie to miejsce stanowiło pierwowzór zamku Montsalvat z poematu Wolframa von Eschenbacha _ Parsifal _.
at/if