Trwa ładowanie...

Gdzie wypoczniesz i nie zbankrutujesz?

Jak poznać świat, zobaczyć piękne miejsca i nie wydać fortuny? Zestawienie najlepszych pod tym względem miejsc opublikował właśnie amerykański tygodnik "Time". Polskie miasto znalazło się w czołówce prestiżowego rankingu.

Gdzie wypoczniesz i nie zbankrutujesz?Źródło: Shutterstock.com, fot: TTstudio
d1u072o
d1u072o

Im drożej, tym lepiej? Gdy chodzi o podróżowanie, ta zasada na pewno nie obowiązuje. Doświadczeni globtroterzy wiedzą, że wcale nie trzeba mieć pękającego w szwach portfela, by wyjechać na wakacje, które pozwolą wypocząć, poznać nieznane, naładować akumulatory, a do tego będą jeszcze inspirujące. W najnowszym rankingu uznanego pisma "Time" znajdziesz godne uwagi miejsca, gdzie można spędzić wspaniałe wakacje, a jednocześnie nie ogołocić się z pieniędzy.

Sofia

Bułgaria zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością wśród turystów z Polski. Ale najczęściej kierują się oni na piaszczyste plaże nad Morzem Czarnym. Tymczasem prawdziwą, ale wciąż nie przez wszystkich docenianą turystyczną perłą tego kraju jest jego stolica. Sofia to prawdziwa kulturowa mieszanka, w której dostrzec można wpływy Rzymian, Imperium Ottomańskiego, a to wszystko w otoczeniu architektury typowej dla państw postkomunistycznych.

Podczas pobytu w Sofii warto zobaczyć Sobór św. Aleksandra Newskiego – zdobioną pozłacanymi kopułami świątynię, której budowa została ukończona w 1912 r. Nie można zapominać o ofercie kulinarnej stolicy Bułgarii oraz wyśmienitej rakii, z której słyną tutejsze bary i restauracje.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: SSokolov

Szarm el-Szejk

Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w Egipcie wielu podróżników stara się omijać to miejsce. Czy ich obawy są słuszne? W wydanym w kwietniu ostrzeżeniu polskie MSZ odradza wprawdzie podróże do tego kraju, ale z wyłączeniem wyjazdów grupowych do takich kurortów, jak np. Szarm el-Szejk.

d1u072o

Ze względu na zawirowania, jakie mają miejsce w Egipcie, koszt wczasów nad Morzem Czerwonym znacząco się obniżył. Dziś za stosunkowo nieduże pieniądze można tam cieszyć się bogatą ofertą rekreacyjną. Szarm el-Szejk to raj dla osób spragnionych wypoczynku nad wodą, słońca, ale też – ze względu na bogactwo raf koralowych – dla fanów nurkowania.

Kraków

Na piątym miejscu rankingu publicyści z "Time" zamieścili Kraków. O walorach nadwiślańskiego grodu nikogo nie trzeba przekonywać – często przewodzi krajowym zestawieniom najpiękniejszych polskich miast. Ale o czarze, jaki rozpościera się nad dawną stolicą Polski, od dawna zaświadczają też turyści z całego świata, którzy każdego roku ściągają tu coraz liczniej. Co ważne, Krakowem można się zachwycać, nie wydając majątku.

Komentatorzy z amerykańskiego tygodnika wśród obowiązkowych punktów podróży do Krakowa wymienili oczywiście Stare Miasto i Kazimierz. Zwrócili też uwagę, że poza eleganckimi restauracjami, których nie brakuje, warto złożyć wizytę w jednym z licznych barów mlecznych i skusić się na talerz pierogów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Vaflya

Siĕm Réab

O jeden szczebel wyżej znalazło się Siĕm Réab w Kambodży. To miasto w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. Szczególnie szybko przybywa tu infrastruktury dla turystów, którzy coraz chętniej przybywają do Siĕm Réab. Przyciąga ich szczególnie Angkor – doskonale zachowany kompleks pozostałości po Imperium Angkoru, określanym również Imperium Khmerskim.

d1u072o

Angkor stał się kolebką współczesnej Kambodży, a dzisiejsi mieszkańcy tego kraju to właśnie potomkowie Khmerów. Na powierzchni kilkuset kilometrów kwadratowych znajdują się tu m.in. liczne płaskorzeźby oraz świątynie, w tym imponująca pod względem rozmiarów XII-wieczna Angkor Wat.

W Siĕm Réab wniebowzięci będą również poszukiwacze nowych, egzotycznych doznań kulinarnych.

Hội An

Hội An jest jednym z prawdziwych skarbów, które można znaleźć, przemierzając Wietnam. Od 1999 r. miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego korzenie sięgają aż 3 tysięcy lat wstecz. Przez setki lat właśnie tu znajdował się jeden z najważniejszych portów w tej części świata. Znacząca cześć zabudowy pochodzącej z czasów, gdy Hội An odgrywało kluczowa rolę na światowej mapie handlu, zachowała się do dziś w doskonałym stanie.

d1u072o

Dostrzec można tu dziś wpływy innych kultur dalekowschodnich, a nawet europejskiej. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu zbudowany przez Japończyków XVI-wieczny Most Japoński. Co ciekawe, niewiele brakowało, a wiele tutejszych atrakcji historycznych zostałoby zrównanych z ziemią. Stało się inaczej za sprawą interwencji polskiego architekta Kazimierza Kwiatkowskiego, biorącego udział w projekcie renowacji wietnamskich zabytków. Sprzeciwił się on planom władz, które na miejscu wielu wiekowych obiektów chciały wznieść bloki mieszkalne,.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Thampitakkull Jakkree

Xi'an

Znajduje się w środkowej części Chin i jest wielomilionową metropolią. Xi'an jest dziś jednym z ogniw odpowiedzialnych za sukces chińskiej gospodarki, ale „Time” przypomina, że warto docenić również jego walory turystyczne. Wizytówką miasta pozostaje słynna Terakotowa Armia. Jest to ponad 7 tysięcy wykonanych z gliny figur naturalnych rozmiarów. Każda z nich jest niepowtarzalna. Rzeźby powstały w III w. p.n.e. i zostały przypadkowo odkryte w połowie lat 70. XX w. przez chińskich rolników. Dziś często określane są mianem jednego z cudów świata.

d1u072o

Najbardziej rozpoznawalnymi obiektami Xi'an, które przyciągają rzesze turystów, są Wieża Bębna i Wieża Dzwonu, które zostały zbudowane w czasach dynastii Ming. W mieście znajdują się też wielowiekowe klasztory, pagody, a nawet meczety. Historię Chin cesarskich można tu poznawać za niewygórowaną cenę.

Oaxaca

Znajduje się w południowej części Meksyku, u podnóża pasma górskiego Sierra Madre Południowa, a przybyszów urzeka kolonialnymi klimatami. Pod względem atrakcji i oferty turystycznej, może stanowić prawdziwą, acz tańszą konkurencję dla osławionych Cancún czy Cabo San Lucas.

Na uwagę zasługują tutejsze zabytki, stanowiące część historycznego centrum miasta, wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na tej samej liście znajduje się też Monte Albán – stanowisko archeologiczne położone kilka kilometrów od centrum miasta. Pochodząca z czasów prekolumbijskich zabudowa stanowiąca istotną część kulturowego dziedzictwa Mezoameryki.

d1u072o

Oaxaca to także miejsce, w którym doskonale odnajdą się też miłośnicy niespiesznej atmosfery, kameralnych kafejek i znakomitego jedzenia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: javarman
d1u072o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u072o