Trwa ładowanie...
d2y4zio
d2y4zio

Jezioro Mikołajskie

Największe atrakcje
Jezioro Mikołajskie
Kraj
Region
Jezioro Mikołajskie wygląda pieknie o każdej porze roku Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jezioro Mikołajskie – żeglarska stolica Polski

Jezioro Mikołajskie w Mikołajkach to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Leży w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w pobliżu Mikołajek i jest uznawane za wielką atrakcję.

Polacy kochają Mazury. Sporty wodne, kąpieliska, miejscowości turystyczne z mniejszymi atrakcjami – wszystko to w regionie, który pokochały rzesze turystów. Ponadto atrakcje Warmi i Mazur mają do zaoferowania znacznie więcej, więc znajdziemy coś dla siebie.

Wody jeziora zalicza się do III klasy czystości, dlatego najlepiej wybrać się tu na żagle, a wykąpać się w świetnym aquaparku w Mikołajkach. Poza dość dużą głębokością wody, głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań.

Jezioro Mikołajskie – podstawowe informacje

Nad jezioro dojedziemy od strony drogi krajowej numer 16, od północnego zachodu ze strony Mrągowa, lub od północnego wschodu od Giżycka.

Jezioro ma powierzchnię 5 kilometrów kwadratowych i głębokość prawie 26 metrów. Jezioro Mikołajskie jest połączone z jeziorem Tałty, a nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Warto wiedzieć, że aby przepłynąć pod tym mostem, trzeba położyć maszt i uważać na wody rozkołysane przez popularne tutaj motorówki. W tym miejscu znajduje się też centrum Mikołajek, dlatego z dotarciem nad brzeg jeziora nie będzie problemu. Od południa jezioro Mikołajskie łączy się z jeziorem Bełdany. Pomiędzy zbiornikami nie ma wyraźnych granic, stanowią je naturalne przewężenia. W jeziorze występują takie ryby jak leszcz, okoń, węgorz, sandacz i szczupak.

Jezioro Mikołajskie – atrakcje

Na północy zbiornika jeziora Mikołajskiego są zlokalizowane ośrodki wypoczynkowe i przystanie żeglarskie. Na południu jezioro Mikołajskie ma wysokie brzegi, porośnięte roślinnością. Przy brzegu woda jest głęboką, więc jest to doskonałe miejsce do żeglugi. Mikołajki nazywa się żeglarską stolicą Mazur – choć są niewielkim miastem, na miejscu bez problemu znajdziemy sklep ze specjalistyczną odzieżą żeglarską, szkutnika lub serwis silników. Wszystko, czego potrzeba żeglarzom.

Nadbrzeże miejskie i Wioska Żeglarska w Mikołajkach zapewniają miejsca do cumowania, wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych i łodzi. Mikołajki są jednak dość tłoczne, więc warto dokładnie zaplanować pobyt. Infrastruktura powstałej niedawno Wioski Żeglarskiej zapewnia ujęcie wody i prąd, a także prysznice, a także miejsce, gdzie wyczyścimy toaletę chemiczną oraz wiele knajp i restauracji.

Wioska Żeglarska w Mikołajkach to miejsce, gdzie często odbywają się koncerty i regaty. Na miejscu funkcjonuje ponad 1,5 tys. miejsc noclegowych w wielu mikołajskich hotelach. Miejsce uchodzi za dość drogie, ale na peryferiach miasta i w okolicznych wsiach znajduje się wiele mniejszych pensjonatów, gdzie można sporo zaoszczędzić.

Jezioro Mikołajskie – warto wiedzieć

Na linii zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego zaczyna się Puszcza Piska.

W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.

Jezioro Mikołajskie
Czas lotu / jazdy samochodem

/3,5 godz. samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

Hotel 3 *** w centrum od 290 zł
Noclegi w kwaterach w mniejszych wsiach od 30 zł
Kajak 2-osobowy od 20 zł za dzień.

Godziny otwarcia

Wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych działają w większości od 8 do 21.

Orientacyjna odległość

219 km od Warszawy

d2y4zio
d2y4zio
d2y4zio
d2y4zio