Trwa ładowanie...
dveea4x

Hyde Park

Największe atrakcje
Hyde Park
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Hyde Park w Londynie to jeden z czterech królewskich parków, które tworzą łańcuch między Pałacem Kensington a Pałacem Buckinhgam. Przewyższa pozostałe pod względem powierzchni – ma około 159 hektarów.

Hyde Park – najważniejsze informacje

Hyde Park położony jest w dzielnicy City of Westminster. Jego granice wyznaczają: od północy Bayswater Road, od wschodu Park Lane, od południa Knightsbridge, a od zachodu jezioro The Serpentine, za którym znajdują się ogrody Kensington.

Hyde Park został założony przez Henryka VIII w 1536 roku na ziemiach należących do opactwa westminsterskiego. Pierwotnie był to teren łowiecki, ale sto lat później został otwarty dla wszystkich londyńczyków.

Park wiele zawdzięcza królowej Karolinie (siostrze Jerzego III) – to dzięki niej stał się bardzo ważnym miejscem na mapie miasta. Z inicjatywy królowej w 1851 roku zorganizowana tam została wielka międzynarodowa wystawa kultury i przemysłu, na potrzeby której wzniesiono Kryształowy Pałac. W Hyde Parku odbywały się również królewskie uroczystości i jubileusze, festyny, pikniki, koncerty, a nawet pojedynki.

Od XIX wieku Hyde Park jest uznawany za miejsce wolności słowa. Na jego terenie wyznaczono Speaker’s Corner, czyli punkt, gdzie każdy może głośno wyrazić swoje poglądy. To centrum swobodnej wypowiedzi i debaty publicznej było świadkiem przełomowych dla historii świata wystąpień. Protestowały tam sufrażystki, przemawiali też pierwsi komuniści. W Speaker’s Corner odbywały się też głośne protesty przeciw wojnie w Iraku.

Zdecydowana większość obiektów architektonicznych znajdujących się w Hyde Parku została zaprojektowana w latach 20. XIX przez Decimusa Burtona. Przed wejściem, od strony północno-wschodniej, stoi zabytkowy Marble Arch, czyli marmurowy łuk, który pierwotnie miał być bramą do Pałacu Buckingham, ale okazał się zbyt wąski.

Hyde Park – wycieczka, zwiedzanie, atrakcje

Na spacerowiczów w Hyde Parku czekają dwa sztuczne zbiorniki wodne, Włoski Ogród Wodny, ogród różany, szklarnie, w których kwitną rośliny ściółkowe do ogrodów królewskich, a także płaczący buk zwany "drzewem do góry nogami". Można obejrzeć tutaj również Pomnik Kawalerii, Pomnik Diany – Księżnej Walii, Pomnik Holokaustu, Pomnik 7 Lipca (upamiętniający ofiary zamachów bombowych w [Londynie]

((https://turystyka.wp.pl/londyn-6047551256061057c)))

. Poza tym w Hyde Parku znajduje się wiele oryginalnych rzeźb i fontann, m.in. autorstwa Jacoba Epsteina.

Obiekt pozostaje otwarty dla zwiedzających przez cały rok od 5:00 rano do 12:00 w nocy. Korzystanie z oferty Hyde Parku nie kończy się jednak na podziwianiu przyrody i sztuki. Zlokalizowano tu kilka świetnych obiektów sportowych, w tym boisk piłkarskich i tenisowych, stołów do ping-ponga. Czas aktywnie można spędzać, jeżdżąc konno czy na rowerze.

W Hyde Parku odbywają się rozmaite konkurencje igrzysk sportowych. Miejsce to słynie również z darmowych koncertów. Największy jak dotąd koncert w Hyde Parku odbył się w latach 70. – na występ grupy Queen przybyło wówczas 200 tysięcy osób.

Do Hyde Parku warto wybrać się nie tylko latem, ale i zimą ze względu na coroczny festiwal Hyde Park Winter Wonderland. Powstaje wówczas Ice Rink, czyli największe w Wielkiej Brytanii lodowisko na świeżym powietrzu, często z muzyką na żywo. Otwierana jest też wystawa Magical Ice Kingdom składająca się z rzeźb i zjeżdżalni lodowych oraz interaktywnych eksponatów.

Oprócz tego można skorzystać z oferty Bavarian Village (centrum gastronomicznego w stylu niemieckim), Carousel Bar, placu Santa Land dla dzieci, namiotu cyrkowego wystawiającego przedstawienia i wielu innych atrakcji. Podczas festiwalu w Hyde Parku odbywa się również jarmark bożonarodzeniowy.

Hyde Park
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Godziny otwarcia

codziennie od 5:00 rano do 12:00 w nocy

Orientacyjna odległość

1500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dveea4x
dveea4x
dveea4x
dveea4x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj