Trwa ładowanie...
oprac. Anna Jastrzębska
25-05-2017 16:28

Jak zarezerwować wycieczkę przez internet? Wszystko, co musisz wiedzieć

Wystarczy kilka kliknięć, by z betonowego miasta przenieść się na skąpaną w słońcu plażę. Kupowanie wycieczek w sieci jest coraz prostsze i bardziej przyjazne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jak zarezerwować wycieczkę przez internet? Wszystko, co musisz wiedziećŹródło: Shutterstock.com, fot: Alena Ozerova
d30yj4n
d30yj4n

Szybko i wygodnie. To chyba największe plusy zakupów w internecie. Zasada ta dotyczy również rezerwacji wycieczek. Bez konieczności szukania siedziby biura podróży i bez stania w kolejkach. Wyjazd w wymarzone miejsce kupimy dziś zarówno przez telefon, tablet, jak i komputer, a cały proces jest prosty – poradzi sobie z nim każdy – i pozwala na dokonanie rezerwacji, kiedy tylko przyjdzie nam ochota. – Wycieczkę możemy kupić online bez konieczności kontaktu ze sprzedawcą. Jeśli jednak mamy jakieś pytania, możemy wypełnić formularz i sfinalizować zakup telefonicznie z pomocą doradcy – mówi Klaudyna Mortka z serwisu wakacje.pl.

Tylko jak wybrać ofertę, by mieć pewność, że nasz urlop obędzie się bez niespodzianek?

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: bbernard

Krok 1. Bezpieczeństwo

Zanim zabierzemy się za zakupy, sprawdźmy, z jaką firmą mamy do czynienia. Zwróćmy uwagę na jej renomę i opinie o niej. Komentarze internautów wiele nam powiedzą, ale nie powinniśmy się ograniczać wyłącznie do nich.

d30yj4n

Zerknijmy na informacje o organizatorze wycieczki – na stronie ministerstwa sportu można w specjalnym rejestrze zobaczyć, czy nasze biuro działa legalnie. By to zrobić, należy wejść na stronę turystyka.gov.pl.

Nie zapominajmy, że to w naszym interesie leży sprawdzenie firmy, której powierzamy nasze pieniądze. Jeżeli więc chcemy, by w czasie wakacji nie opuszczał nas gorący entuzjam, w momencie planowania oddajmy się chłodnej kalkulacji.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Don Mammoser

Krok 2. Wybór wycieczki

Obecnie wszystkie porządne portale turystyczne i strony biur podróży mają możliwość elastycznego wyszukiwania: jak w każdym sklepie internetowym, wystarczy zaznaczyć odpowiednie filtry. Szukamy tak, jak nam wygodnie, np. wybierając miasto wylotu, rodzaj wyżywienia, opcję dojazdu czy inne, konkretne udogodnienia, na których nam zależy (np. hotel z aquaparkiem lub położony blisko plaży). Od daty i kierunku wyjazdu przez widełki cenowe po rodzaj interesującej nas promocji (np. first minute lub last minute) – nasze preferencje są w tym przypadku kluczowe.

d30yj4n

Czy zawsze zawężać zakres wyszukiwania? – Jeśli interesuje nas tylko oferta all inclusive czy last minute, oczywiście – tłumaczy Klaudyna Mortka. – Im bardziej mamy sprecyzowane oczekiwania, tym więcej filtrów ustawmy. Jeśli jednak dopiero szukamy pomysłu na wyjazd, postawmy na większą dowolność.

Dzięki temu możemy trafić na ofertę, która nas zachwyci, mimo że wcześniej nie myśleliśmy o danym kierunku lub terminie. Co istotne, dokonując rezerwacji online, możemy od razu kupić ubezpieczenie podróżne czy parking przy lotnisku, więc jest to bardzo wygodna opcja.

Na co zwrócić koniecznie uwagę na tym etapie? – Przede wszystkim zapoznajmy się z informacjami "przed podróżą". Dowiedzmy się, czy w miejscu, które wybraliśmy, wymagane są szczepienia i jakich dokumentów będziemy potrzebować (wiza, paszport, dokument tożsamości) – radzi ekspertka z serwisu wakacje.pl. – Porównajmy też oferty i sprawdźmy opinie o hotelu czy programie wycieczki.

d30yj4n

Kilka minut nas nie zbawi, a będziemy mieć pewność, że na miejscu otrzymamy to, czego oczekujemy. Pamiętajmy jednak, że w większości systemów na dokonanie rezerwacji mamy określoną ilość czasu (zazwyczaj na stronie wyświetlany jak czas pozostały do sfinalizowania zakupu).

Krok 3. Rezerwacja

W celu rezerwacji wycieczki wypełniamy dane wszystkich uczestników. – Co bardzo ważne, dane muszą być zgodne z danymi na dokumencie, z którym będziemy podróżować. Dokumenty muszą mieć też dzieci – mówi Klaudyna Mortka. – W trakcie rezerwowania trzeba zapoznać się z umową oraz Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa, w których znajdziemy kluczowe informacje związane z naszym wyjazdem. W procesie zakupowym musimy zadeklarować, że je znamy.

Nie bez powodu. Przeczytanie Ogólnych Warunków Uczestnictwa uchroni nas przez nieprzyjemnych zaskoczeniami, wśród których może być na przykład zmiana godziny wylotu (biuro podróży zazwyczaj zastrzega sobie prawo do potwierdzenia godziny lotu do 2 dni przed datą podróży i mało osób ma tego świadomość) czy kwestie związane z kosztami rezygnacji z wycieczki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: oatawa

Krok 4. Zakup

Ostatni krok to finalizacja zakupu, czyli płatność – kartą, przelewem czy np. blikiem (system płatności mobilnych w telefonie). System rezerwacyjny przekieruje nas na stronę płatności. Po jej realizacji na adres mailowy otrzymamy potwierdzenie rezerwacji, które jest wiążące. Bez podpisów, bez wychodzenia z domu.

d30yj4n

Kwestie związane z bezpieczeństwem obsługi płatności budzą zazwyczaj najwięcej wątpliwości. Jednak systemy stosowane obecnie przez sprawdzone biura podróży i portale turystyczne gwarantują bezpieczeństwo transferu i ochronę danych osobowych.

Krok 5.

Bierzemy do ręki kalendarz, zaznaczamy w nim termin wyjazdu. W pracy wnioskujemy o urlop i odliczamy dni do wolnego. Dokumenty podróży oraz potwierdzenie godzin wylotu otrzymamy na 2 dni przed planowanym wylotem. To znak, że najwyższy czas pomyśleć o spakowaniu się, bo przed nami wymarzone wakacje.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Don Mammoser
d30yj4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30yj4n