Trwa ładowanie...
d2jgdho

Jemen

Widziany z góry, Jemen wprawia w osłupienie każdego obcokrajowca. Można odnieść wrażenie, że dopiero wczoraj natura przeprowadziła tu gigantyczny geologiczny eksperyment.

Share
d2jgdho

_ Stolica: Sana Waluta: rial jemeński (YER); 1 USD = 198,9 YER *(kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: arabski* _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP o wizę pobytową mogą ubiegać się w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w War­szawie. Jemeńską wizę pobytową można również uzyskać na lotniskach, w portach morskich oraz lądowych przejściach gra­nicznych Republiki Jemeńskiej. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić ważność wizy w Biurze Imigracyjnym. Wwożoną walutę trzeba zadekla­rować na lotnisku. Wymiany dewiz na riale dokonuje się w kantorach prywatnych.

PRZEPISY CELNE
W Jemenie obowiązuje prohibicja i zakaz przywozu jakiegokolwiek alkoholu. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.

d2jgdho

MELDUNEK
O obowiązku meldunkowym decyduje każdo­razo­wo straż graniczna na lotnisku.

UBEZPIECZENIE
Nie ma uregulowań dotyczących obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych i osobowych.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Istnieje jednak zagrożenie malarią, tyfusem, żółtą febrą, brucelozą, AIDS. Ze względu na złe warunki sanitarne zaleca się korzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 10 USD. Za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić ok. 100 USD. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, na prowincji praktycznie zerowy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Mimo że Jemen nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym z 1968 r., międzynarodowe prawo jazdy w zasadzie jest uznawane przez 90 dni od daty wjazdu.

d2jgdho

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróż indywidualnego turysty po Jemenie jest możliwa dopiero po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi.

BEZPIECZEŃSTWO
Cały basen Zatoki Adeńskiej oraz połud­niowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem. Zaleca się maksymalne ograniczenie żeglowania po tych akwenach, szczególnie na małych jednostkach, oraz utrzy­mywanie bezpiecznej odległości od brzegu i zawijanie wyłącznie do dużych portów w regionie (Aden, Dżibuti, Al-Hudaida). Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą oraz porwaniami. Nie zaleca się indywidualnych wyjazdów ze stolicy na prowincję. Podróżując po kraju, należy korzystać z usług agencji turys­tycznych, co gwarantuje niezbędne minimum bezpieczeństwa. Dzienny koszt wynajęcia samochodu z kierowcą i ochroną wy­nosi ok. 100 USD.

OBYCZAJE
Jemen jest krajem muzułmańskim o konserwatywnej tradycji w kwestiach sposobu zachowania i ubioru, szczególnie kobiet. Wskazane jest noszenie przez kobiety nakrycia głowy oraz długiej odzieży, przykrywającej nogi i ramiona.

d2jgdho

Podziel się opinią

Share
d2jgdho
d2jgdho