Trwa ładowanie...

Gutek w samotnym rejsie dookoła globu. Czy będzie rekord?

Zbigniew Gutkowski, słynny kapitan jachtowy, wyruszył w samotny rejs dookoła świata. Na pokładzie jachtu "Globe" chce pobić historyczny rekord Henryka Jaskuły, który na przełomie 1979 i 1980 roku pokonał tę trasę w 344 dni. Gutek chce to zrobić w cztery miesiące.

Share
Gutek w samotnym rejsie dookoła globu. Czy będzie rekord?
Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d7og7nw

Gutek już dwukrotnie opłynął glob podczas regat, ale nigdy nie udało mu się dokonać tego samotnie, bez zawijania do portu. Teraz to jego cel, a przy okazji chce pobić polski rekord w żegludze okołoziemskiej, który należy do Henryka Jaskuły. Ten był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie okrążył Ziemię 36 lat temu. Płynął z zachodu na wschód wokół trzech przylądków – Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Rejs trwał 344 dni. Gutkowski zamierza pokonać identyczną trasę w 150 dni. Na miejsce startu i mety wybrał port Cascais w Portugalii, do którego przypłynął z Gdańska z załogą. Stamtąd, 24 grudnia br., wystartował już sam. Minął już Maroko, Maderę i Wyspy Kanaryjskie. Obecnie przebywa na wysokości Sahary Zachodniej, a jego trasę można śledzić online.

Dotychczas nikomu nie udało się powtórzyć wyczynu Jaskuły. – Technologia poszła mocno do przodu, dlatego zakładam, że samotny rejs powinien trwać maksymalnie cztery miesiące. Na wodzie niczego jednak nie można przewidzieć. Chcę płynąć jak najszybciej, aby wyśrubować osiągnięcie Jaskuły, dlatego nie zamierzam się oszczędzać – powiedział gdańszczanin przed wyruszeniem z Cascais.

d7og7nw

Ponieważ wypłynął w okresie świąt, to zabrał ze sobą choinkę i czapkę św. Mikołaja. – Jest też bigos, oczywiście liofilizowany, jak większość produktów, oprócz czekolady. Pożywienia mam na 150 dni. Tyle planuję być najdłużej na wodzie, ale mam nadzieję, że uda się szybciej zejść na ląd – dodał Gutkowski.

Jacht "Globe", na którego pokładzie płynie Gutek, to jeden z najbardziej utytułowanych jachtów na świecie. W środowisku nazywany jest "Babcią", a na swoim koncie ma zwycięstwa w wielu prestiżowych regatach. To właśnie na tej jednostce w 2011 roku Gutkowski zajął drugie miejsce w rozgrywanych etapowo regatach samotników Velux 5 Oceans, otrzymując tytuł Żeglarza Roku, Srebrny Sekstant i I nagrodę honorową Rejs Roku.
Zobacz też:Podróż luksusowym samolotem dookoła świata.
Źródło: PAP

d7og7nw

Podziel się opinią

Share
d7og7nw
d7og7nw