Hymn Niemiec – jak brzmi i jaka jest jego historia?

Hymn Niemiec stanowi część Pieśni Niemców (Das Lied der Deutschen) nazywanej również Pieśnią Niemiec (Das Deutschlandlied). Autorem tekstu jest August Heinrich Hoffmann von Fallersleben, natomiast muzykę napisał Joseph Haydn. Początkowo pieśń była wykonywana publicznie jako hymn w całości, a w późniejszym czasie zrezygnowano ze śpiewania dwóch pierwszych strof. Jaka jest historia niemieckiego hymnu? Jak brzmi tekst Pieśni Niemców?

Flaga Niemiec
Flaga Niemiec
Źródło zdjęć: © Getty Images

07.06.2020 14:56

Hymn Niemiec to tak naprawdę fragment Pieśni Niemiec (nazywana bywa też Pieśnią Niemców). Hymnem jest jedynie trzecia zwrotka utworu. Mimo to wielu Niemców zna wszystkie zwrotki Pieśni, ponieważ często jest ona omawiana w szkołach jako całość, a nie tylko część, która stanowi hymn państwowy. Trzecia zwrotka została przyjęta jako hymn Niemiec w 1991 roku. Czasami można usłyszeć opinie, że wykonywanie dwóch pierwszych zwrotek jest zakazane, jednak nie jest to prawdą. Publiczne śpiewanie pierwszej i drugiej zwrotki może być jednak źle widziane w niektórych kręgach.

Hymn Niemiec – jaka jest jego historia?

Tekst hymnu Niemiec, a dokładniej Pieśni Niemiec powstała w 1841 roku. Jej autorem jest niemiecki poeta August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. Ze względu na to, że pieśń powstała w okresie rozbicia Niemiec, w pierwszej zwrotce zawiera ona wezwanie do spojrzenia na interesy całego kraju i porzucenie dbałości jedynie o jego określone regiony. W okresie Cesarstwa Niemieckiego pieśń cieszyła się dużą popularnością, ale w niektórych kręgach uznawano, że nadmiernie głosi ona idee równouprawnienia i demokracji.

Po raz pierwszy pieśń została uznana za hymn w 1922 roku przez Friedricha Eberta, pierwszego prezydenta Republiki Weimarskiej. W późniejszym czasie propaganda nazistowska wykorzystywała pierwszą zwrotkę do głoszenia swoich idei, w związku z czym po II wojnie światowej zaprzestano publicznego wykonywania tej strofy. Poza tym zwrotka ta jest nieaktualna, gdyż obiekty geograficzne wymienione w tej części pieśni nie znajdują się już na terytorium Niemiec.

Później przez pewien czas jako hymn niemiecki wykonywana była Oda do radości z melodią Beethovena, a w 1950 roku podjęto próby ustanowienia hymnu państwowego, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Pieśń Niemców była wprawdzie traktowana jako hymn, ale status prawny utworu nie był do końca wyjaśniony. W 1952 roku kanclerz Niemiec Konrad Adenauer wystosował do prezydenta Theodora Heussa listowną propozycję, aby hymnem była tylko trzecia zwrotka Pieśni Niemiec – druga została uznana za zbyt prozaiczną i nieodpowiednią do hymnu państwowego. Heuss przyjął propozycję, a listy opublikowano w Dzienniku Urzędowym.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku pojawiły się inne propozycje hymnu państwowego. Proponowano między innymi wiersz Kinderhymne autorstwa Bertolta Brechta. Mimo to, 7 marca 1990 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że hymnem Niemiec jest trzecia zwrotka Pieśni Niemiec. Oficjalne przyjęcie hymnu potwierdzili w swoich listach kanclerz Helmut Kohl i prezydent Richard von Weizsacker.

Autorem melodii niemieckiego hymnu jest austriacki kompozytor Joseph Haydn. Muzyka nie została jednak napisana specjalnie do hymnu Niemiec – w tamtym czasie była ona melodią austriackiego hymnu Kaiserlied. Jak brzmi więc hymn Niemiec. Oto jest jego tekst?

Tekst Pieśni Niemiec brzmi:

Niemcy, Niemcy ponad wszystko,

Ponad wszystko na świecie,

Jeśli zawsze dla obrony

Po bratersku są złączone

Od Mozy aż po Niemen

Od Adygi aż po Bełt

Niemcy, Niemcy ponad wszystko,

Ponad wszystko na świecie!

 

Niemieckie kobiety, niemiecka wierność

Niemieckie wino i niemiecka pieśń

Niech na świecie utrzymują

Swe dawne piękne brzmienie,

Niech nas natchną do szlachetnych czynów

Przez całe nasze życie.

Niemieckie kobiety, niemiecka wierność

Niemieckie wino i niemiecka pieśń!

 

Jedność i prawo i wolność

Dla niemieckiej ojczyzny,

Do tego wszyscy dążmy

Po bratersku, sercem i czynem.

Jedność i prawo i wolność

Są gwarancją szczęścia.

Kwitnij w blasku tego szczęścia

Kwitnij, niemiecka ojczyzno.

 

Źródło artykułu:WP Turystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)