Trwa ładowanie...

Islandia - niezwykła Błękitna Laguna

Islandia, mroźny i surowy kraj Europy, jest najbardziej przyjaznym turystom państwem na świecie. Malowniczy krajobraz zastygłej lawy, oparów gorących źródeł i śnieżnobiałych lodowców przyciąga podróżnych z całego świata.

Share
Islandia - niezwykła Błękitna Laguna
Źródło: Courtesy of <a href="http://AirPano.com/" target="_blank" >www.AirPano.com</a>
d1ib4cl

Słynie z gejzerów i licznych gorących źródeł, których wodę wykorzystuje się do ogrzewania domów, szklarni i oczywiście do kąpieli. Najbardziej znanym kąpieliskiem na wyspie jest Blue Lagoon czyli Błękitna Laguna, położona jedynie kilkanaście kilometrów na północ od Rejkiawiku.

Kąpielisko powstało w dość niecodzienny sposób - na skutek ludzkiej pomyłki. Sąsiadująca z nim elektrownia Svartsengi wykorzystująca wody geotermalne nie jest w stanie zużyć ich w całości. Przewidywano, że ich nadmiar zniknie między zwałami lawy lub wyparuje. Tak się jednak nie stało. Z nadwyżki wody, pośród czarnych wulkanicznych skał, powstało sztuczne jezioro, z którego dobroczynnych właściwości mogą korzystać turyści z całego świata. Kąpiel w tej bogatej w minerały wodzie w kolorze mlecznoniebieskim ma własności lecznicze, zwłaszcza przy chorobach skóry.

Błękitna Laguna, Islandia (fot. Courtesy of www.AirPano.com)
Błękitna Laguna, Islandia Źródło: (fot. Courtesy of www.AirPano.com)

Architektura tego miejsca idealnie komponuje się z naturalnym otoczeniem. Budynki termalne wykonano z cegieł powstałych z lawy oraz z brazylijskiego drewna. Unikalny krajobraz, malownicze położenie i dobroczynne właściwość kąpieliska docenili m.in. czytelnicy prestiżowego pisma "Condé Nast Traveler", którzy okrzyknęli je najlepszym kompleksem termalnym na świecie.

d1ib4cl

Z tutejszych wód o temperaturze 39-41 stopni Celsjusza można korzystać przez cały rok, siedem dni w tygodniu. *Błękitna Laguna *czynna jest z reguły w godzinach 9-21. Chcąc zanurzyć się w tym luksusie, dorośli muszą zapłacić 35 euro, czyli około 150 złotych. Natomiast młodzież i seniorzy, w zależności od pory roku 15- 20 euro, czyli około 60-80 złotych.

Za ile dolecimy na Islandię?
Niestety bilety do Rejkiawiku nie należą do najtańszych. Za przelot w obie strony z Warszawy musimy zapłacić ponad 1100 złotych. Taniej na pewno polecimy z Londynu czy Berlina. Warto jednak na bieżąco śledzić rożnego rodzaju promocje, bo czasem bilet w dwie strony można kupić za niewiele ponad 200 złotych.

pw/if

Courtesy of www.AirPano.com

d1ib4cl

Podziel się opinią

Share
d1ib4cl
d1ib4cl