Trwa ładowanie...
d2n2eo4

Holmenkollen (skocznia narciarska)

Największe atrakcje
Holmenkollen (skocznia narciarska)
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Holger Reichert

Holmenkollen (właśc. Holmenkollbakken) to skocznia narciarska w norweskim Oslo o długości 134 metrów.

Holmenkollen (skocznia narciarska) – informacje ogólne

Skocznia narciarska Holmenkollen ma długość 134 metrów, punkt konstrukcyjny wynosi 120 metrów, a trybuny mogą pomieścić 70 000 widzów. W obecnym kształcie skocznia znana jest od jej ponownego otwarcia w 2010 roku, po tym jak w 2008 roku – po ponad 100 latach istnienia – skocznia została zburzona i przebudowana. Na skoczni Holmenkollen już od początku jej istnienia odbywały się zawody narciarskie, a w 1952 roku miały tam miejsce VI Zimowe Igrzyska Olimpijskie .

Holmenkollen (skocznia narciarska) – historia

Skocznia narciarska Holmenkollen została zbudowana w 1892 roku w miejsce skoczni Husebybakken. W roku jej założenia po raz pierwszy odbył się Festiwal Narciarski w Holmenkollen, który od 1980 roku stał się częścią Pucharu Świata w kombinacji norweskiej.

Skocznia Holmenkollen była przez lata rozbudowywana i modyfikowana – w sumie rekonstruowano ją 19 razy. W 2008 roku zabytkowa skocznia została zburzona i zbudowana od podstaw – jej ponowne otwarcie miało miejsce w 2010 roku. Pierwsze zawody po otwarciu zmodernizowanej skoczni Holmenkollen miały miejsce 14 marca 2010 roku – był to Turniej Nordycki.

Holmenkollen (skocznia narciarska) – skoki

Oficjalny rekord skoczni na rok 2017 uzyskał Andreas Kofler (141 metrów) w 2011 roku podczas Pucharu Świata. Wiele sukcesów na skoczni Holmenkollen odniósł polski skoczek Adam Małysz, który pięć razy wygrał tam Puchar Świata w skokach narciarskich. Na skoczni narciarskiej Holmenkollen odbywały się takie zawody, jak Puchar Świata, Turniej Nordycki, Holmenkollen Ski Festival (HSF), Zimowe Igrzyska Olimpijskie (1952).

Holmenkollen (skocznia narciarska) – architektura

Już od początku swojego istnienia skocznia Holmenkollen wyróżniała się swoją konstrukcją – zeskok umieszczony był na specjalnie dobudowanym wzniesieniu, ponieważ samo wzgórze było za niskie. Również nowa skocznia po przebudowie w 2010 roku została zauważona.

Projekt jej modernizacji otrzymał w 2011 roku złoty medal IOC/IAKS Award, a także wygrał w nagrodę Norwegian Steel Day Prize dla najlepszej stalowej konstrukcji w 24. edycji konkursu. Skocznia Holmenkollen została też uznana w 2011 roku za jeden z najważniejszych obiektów do zwiedzania przez wydawnictwo Lonely Planet.

Holmenkollen (skocznia narciarska) – Muzeum Narciarstwa w Oslo

W 1923 roku u stóp Holmenkollen otwarto Muzeum Narciarstwa, który było pierwszym takim muzeum na świecie. W muzeum można prześledzić eksponaty opowiadające historię narciarstwa na przestrzeni czterech tysięcy lat. Wśród nich znajdują się narty, których używali wikingowie, sprzęt wykorzystywany przez norweskich badaczy polarnych Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena, a także nowoczesne narty biegowe.

Holmenkollen (skocznia narciarska) – zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Narciarstwa oraz wieży skoczni Holmenkollen kosztuje 120 koron norweskich (ok. 53 zł), a zwiedzanie z przewodnikiem 1200 koron. Dni i godziny otwarcia mogą ulegać zmianom, dlatego należy sprawdzać aktualności podawane na oficjalnej stronie muzeum.

Holmenkollen (skocznia narciarska)
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 50 min / 18 h

Strefa czasowa

UTC+01:00/(letni) UTC+02:00

Waluta

Korona norweska (NOK)

Godziny otwarcia

Zależne od pory roku. Przykładowe godziny:
- maj – 10:00–17:00;
- czerwiec-sierpień – 9:00–20:00;
- wrzesień – 10:00–17:00.

Ceny biletów

- ok. 53 zł / osoba;
- 530 zł / zwiedzanie z przewodnikiem (grupy do 30 osób).

Orientacyjna odległość

1 060 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2eo4
d2n2eo4
d2n2eo4
d2n2eo4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj