Jesienne migracje żółwi błotnych. "Są cudowne"
Kolejne pokolenie młodych żółwi błotnych rozpoczyna swoją drogę w dorosłość. Pierwszym etapem jest dotarcie do najbliższego zbiornika wodnego. Nagranie dokumentujące to niecodzienne zjawisko zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Niektórzy mogą być pod wrażeniem, że miało ono miejsce w Polsce.
Żółwie błotne są w naszym kraju gatunkiem objętym ścisłą ochroną już od 1935 roku. Ze względu na zagrożenie wyginięciem wymagają czynnej i stałej pomocy. Polega ona między innymi na zabezpieczaniu ich gniazd przed drapieżnikami, a także na przenoszeniu młodych wprost do zbiorników - zwłaszcza tam, gdzie droga do akwenu wodnego jest relatywnie długa lub trudna. Największym zagrożeniem dla populacji żółwi błotnych w Polsce są właśnie drapieżniki, które rozkopują i zjadają złożone jaja oraz polują na młode żółwie, w czasie migracji do wody.
Od wiosny tego roku zabezpieczono aż 58 żółwich gniazd. Gdyby nie pomoc człowieka oraz ochrona siedlisk za pomocą siatek i blach, najprawdopodobniej zostałyby one zniszczone przez drapieżne zwierzęta. W ubiegłym sezonie z 46 gniazd wydobyto prawie 400 nowych osobników. Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku, przekonamy się dopiero po jesiennej migracji.
Kolejne pokolenie zaczyna dorosłe życie
W mediach społecznościowych Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych pojawiło się ciekawe nagranie przedstawiające jesienną migrację młodego pokolenia żółwi błotnych. Nowo narodzone osobniki rozpoczynają swoją wędrówkę od dotarcia do najbliższego zbiornika wodnego, w czym często pomagają im ludzie. W Nadleśnictwie Chełm wiosenne i jesienne działania ochronne prowadzi się w ramach projektu ochrony gatunków i siedlisk w Lasach Państwowych.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Internauci są zachwyceni widokiem młodych stworzeń. "Wow! No proszę, sceny równie ciekawe, jak te z plażowych wędrówek żółwi morskich", "Więcej żółwi, więcej filmów poprosimy. Niesamowite", "Byłam, widziałam na żywo! Są cudowne!" - czytamy pod materiałem wideo. "Wielkie podziękowanie dla pracowników Nadleśnictwa Chełm za ogromne zaangażowanie w ochronę żółwi błotnych!" - dodaje jedna z internautek.
Źródło: Facebook