Trwa ładowanie...

Groźny wirus w Europie. Lepiej zachować ostrożność podczas wakacji

Nadeszły wakacje. Wielu z nas planuje zapewne zagraniczny wyjazd. Zanim jednak cokolwiek zarezerwujecie, zwróćcie uwagę na ostrzeżenie wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaleca ono zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do Grecji.

Share
Groźny wirus w Europie. Lepiej zachować ostrożność podczas wakacji
Źródło: Shutterstock.com
d2j9xel

Według urzędników państwowych odnotowano tam wzrost śmiertelnego wirusa Zachodniego Nilu, który rozprzestrzenia się poprzez ukąszenia komarów. W zeszłym roku wirusem zaraziło się ponad 300 osób. 50 z nich poniosło śmierć.

Turyści wybierający się na wakacje do Grecji powinni rozważyć zastosowanie środków zapobiegawczych w celu zminimalizowania szans na ukąszenie przez komary. Zaleca się stosowanie środków odstraszających komary podczas przebywania na zewnątrz, noszenie długich rękawów, unikanie miejsc ze stojącą wodą oraz używanie moskitier i zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach.

Około 20 proc. zarażonych osób będzie odczuwało objawy grypopodobne. Będą to m.in. gorączka, ból głowy, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych i drobna wysypka. Jedna na 150 osób może o wiele silniej odczuć zarażenie wirusem. W cięższych przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty, zaburzenia koordynacji i świadomości. Jeśli wirus przedostanie się do mózgu, zakażenie może być nawet śmiertelne. Możliwe jest wówczas zapalenie opon mózgowych, a nawet zapalenie mózgu.

d2j9xel

O "tropikalnych" chorobach przenoszonych przez komary cały czas myśli się w sposób odległy, a tymczasem one zbliżają się ze znaczną prędkością w nasze rejony. Jak dotąd nie opracowano jeszcze szczepionki przeciwko wirusowi Zachodniego Nilu, dlatego warto zastosować profilaktykę zapobiegającą ukąszeniom komarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Grecja - wakacyjny hit Polaków

d2j9xel

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j9xel
d2j9xel