Trwa ładowanie...
d3dpxyw

Istria

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

Kuna chorwacka (HRK)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Półwysep Istria jest położony szalenie malowniczo i wyróżnia się kulinarnie. Klasyczne dania chorwackie okraszone są silnie wyczuwalnymi włoskimi wpływami. Jemy tutaj w tradycyjnych restauracjach, czyli konobach, a najlepsze są w Kanale Limskim.

Istria – Chorwacja nieopodal Włoch i Słowenii

Na Istrii poczujemy się zarówno jak w Chorwacji, jak i we Włoszech, zwłaszcza, że porozumiemy się tutaj także po włosku, a ulice i place mają podwójne nazwy. Blisko stąd również na Słowenię i niedaleko do Bośni i Hercegowiny. Większa część półwyspu Istria, w którego kształcie fani dopatrzyli się kształtu serca, należy jednak do Chorwacji, a jego linię brzegową oblewają wody Adriatyku.

Wieki burzliwej historii, kilometry plaż Istrii, bezchmurne niebo, niezapomniane zabytki, gastronomiczne perełki kuchni istryjskiej – to wszystko sprawia, że chcemy tutaj wracać. Górzysty półwysep usytuowany jest pomiędzy kilkoma zatokami, a kilka kolorów podłoża tworzy wapienną Białą Istrię, fliszową Szarą oraz Istrię Czerwoną, gdzie w glebie dominują związki żelaza. Z wody morskiej odzyskiwana jest sól.

Pogoda – Istria nas nie zawiedzie

Pogoda na Istrii reprezentuje klimat śródziemnomorski z dębowymi lasami i makią. Latem na turystów czekają bezchmurne niebo, upały, ciepłe noce i brak opadów deszczu. Od czerwca do września doświadczymy przeciętnie 20 st. C w ciągu doby, w dzień niekiedy nawet 30 kresek. Zimy na Istrii są łagodne, krótkie, bardziej wilgotne, ze średnią temperaturą ok. 10 st. C. Im wyżej, tym bardziej rześki klimat.

Istria – atrakcje

Od czego rozpocząć zwiedzanie Istrii? Gdzie na Istrię wybrać się najpierw? Jeśli należymy do gastroturystów i fascynujemy się lokalnymi potrawami, zapamiętajmy, że sezon na czarne trufle przypada tutaj na wczesne lato, na białe z kolei jesienią. Trufle to ponoć niezrównany afrodyzjak.

Istria – co warto zobaczyć?

  • Pula na Istrii, położona na 7 wzgórzach z imponującym amfiteatrem rzymskim na 23 tysiące osób.
  • Poreč na wąskim półwyspie z wczesnobizantyjską Bazyliką Eufrazjusza z relikwiami Św. Maura, figurującą na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W pobliżu znajdziemy ciekawą jaskinię Baredine oraz niezłą plażę.
  • Istria – wodospady. To 15-kilometrowy szlak 7 wodospadów niedaleko Buzet, uwielbiany przez miłośników hikingu i niezbyt wymagający.
  • Przylądek Kamenjak z 80 km dzikich plaż, szmaragdowym morzem, zatoczkami, niezamieszkanymi wysepkami i kamienistą linią brzegową. Jest tutaj 35-metrowa latarnia morska z 1883 roku, są plantacje przypraw i herbaty, 30 rodzajów storczyków i fruwa 50 gatunków motyli.
  • Rovinj, dawna wyspa z piękną starówką, 61-metrową dzwonnicą kościoła Św. Eufemii i skalnymi grotami.
  • Opatija, całoroczne uzdrowisko i znane kąpielisko z piękną plażą.
  • Kanał Limski (blisko Rovinj), reklamowany jako odpowiednik fiordów w Norwegii.
  • Zorganizowany wypad na trufle ze specjalnie tresowanymi w ich poszukiwaniach psami.

Istria – plaże

Plaże na Istrii zadowolą najbardziej wymagających podróżników. Spodoba nam się również rozbudowana infrastruktura i możliwość uprawiania sportów wodnych w morzu o temperaturze ponad 23 st. C latem, nurkowania oraz żeglowania. Na półwyspie znajdziemy również tak rzadkie w Chorwacji piaszczyste plaże, nie tylko te żwirkowe i kamieniste. Będą one jednak bardziej zatłoczone niż te wybetonowane.

Pamiętajmy także o obuwiu ochronnym, zwłaszcza dla najmłodszych. Jeżowce w Chorwacji stanowią wciąż spore wyzwanie dla plażowiczów.

Szczególnie polecamy następujące plaże Istrii:

  • Bijeca w Medulinie o długości 1 km z kilkoma rodzajami podłoża, prysznicami i ratownikami. Obok trawnik do uprawiania sportu i dające cień drzewa. Wejście do wody jest łagodne.
  • Maslinica i Girandella w Rabac, obie regularnie otrzymują Błękitną Flagę.
  • Poreč z malowniczym półwyspem Lanterna.
  • Laguna Stella Maris o 3 km od centrum Umag, gdzie odbywa się coroczny turniej tenisa, Croatia Open Umag. Tutaj również leży plaża Sol Polynesia.
  • Katoro.
  • Amarin w Rovinj, bardzo urozmaicona, z płatnym wstępem i miejscami parkingowymi.
  • Valkanela oraz Koversada w Vrsar, ta ostatnia z częścią dla naturystów.

Na większość plaż regionu można wchodzić z czworonogami. Przed wyjazdem na Istrię najlepiej jednak sprawdzić ich dostępność pod kątem wypoczywania z psami.

Istria – atrakcje dla dzieci

Istria z dziećmi nie musi być nużąca dla naszych pociech. Maluchy wprost uwielbiają parki rozrywki oraz parki wodne. Zapewnijmy im zatem trochę atrakcji podczas wakacji w Chorwacji!

Oto główne aquaparki Istrii:

  • Istralandia w Novigradzie, jeden z najbardziej znanych obiektów tego typu w Europie. Mnóstwo atrakcji dla turystów w każdym wieku, basen ze sztucznymi falami, spływy pontonami, rozbudowana strefa gastronomiczna, możliwość odpoczynku w cieniu.
  • Aquapark Aquacolors w Poreč z całym mnóstwem zjeżdżalni wodnych. Najmniejszy tłok w porze lunchu bądź wieczorami.
  • Aqua Park w Puli z wodnymi atrakcjami idealnymi dla wszystkim członków rodziny.

Poza aquaparkami na Istrii w regionie znajdziemy również kilka rozrywkowych parków tematycznych. Warto wspomnieć chociażby o kilku z nich:

  • Średniowieczny park rozrywki dla młodszych dzieci Medieval Theme Park Sanc. Michael w Rapanji. Walki na miecze, strzelanie z łuku, pokazy rycerskie.
  • Adventure Park Sky Fox w Poreč z kilkoma poziomami tras sprawnościowych w parku linowym, na początek także krótkie szkolenie.
  • Dinopark w Funtana z małpim gajem, karuzelami, ruchomymi dinozaurami, łucznictwem, przejażdżkami na kucykach, placem zabaw.
  • Park linowy Adventure Park Podzemelj w Metlika w otoczeniu przyrody.
  • Niewielki park rozrywki Koca Pri Carovnici w miejscowości Podcetrtek na Słowenii.
Istria
Przykładowe ceny

- Świeżo złowiony tuńczyk: od 30 kun / kg u rybaka w porcie.
- Świeży arbuz: od 20 kun / kg.
- Syrop lawendowy (do rozrabiania z wodą): od 50 kun / 0,5 l.
- Butelka wina w sklepie: od 40 kun.
- Danie w restauracji: od 40 kun.
- Cappuccino: od 8 kun.
- Benzyna: od ok. 9 kun / 1 l.
- Bilet normalny całodzienny do Aquaparku Istralandia (powyżej 140 cm wzrostu): 220 kun.
- Bilet ulgowy do Istralandii (pomiędzy 100 a 140 cm wzrostu oraz po 70. r. ż.): 170 kun.
- Bilet do Istralandii poniżej 100 cm wzrostu: bezpłatny.
- Bilet normalny całodzienny do Aquaparku Aquacolors w Poreč (lipiec, sierpień): 210 kun.
- Bilet normalny do Dinoparku: 160 kun.
- Bilet ulgowy do Dinoparku (powyżej 3 r. ż.): 140 kun.

Komunikacja

Auto: odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr, szczególnie w drodze z Zagrzebia na Istrię i do Dalmacji.
Kolej: na północy dobrze rozwinięta sieć połączeń, podróże tańsze niż autobusem.
Autobusy: po całym kraju (również na niektóre wyspy) można się przemieszczać autokarami. Między większymi miastami wygodne, klimatyzowane autokary kursują średnio co godzinę.
Promy: kursują wzdłuż całej linii brzegowej, to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nie są drogie, a za to bardzo punktualne, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Koszty w zależności od długości połączenia: 20-50 kun za osobę, 150-300 kun za samochód osobowy.

Co warto zjeść i wypić

- Trufle, czyli złoto Istrii (najdroższe są te białe). Dodaje się ich do potraw i podaje w postaci past czy też oliw smakowych.
- Ostrygi, sałatka z ośmiornicą, kalmary w cieście, mule.
- Pstrągi z tutejszych hodowli.
- Istryjska zupa minestrone.
- Placek burek z serem lub szpinakiem.
- Szynka prust.
- Lokalne oliwki, miody i syropy lawendowe, sery.
- Makaronowa potrawa fudżi.

Położenie

Północno-zachodnia Chorwacja, Południowa Europa, nad Morzem Adriatyckim

Wiza/paszport

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Orientacyjna odległość

1255 km (Warszawa - Pula), w linii prostej 973 km

Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 2 h 15 min lotu / ok. 13 h jazdy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw
d3dpxyw
d3dpxyw
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj