Trwa ładowanie...

Gdzie tej wiosny rozkwitną pierwsze krokusy?

Krokusy to przepiękne, najczęściej fioletowe kwiaty i jeden z najbardziej znanych symboli i zwiastunów wiosny. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w marcu, kiedy tylko topnieje śnieg. Gdzie w tym roku warto wybrać się na podziwianie pierwszych wiosennych krokusów w naszym kraju?

Tłumy turystów przyjeżdżają co roku z Tatry, aby podziwiać krokusowe polany Tłumy turystów przyjeżdżają co roku z Tatry, aby podziwiać krokusowe polany Źródło: Adobe Stock
d2ozb2p
d2ozb2p

Na prawdziwy rozkwit krokusów należy jednak zaczekać jeszcze ok. trzy tygodnie – kwiecień jest bowiem najlepszym czasem na to, aby wyruszyć na ich poszukiwania i nacieszyć się pięknem pierwszych wiosennych kwiatów, które w niektórych miejscach tworzą wyjątkowe, kwieciste dywany.

O co tyle hałasu, czyli o krokusach słów kilka

Krokusy to piękne, głównie fioletowe kwiaty, których oficjalna, naukowa nazwa to szafran spiski. Należą do rodziny cebulowych i są jednymi z pierwszych kwitnących wiosną roślin – nic więc dziwnego, że są powszechnie uznawane za swoiste zwiastuny nadchodzących ciepłych dni. Pierwsze krokusy rozkwitają już w marcu, kiedy z ziemi znika pokrywa śnieżna, lecz największy ich "wysyp" możemy podziwiać w kwietniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Krokusy są kojarzone głównie z fioletową barwą, jednak występują także w białych i żółtych odmianach kolorystycznych. Można je hodować w przydomowych ogródkach, jednak najwięcej emocji wzbudzają pola dziko rosnących krokusów, których zdecydowanie nie brakuje na mapie naszego kraju. Gdzie ich szukać? Okazuje się, że najlepszym miejscem na podziwianie dywanów krokusów są góry, a konkretnie górskie doliny.

d2ozb2p

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej

Jednym z najbardziej znanych i kojarzonych z krokusami miejsc w polskich górach jest Dolina Chochołowska. To właśnie na jej terenie, na konkretnie na należącej do niej Polanie Chochołowskiej, można podziwiać pierwsze wiosenne krokusy, które rozpoczynają swoje kwitnienie już w marcu. Jeśli zależy nam na podziwianiu ich w pełnym rozkwicie, Polanę Chochołowską warto odwiedzić na przełomie marca i kwietnia, kiedy zaczyna się tu prawdziwy festiwal tych wiosennych kwiatów.

W tym miejscu dywany krokusów wyglądają wyjątkowo Adobe Stock
W tym miejscu dywany krokusów wyglądają wyjątkowoŹródło: Adobe Stock, fot: Marcin Mrówka

Dolina Chochołowska jest jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc w Tatrach – wybierając się w te rejony musimy się więc liczyć z tym, że nie będziemy sami podziwiali pięknych krokusów. Aby uniknąć tłumów i pośpiechu, na oglądanie krokusów w Dolinie Chochołowskiej warto wybrać się wczesnym rankiem i najlepiej poza weekendem.

Oprócz Polany Chochołowskiej krokusy licznie kwitną także w innych tatrzańskich dolinach – znajdziemy je m.in. na Wielkiej Polanie Małołąckiej, w Dolinie Lejowej i na Rusinowej Polanie, czyli w miejscach nieco mniej uczęszczanych od Doliny Chochołowskiej.

d2ozb2p

Dzikie krokusy poza Tatrami

Osoby, których miejsce zamieszkania jest znacznie oddalone od Tatr także mają szansę na zobaczenie tej wiosny krokusowych dywanów. Jak się okazuje, krokusy licznie rosną także w Gorcach i co więcej, występują tu w białym kolorze (w Tatrach spotkamy głównie ich fioletową, najbardziej charakterystyczną odmianę). Miejsca w Gorcach, w które możemy się wybrać na ich poszukiwanie to m.in. Hala Długa pod szczytem Turbacza, Hala Turbacz, okolice schroniska turystycznego na Starych Wierchach, Jaworzyna Kamienicka, a także polana Świnkówka.

Te fioletowe kwiatki zwiastują zakończenie zimy i nadejście wiosny Adobe Stock
Te fioletowe kwiatki zwiastują zakończenie zimy i nadejście wiosnyŹródło: Adobe Stock, fot: Arkadiusz Michalak

Świetnym celem pierwszej wiosennej wycieczki, jeśli zależy nam na zobaczeniu kwitnących krokusów, są także Karkonosze. Krokusowe dywany znajdziemy m.in. u stóp góry Chojnik, a także w Gorzyńcu, gdzie znajduje się rezerwat krokusów. Są to przepiękne okolice, w których warto zatrzymać się na dłuższy pobyt. W znalezieniu zakwaterowania w pobliżu miejsc kojarzonych z krokusami pomoże

d2ozb2p

Krokusy możemy podziwiać zarówno dziko rosnące w górach, jak i spotkać je w ogrodach stworzonych przez człowieka. Jednym z ich przykładów są Ogrody Sensoryczne w Muszynie. W 2020 r. władze Muszyny postanowiły zasadzić tu ok. 2 mln cebulek krokusów. W czasie kwitnienia tworzą one rozległą łąkę o łącznej powierzchni ok. 3 ha. To wspaniały widok, który od razu przywodzi na myśl wiosnę oraz skutecznie dowodzi, że kolejna zima już za nami!

Niezależnie od tego, dokąd wybierzemy się na oglądanie krokusów, powinniśmy pamiętać, że należy podziwiać je ze szlaku - nie wolno wchodzić na polany, żeby nie zadeptać kwiatów. Krokusów nie wolno także zrywać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj