Trwa ładowanie...

Hurtem zamawiamy je z Azji. W Polsce mamy ich w bród

Grzyby mun, liście kafiru czy mleko kokosowe to składniki, o które ciężko w polskiej kuchni. Okazuje się, że jednego z tych elementów kuchni azjatyckiej nie trzeba sprowadzać z drugiego końca świata. Mamy go pod dostatkiem w polskich lasach.

Grzyby mun można śmiało zastąpić polskim uszakiem Grzyby mun można śmiało zastąpić polskim uszakiem Źródło: Adobe Stock, fot: ©Iwona - stock.adobe.com
d2ozb2p
d2ozb2p

Grzyby mun są w kuchni azjatyckiej cenione nie za swój smak, którego mają niewiele, lecz za konsystencję. Jest ona nieco galaretowata, a mimo to po obróbce termicznej grzyby nie tracą swojej elastyczności. Dlatego są one chętnie wykorzystywane zarówno do dań smażonych w woku, jak i do zup, kanapek czy pierożków.

Uszak bzowy, czyli polski grzyb mun

Grzybów mun w Polsce zazwyczaj poszukujemy jednak w sklepach dedykowanych kuchni azjatyckiej. Mało kto wie, że zamiast sprowadzać je z drugiego końca świata, wystarczy udać się na grzybobranie. Grzyby mun to tak naprawdę popularne w całym kraju uszaki (Auricularia auricula-judae).

"Owocnikami uszaka bzowego możemy śmiało zastąpić w potrawach kuchni azjatyckiej importowane grzyby mun..." - czytamy w poście udostępnionym na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

d2ozb2p

Polacy znają uszaka bzowego

Wielu z nas mogło o tym nie wiedzieć, sugerując się dość enigmatyczną nazwą. Na szczęście jest gros internautów, którzy znają się na rzeczy i pospieszyli z wyjaśnieniem zagadki. "'Grzyby Mun' to nazwa handlowa, między innymi uszaka bzowego, tak więc jest to ten sam gatunek" - czytamy w komentarzach pod udostępnionym postem.

Niektórzy znają dobrze ten gatunek i regularnie wykorzystują go w kuchni. "W smaku mało wyraźne, ale nadrabiają konsystencją"; "Korzystam z tych darów lasu"; "Uwielbiam" - komentują użytkownicy Facebooka. A wy, znacie ten gatunek?

Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj