Trwa ładowanie...
duqowlj

Giżycko

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

województwo warmińsko-mazurskie, pojezierze mazurskie, nad jeziorem Niegocin

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Giżycko nad jeziorem Niegocin jest położone w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Giżycku znajduje się Twierdza Boyen zbudowana w połowie XIX wieku.

Giżycko – podstawowe informacje

Giżycko znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim i jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. W Giżycku mieszka ok. 30 tysięcy osób. W mieście znajduje się stocznia remontowa żeglugi śródlądowej oraz ma swoją siedzibę producent rozdzielni elektrycznych POLAMP.

Giżycko jest również znaną miejscowością turystyczną i wypoczynkową. W Giżycku znajduje się 11 portów żeglarskich, a także pas startowy dla samolotów sportowych. Tereny zielone w Giżycku zajmują 7 proc. powierzchni miasta.

Giżycko – położenie, klimat, pogoda

Giżycko jest położone w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na Pojezierzu Mazurskim. Miasto leży na północnym – wschodzie od Olsztyna. Giżycko otaczają cztery połączone ze sobą kanałami jeziora: Kisajno, Niegocin, Tajty oraz Wojsak.

Część Giżycka leży na Wyspie Giżyckiej otoczonej ze wszystkich stron jeziorami lub kanałami. W okolicach miasta jest najwięcej jezior w Polsce (13), które zajmują 11, 89 proc. powierzchni.

Pogoda w Giżycku charakteryzuje się ciepłymi latami oraz łagodnymi zimami. Latem nad jeziorem może pojawić się szkwał – zjawisko atmosferyczne, w czasie którego błyskawicznie wzrasta szybkość wiatru, a temperatura spada. Szkwał może przynieść opady śniegu lub gradu. Z tego względu, turyści przebywający na łódkach widząc zbliżające się kłębiaste i rozbudowane chmury, powinni jak najszybciej dopłynąć do brzegu.

Giżycko – historia

Giżycko nad jeziorem Niegocin otrzymało prawa miejskie 26. maja 1612 roku. Początkowo miasto było pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego, którzy używali nazwy „Lotzen”. W 1657 roku Tatarzy spalili całe miasto, natomiast dżuma z 1710 roku zabrała prawie całą ludność miasta. Do połowy XIX wieku Giżycko było bardzo biednym miastem, które nawiedzały częste pożary.

W drugiej połowie XIX wieku sytuacja się zmieniła. Jeziora otaczające Giżycko połączono kanałami, dzięki czemu możliwa była żegluga. W 1871 roku została otwarta również linia kolejowa. Dużą rolę w historii miasta odegrała twierdza Boyen w Giżycku, wielokrotnie bezskutecznie oblegana przez Rosjan.

Nazwa „Giżycko” została wprowadzona dopiero w 1946 roku na cześć Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego), który był pastorem ewangelickim działającym na Mazurach. Przed 1946 roku zamiast „Giżycko” mówiono „Lec” lub „Łoczany”.

Giżycko – zabytki

W Giżycku warto zobaczyć:

 • Twierdzę Boyen – pruski obiekt fortyfikacyjny wybudowany w latach 1843 – 1855;
 • Wieża Ciśnień w Giżycku – nazywana również Wodną Wieżą. Jest zlokalizowana przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wodociągowej. W latach 1900-1997 wieża zaopatrywała mieszkańców Giżycka w bieżącą wodę. Wieża ma wysokość 25 m. Obecnie na wieży znajduje się taras widokowy, muzeum oraz restauracja;
 • Most obrotowy na kanale Giżyckim (Łuczańskim) w Giżycku – został wybudowany w 1860 roku, aby ułatwić połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Most obsługiwany jest ręcznie. Most obrotowy jest jedynym mostem czynnym w Europie;
 • Sanktuarium świętego Brunona w Giżycku – zbudowane w 1938 roku ku czci niemieckich żołnierzy, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Zegar znajdujący się na szczycie kościoła ma wskazówki zrobione w kształcie bagnetów, aby podkreślić wojskowy charakter kościoła.

Giżycko – atrakcje

W Giżycku warto pójść do:

 • WakePark w Giżycku – znajduje się na jeziorze Popówka Mała. Na wyciągu do wakeboardu mogą być zarówno dorośli, jak i dzieci, którym są nakładane specjalne kapoki i kaski. Bilet na weekendzie kosztuje 50 zł;
 • Rejscy statkiem w Giżycku – po jeziorach otaczających miasto. Ceny zaczynają się od 35 zł za godzinny rejs;
 • Mazurskie Safari w Giżycku – znajduje się w miejscowości Okrągłe koło Giżycka. Po mini zoo w Giżycku jeździ się jeepami lub bryczkami. Można zobaczyć w trakcie wycieczki tarpany, daniele czy jelenie mandżurskie. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a bilet ulgowy – 13 – 15 zł;
 • Rezerwat żubrów w Wolisku – znajduje się 10 km od Kruklanek na drodze Giżycko-Węgorzewo. W rezerwacie znajduje się ok. 80 żubrów. Bilet normalny kosztuje 3 zł, a ulgowy – 1,50 zł.

Giżycko – kiedy warto pojechać?

Do Giżycka warto pojechać na:

 • Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku organizowany w lipcu;
 • Dni Giżycka organizowane w maju;
 • Mazury Hip-Hop Festiwal w Giżycku organizowany w lipcu;
 • Giżyckie Koncerty Organowane organizowane przez całe lato.

Giżycko – lokalne potrawy

W Giżycku najlepiej spróbować ryb: szczupaka, okonia, leszcza, płoci, sandacza, lina lub węgorza. Najlepiej smakuje panierowana rybka smażona podana z frytkami lub opiekanymi kuleczkami ziemniaczanymi. Do tego zestawu pasuje surówka z kiszonej kapusty oraz piwo regionalne z browaru Kormoran.

Giżycko – pobliskie miasta

Z Giżycka łatwo się dostać do:

Giżycko – noclegi nad jeziorem Niegocin

 • domki letniskowe w Giżycku – od 120 zł za noc;
 • pokoje gościnne w Giżycku – od 30 zł za noc;
 • apartamenty w Giżycku – od 50 do 300 zł za noc;
 • agroturystyka w Giżycku – od 30 zł za noc.

Giżycko - ciekawostki

Giżycko
Przykładowe ceny

- filet z sandacza - 15 zł za 100 g;
- filet z okonia - 12 zł za 100 g;
- piwo Warka - 7 zł za 0,5 l

Komunikacja

- PKS
- PKP
- komunikacja miejska
- żegluga śródlądowa

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

257 km z Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duqowlj
duqowlj
duqowlj