Trwa ładowanie...

Jesienny urlop na Malcie. Wakacyjny raj za grosze

Ponad 300 słonecznych dni w roku oraz krótkie i łagodne zimy czynią Maltę jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie na urlop można wybrać się praktycznie przez cały rok. Na dodatek wakacje kosztują tu tak mało, że grzech nie skorzystać – w grudniu zapłacimy od 659 zł za tydzień z przelotem.

Share
Jesienny urlop na Malcie. Wakacyjny raj za groszeŹródło: Shutterstock.com
dc7qq8e

Wspaniały klimat, turkusowe morze, piaszczyste plaże, setki obiektów zabytkowych oraz niskie ceny wczasów – czy można chcieć czegoś więcej od idealnego kierunku na urlop? Wszystko to ma Malta - najdalej na południe wysunięte państwo w Europie. Znajduje się między Włochami a Tunezją. Obejmuje archipelag, który składa się z trzech głównych wysp oraz kilku mniejszych. Największą jest Malta, która pokrywa prawie 80 proc. powierzchni kraju. Pozostałe to Gozo i Comino. Średnia roczna temperatura to przyjemne 23 st. C. Stolica – Valletta – uznawana jest za najbardziej słoneczną miejscowość w Europie.

Turkusowe zatoki i piaszczyste plaże

Archipelag jest skalisty, ma urozmaiconą linię brzegową. Charakterystyczne są klify, które tworzą przepiękne krajobrazy. Mimo to nie brakuje tu piaszczystych plaż, dzięki występowaniu wydm. Na Malcie za najpiękniejsze uchodzą Golden Bay i Mellieha Bay, na Gozo Ramla Bay i San Blas Bay, a na Comino Santa Maria Bay. Poza złocistymi, znajdziemy też plaże z czerwonym piaskiem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Punktem obowiązkowym podczas pobytu na Malcie jest wycieczka statkiem do Błękitnej Laguny na Comino. To jedno z najsłynniejszych miejsc archipelagu. Woda ma tu niezwykły odcień turkusu. Krajobraz przypomina Karaiby czy Seszele.

dc7qq8e

Tajemnicze groty i dramatyczne klify

Do maltańskich cudów natury należą groty. Jest ich wiele wzdłuż całego południowego wybrzeża. Niektóre wciąż czekają na odkrycie. Do najsłynniejszych należy Blue Grotto, do której organizowane są wycieczki małymi łódkami. Jaskinie najpiękniej prezentują się z samego rana. Wpadające do nich promienie słońca sprawiają, że woda mieni się różnymi kolorami – od zieleni przez błękit i fiolet. Także w tej części wybrzeża znajdziemy wyjątkowe klify Dingli. Ich wysokość dochodzi do 253 m n.p.m. Robią ogromne wrażenie, szczególnie widziane z wody - podczas wycieczki statkiem. Warto wybrać się także na pieszą wycieczkę – widoki z klifów są wspaniałe, szczególnie podczas zachodu słońca.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Spacer po planie filmowym

Do pocztówkowych miejsc na Malcie z pewnością należy także Marsaxlokk, rybacka wioska, która słynie z kolorowych łódek. Nazywają się luzzu i są pomalowane na czerwono, zielono, żółto i niebiesko, co malowniczo kontrastuje z wodami zatoki. Historia tych tradycyjnych łodzi rybackich sięga aż 800 r. p.n.e. Dziesiątki kolorowych luzzu cumujących w porcie tworzy jeden z najbardziej charakterystycznych widoków na Malcie. W tygodniu ryby sprzedawane są na targu w stolicy Malty, natomiast w niedzielę można je kupić prosto od rybaków w Marsaxlokk. Równie chętnie odwiedzaną wioską jest Popeye Village. Powstała 1979 r. nad malowniczą zatoką Anchor na potrzeby filmu Popeye.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Filmowe Sweethaven dziś stanowi popularny park rozrywki, w którym można zobaczyć m.in. rekwizyty z planu filmowego. Turyści chętnie też wybierają się na okoliczne wzgórza, żeby zobaczyć Popeye Village z lotu ptaka.

dc7qq8e

Jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie

Miłośnicy historii poczują się na Malcie jak w raju. Długą listę zabytków otwierają kompleksy świątyń megalitycznych z IV w p.n.e. Należą do najstarszych budowli kamiennych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Są starsze niż piramidy w Gizie. Najlepiej zachowany kompleks to Ġgantija . Ruiny znajdują się na liście UNESCO. Dużo czasu na zwiedzanie należy sobie zaplanować w stolicy. Valletta w 2018 r. będzie Europejską Stolicą Kultury.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na jej terenie znajduje się ponad 300 zabytków! Historia dzisiejszej stolicy związana jest joannitami, którzy przybyli tu w 1530 r. To od wielkiego mistrza Jean Parisot de la Valette pochodzi jej nazwa. Kamień węgielny pod budowę miasta położono 1566 r. Ulice przecinają się pod kątem prostym – jest to tzw. plan hippodamejski. Do największych atrakcji należy Pałac Wielkich Mistrzów, liczne kościoły, muzea, szpital Sacra Infermeria z jedną z największych sal w Europie oraz Teatr Manoela, będącym trzecim najstarszym na świecie.

Ceny wycieczek na Maltę są teraz bardzo niskie. Za tydzień w grudniu zapłacimy od 659 zł bez wyżywienia, a 789 zł ze śniadaniami. Lot z Polski trwa ok. 3 godzin.

Malta - wyspa niezwykła. Zobacz wideo!

dc7qq8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc7qq8e