EgzotykaJedna z najbardziej niezwykłych nocy na świecie

Jedna z najbardziej niezwykłych nocy na świecie

Jedna z najbardziej niezwykłych nocy na świecie

W nocy z 13 na 14 grudnia można było zaobserwować maksimum aktywności Geminidów - jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba. W nocy będzie można było zobaczyć ponad sto "spadających gwiazd" na godzinę. Geminidy są aktywne od 4 do 17 grudnia, a swoje maksimum osiągają zwykle w nocy z 13 na 14 grudnia. W tym roku warunki do podziwiania tego roju są wyśmienite. Po pierwsze nów Księżyca wypadał 13 grudnia, a więc pokrywa się idealnie z momentem maksimum aktywności roju.

W nocy z 13 na 14 grudnia można było zaobserwować maksimum aktywności *Geminidów *- jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba.

Na zdjęciu: Geminidy nad Ein Gedi w Izraelu

pap/pw/if

1 / 4

Deszcz Geminidów

Obraz

Można było zobaczyć ponad sto "spadających gwiazd" na godzinę. Geminidy są aktywne od 4 do 17 grudnia, a swoje maksimum osiągają zwykle w nocy z 13 na 14 grudnia. W tym roku warunki do podziwiania tego roju są wyśmienite. Po pierwsze nów Księżyca wypadał 13 grudnia, a więc pokrywa się idealnie z momentem maksimum aktywności roju.

Na zdjęciu: Geminidy nad Ein Gedi w Izraelu

2 / 4

Deszcz Geminidów

Obraz
© JANEK SKARZYNSKI / AFP

Moment maksymalnej aktywności nastąpił o godzinie 0:30 14 grudnia. Był to idealny czas dla obserwatorów w Polsce, bo radiant roju (czyli miejsce, z którego wybiegają meteory) znajduje się około 60 stopni nad horyzontem.

Na zdjęciu: niebo nad Warszawą

3 / 4

Deszcz Geminidów

Obraz
© AFP PHOTO / Jose CABEZAS

Na stronie IMO można podziwiać wykres aktywności roju generowany na bieżąco z obserwacji przesyłanych przez miłośników astronomii z całego świata. Wynika z niego, że w nocy z 11 na 12 grudnia aktywność roju sięgała już ponad 20 meteorów na godzinę.

Na zdjęciu: Geminidy nad San Juan Talpa w Salwadorze

4 / 4

Deszcz Geminidów

Obraz
© AFP PHOTO / DESIREE MARTIN

Choć Geminidy zdają się wybiegać z konstelacji Bliźniąt, nie trzeba patrzeć dokładnie w jej kierunku. Meteory pojawiają się na całym niebie, warto więc wybrać do obserwacji ten obszar nieboskłonu, w którym panują najlepsze warunki. Aby móc zobaczyć "spadające gwiazdy", powinno się wybrać w ciemne miejsce, oddalone od świateł miejskich.

pap/pw/if

Na zdjęciu: niebo nad Teneryfą w Hiszpanii

warszawasalwadoregzotyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)