Trwa ładowanie...
holderName

Góralu, czy ci nie żal? Na Podhalu stoją puste domy emigrantów

W 2016 r. artystka z Podhala stworzyła projekt "All This Is America" Poświęciła go opuszczonym domom górali-emigrantów. Takich w polskich górach są dziesiątki. Od lat czekają na swoich właścicieli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Góralu, czy ci nie żal? Na Podhalu stoją puste domy emigrantów
(NataliaDolgowska.com, Fot: Natalia Dołgowska)
holderName

"Projekt Natali Dołgowskiej to opowieść o migracji mieszkańców Podhale do Stanów Zjednoczonych. Te wyprawy nad ocean doprowadziły do powstania domów, które zbudowano w ojczyźnie, mając nadzieję na życie po powrocie. Stojące dzięki amerykańskim dolarom miały być duże – po to by pomieścić wielkie rodziny. Pozostały jednak puste - Ameryka wchłonęła kolejne generacje górali, którzy nigdy nie wrócili do Polski" – czytamy o projekcie na stronie artystki.

Natalia wychowała się na Podhalu, więc "All This Is America" to coś bardzo osobistego. Czuła, że musi o tym opowiedzieć. – Pojechałam do domu i pomyślałam, że całe Podhale, moje dzieciństwo, łączy się z Ameryką – mówiła w zeszłorocznej rozmowie z "Vice". Z założenia projekt miał być poświęcony ludziom, nie domom. Koncepcja szybko się jednak zmieniła. Do Natalii dotarło, że na owe domy szły niekiedy miesięczne, emigranckie pensje.

   NataliaDolgowska.com
(NataliaDolgowska.com, Fot: Natalia Dołgowska)

Górale chcieli wrócić, na miejscu zostali sąsiedzi. Natalia wspominała, że nie miała z nimi łatwo. Niektórzy brali ją za agentkę nieruchomości. – Przywiązanie do ziemi i własności jest super ważne. Wartość ziemi jest duża, więc zdarzają się kłótnie o centymetry. Aspekt sentymentalnej mentalności miesza się z finansowym – mówiła. Jej chodziło jednak wyłącznie o zdjęcia, głównie z okolic Zakopanego, które mówią same za siebie.

   NataliaDolgowska.com
(NataliaDolgowska.com, Fot: Natalia Dołgowska)

"All This Is America to wizualna kolekcja mikroekonomii, ilustrująca bardzo powszechne współczesne zjawisko: rozłam między warunkami pracy a wyimaginowanym stylem życia. W czasach, gdy poszukiwanie pracy wymusza migrację w skali globalnej, powrót do ojczyzny często okazuje się niemożliwe. Kwestia ta nie dotyczy wyłącznie Podhala. Problem osłabiających się populacji wsi etc. istnieje w całej Polsce" – brzmi dalszy opis projektu Dołgowskiej. Dlatego właśnie chyba znów jest o nim głośno.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName