Trwa ładowanie...
d4kt87a

Mikołajki

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Mazury

Strefa czasowa:

UTC + 1 godz.

Waluta:

PLN

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Mikołajki to miasteczko turystyczne na Mazurach, blisko Mrągowa i Giżycka, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Na terenie miasta znajduje się rozbudowana infrastruktura dla żeglarzy, głównie w północnej części Jeziora Mikołajskiego, które jest połączone z innymi akwenami wodnymi. Najciekawsze atrakcje Mikołajek.

Mikołajki – atrakcje

W Mikołajkach najważniejsze są żagle, a sprzyjają temu naturalne warunki jeziora Mikołajskiego. Ogromną atrakcją Mikołajek jest przystań Żeglugi Mazurskiej. Głęboka woda przy brzegu oraz klasyfikacja wód, która raczej nie sprzyja kąpielom wodnym – tu prawie każdy hotel przy brzegu ma swoją przystań.

W centrum miasta funkcjonuje Wioska Żeglarska w Mikołajkach, w której użytkownicy okolicznych jezior mogą uzupełnić zapasy wody, wyrzucić śmieci, wziąć prysznic, a potem udać się na koncert szant.

Mikołajki – turystyczny hit Mazur

Mikołajki to turystyczne miasto, dlatego zadbano o odpowiednią ilość miejsc noclegowych, które liczy się w tysiącach. W centrum możemy zanocować w luksusowym hotelu na Ptasiej Wyspie albo w mniejszym pensjonacie na bocznym szlaku. Nad brzegami tutejszych jezior prawie w każdej wsi czekają na nas atrakcyjne kwatery.

Samo miasto jest bardzo popularne, a w centrum Mikołajek w wyspecjalizowanych sklepach kupimy naprawdę wszystko, czego trzeba żeglarzom. Nawet znalezienie serwisu popularnych tutaj motorówek nie sprawi problemu. Okoliczne wypożyczanie kajaków, rowerów, a nawet sprzętu do biwakowania pozwolą spędzić czas w mikołajkach tak, jak chcemy.

Samochodowy Rajd Polski ma w Mikołajkach swoją bazę od ponad 10 lat.

Mikołajki – lokalizacja i transport

Od dawna wiadomo, że na Mazury i do Mikołajek najlepiej dojechać samochodem. Kursują też autobusy do większych miejscowości jak Giżycko i Mrągowo, jednak do samych Mikołajek transport może być trudniejszy. Z Warszawy najlepiej jechać przez Ostrołękę lub Przasnysz drogą 61, 53 i 59. Podróż samochodem zajmuje około 3,5 godziny.

Mikołajki – kiedy warto jechać

Jako turystyczny region, największa popularnością Mikołajki cieszą się w sezonie. Popularne w Mikołajkach są skutery wodne i motorówki, dlatego ścisły sezon to głośny czas intensywnej eksploatacji tafli jeziora. Dodatkowe atrakcje w postaci wydarzeń kulturalnych sprawiają, że jeśli szukamy tętniącego życiem kurortu, Mikołajki sprawdza się idealnie. Sezon żeglarski zaczyna się najczęściej w czerwcu i trwa przez kilka miesięcy.

W okolicznym Mrągowie warto odwiedzić słynny festiwal country.

Mikołajki – tego trzeba spróbować!

Na miejscu trzeb spróbować kartaczy, plińców z pomoćką (placki ziemniaczane z twarogiem, smażone na oleju), farszynki ziemniaczane z mięsno-jajecznym farszem i zupę gulaszową z fasolą.

Mikołajki – co warto zobaczyć w okolicy?

Okolica to przede wszystkim Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Żagle i piękne jeziora to obowiązkowe punkty wczasów. Wypoczynek nad jeziorem Wigry to sprawdzony sposób na udane wakacje. Warto odwiedzić pobliskie miasta jak Mrągowo i Giżycko, z twierdzą Boyen. W pobliżu nie brakuje też zabytków. Trzeba zobaczyć słynny Wilczy Szaniec oraz okoliczne zamki i twierdze Warmi i Mazur. Odwiedźmy też sanktuarium Święta Lipka. Warto wybrać się na wycieczkę szlakiem rowerowym lub udać się na szlak mazurskich fortów.

Mikołajki
Przykładowe ceny

Godzina wynajęcia kajaka lub roweru wodnego od 18 zł.
Przystawka od 16 zł, danie główne od 19.

Komunikacja

Na miejsce najlepiej dojechać samochodem, lub autobusem i pociągiem do większego miasta w pobliżu. Na miejscu pieszo, taksówką lub łódką po jeziorach.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

360 km od Warszawy

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kt87a
d4kt87a
d4kt87a