Trwa ładowanie...

Iran. Jedno z największych słonych jezior świata po prostu znika

Ciężko uwierzyć, że w miejscu, gdzie dziś jest rozległą słona pustynia, kiedyś było jezioro. I to jedno z największych słonych jezior na świecie. Jednak zmiany klimatyczne i niewłaściwa gospodarka wodna sprawiły, że jezioro Urmia niemal całkowicie wyschło.

Share
Jezioro Urmia wysycha
Jezioro Urmia wysychaŹródło: Getty Images, fot: Alireza Firouzi
d4b9k8i

Jeszcze trzydzieści lat temu Urmia na północnym-zachodzie Iranu było szóstym co do wielkości słonym jeziorem na świecie i największe jezioro na Bliskim Wschodzie. Był to popularny kierunek turystyczny. Okoliczne tereny stanowiły siedlisko flamingów, pelikanów, jeleni i muflonów.

Miasteczka nad brzegiem utrzymywały się z rolnictwa, bo ziemia wokół akwenu była żyzna.

Jezioro Urmia wysycha

Jak podaje "Der Spiegel", dziś Urmia jest nie do poznania. Brzegi pokryte są grubą solną skorupą, a przy opuszczonych pomostach stoją zardzewiałe łodzie. Turyści dawno zapomnieli o okolicznych miejscowościach, przez to one wyglądają jak "miasta duchów".

d4b9k8i

Jak podaje "Nature", poziom wody jeziora gwałtownie spada od 25 lat. W latach 1995-2013 straciło ok. 60 proc. ze swojej powierzchni ponad 5 tys. km kw. i ponad 90 proc. objętości.

Taka zmiana objętości ma negatywny wpływ na znaczną redukcję siedlisk wodnych, której towarzyszy wzrost zasolenia. Większość z ponad setki wysp, które kiedyś były na jeziorze, po prostu zniknęła, a odkładanie się wydm i osadów na wyschniętym dnie jeziora utworzyło rozległą słoną pustynię.

Naukowcy winą obarczają rolników, a konkretnie niekontrolowany rozrost nawadnianych terenów, któremu towarzyszyła wzmożona budowa zbiorników wodnych oraz nieefektywne wykorzystanie wody w rolnictwie.

d4b9k8i

Inne badania dowodzą, że do katastrofy doprowadziły przede wszystkim mniejsze opady i rosnące temperatury, wywołane zmianami klimatycznymi. Upał i susza spowodowały, że woda w wielu miejscach po prostu wyparowała, a ogromne obszary zniknęły pod grubą warstwą soli.

Zdjęcie NASA zrobione w 1984 r. Wikimedia Commons, NASA
Zdjęcie NASA zrobione w 1984 r.Źródło: Wikimedia Commons, NASA

Słone jeziora na świecie

Najbardziej znane jeziora słone na świecie to Morze Martwe między Izraelem a Jordanią, Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah w USA czy jezioro Eyre w Australii. Ale największym słonym jeziorem świata jest Morze Kaspijskie.

Joanna Baczała

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bajkał w niebezpieczeństwie. Może zostać trwale skażony

d4b9k8i

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b9k8i
d4b9k8i